HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Škodí norský plyn plynovým kotlům? Zjistili jsme, jak je to doopravdy s poškozenými kotli

Informace o tom, že za časté poruchy plynových kotlů v posledních dnech může změna plynu z Ruska za norský plyn stále narůstají. Je pravdou, že v posledních týdnech došlo v české plynárenské soustavě ke změně a ruský plyn byl nahrazen plynem z Norska a zkapalněnými zemními plyny za zámoří. S varováním, které vydala před pár dny Česká komora autorizovaných techniků, obavy ještě narostly. Je tedy potřeba mít se na pozoru?


Poškozuje norský plyn plynové kotle?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Cridland (Flickr CC 2.0)

V čem je nově používaný norský plyn jiný a jak se to projevuje?

Je pravdou, že v minulých dnech byl plyn v plynárenské soustavě Česka nahrazen plynem, který je původem z Norska, a zkapalněným zemním plynem (LNG) z USA. Tyto plyny obsahují větší koncentrace sirovodíku. Pokud jsou pro vedení těchto typů plynu použity měděné trubky, dochází na jejich povrchu k chemické reakci síry a mědi za vzniku síranových solí. Ty se na vnitřním povrchu trubek projevují jako drobná krusta, která se časem může začít odlupovat a následně ucpat filtry. Riziku dle odborníků podléhají i hořáky plynového kotle, na kterých se koncentráty rovněž usazují.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Cridland (Flickr CC 2.0), francesca ivanesca, Shutterstock, Pixabay

Je složení norského plynu a LNG z USA bezpečné pro plynové kotle?

Ano, složení norského i amerického LNF je zcela bezpečné a je zcela v souladu s platnými předpisy. Informace o tom, že norský plyn nebo LNG nejsou tak kvalitní jako plyn z Ruska, jsou zavádějící. Složení zemního plynu se může lišit na základě jeho ložiska a zdroje. Nicméně hodnoty jednotlivých složek musí splňovat stanovené limity, které jsou striktně definovány českými i evropskými předpisy, a není možné je překročit. Hodnoty složení plynu jsou v distribuční síti na celém území České republiky průběžně kontrolovány. Dle monitorujících společností nebyl v posledních týdnech hlášen odklon od požadovaných norem. Zvýšená koncentrace sirovodíku (nikoli překročená) byla navíc monitorována jen v regionech severozápadních Čech. Co se kvality týká, má LNG i norský plyn dokonce vyšší výhřevnost, než je tomu u plynu z Ruska. Důvodem je vyšší obsah etanu a propanu oproti metanu. Jak vypadá ucpaný filtr plynového kotle, si můžete prohlédnout v galerii.

Domácí elektrárnu lze mít bez legislativních omezení. Odborníci je ale nedoporučují

Zpráva komory autorizovaných inženýrů ČKAIT hovoří jasně 

V tiskové zprávě z 1. 3. 2023 od České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se o této změně hovoří ve smyslu výzvy k autorizovaným technikům a inženýrům. Na doporučení ČKAIT není nutná plošná výměna hořáků ani kotlů.

Informaci o složení plynu i postup technického řešení by měli odběratelé (firmy i domácnosti) primárně obdržet od distributorů plynu,“  sděluje Ing. Miroslav Machalec, autorizovaný inženýr ČKAIT.

Nicméně, jako preventivní opatření u probíhajících instalací nebo případných revizí lze u plynových kotlů s měděným potrubím osadit přívod plynu speciálními filtry nebo vybrat uzpůsobený hořák. Cena těchto komponent se pohybuje v případě filtrů kolem 1200–1500 korun, v případě hořáků kolem 10 tisíc korun. V ceně nejsou ale započítány náklady za práci. Panika ale není na místě. V případě, že by bylo nutné dělat jakékoliv opatření, distributoři vás budou o případném technickém řešení a přesném postupu zavčasu informovat. Porovnání cen nových plynových kotlů si můžete prohlédnout zde.

Levný plyn vyrobíte snadno díky zařízení za 5 tisíc – podrobný návod

Počet případů poškozených kotlů není statisticky významný

V současné chvíli bylo dle dostupných zdrojů zaznamenáno jen několik desítek případů poškození způsobených tvorbou síranu měďnatého na měděných komponentách plynových zařízení. Vzhledem k tomu, že v distribuční síti společnosti GasNet je přibližně 2,3 milionu odběratelů, je zřejmé, že se nejedná o plošný celorepublikový problém. Jak již bylo zmíněno výše, pokud by počet případů i nadále signifikantně narůstal, budou spotřebitelé zavčasu informování distributory, jak technicky situaci vyřešit.


Vydáno dne:
21.03.2023

Photocredit: James Cridland (Flickr CC 2.0)

17

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?.. Číst více →Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody... Číst více →Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku... Číst více →Ceny elektřiny a plynu. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů... Číst více →Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem... Číst více →Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie... Číst více →Čím topit místo plynu

Alternativní vytápění na místo plynového kotle má 3× nižší náklady. Jak uspořit desítky tisíc za vytápění ročně?.. Číst více →Levný plyn vyrobíte snadno díky zařízení za 5 tisíc – podrobný návod

Vyrábějte si plyn svépomocí a zdarma díky jednoduchému zařízení v ceně za 5 tisíc. Podrobný návod českého kutila, krok za krokem... Číst více →