HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Počasí je nevyzpytatelné. Zjistili jsme proto, co je potřeba udělat na zahradě v letošním květnu

Počasí v květnu můžeme jen těžko předvídat, a to především v letošním roce. A byť vám možná zeleninová zahrada ještě neplodí, dozajista roste a vy byste měli být připravení na další kroky. V dnešním článku se dozvíte, na jakou zeleninu přišel čas s výsevem, jak se naopak připravit na červnovou výsadbu a jak pracovat s kořenovou, cibulovou a tykvovitou zeleninou. Jdeme na to.


Zahrada v květnu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Rawpixel (CC0)

Chraňte teplomilnou zeleninu

V květnu je důležité chránit teplomilnou zeleninu (rajčata, papriky nebo baklažány). Tyto rostliny je nejlepší pěstovat ve skleníku nebo v pařeništi, které je ochrání před nízkými teplotami a mrazem. Pokud nemáte skleník, můžete rostliny předpěstovat v květináčích uvnitř domu nebo ve vyhřívané místnosti, dokud se venkovní teplota neustálí a nebezpečí mrazů nepominou. V květnu je také důležité kontrolovat vlhkost půdy a zajistit dostatečné zavlažování, ale zároveň se vyvarovat přemokření.

Aktuální ceny pařeniště si porovnejte zde. A ceny velmi oblíbených viktoriánských skleníků na českém trhu si můžete porovnat např. zde.

Vysévejte fazole a kukuřici

V květnu je také ideální čas pro výsev fazolí a kukuřice, které vyžadují teplejší půdu pro svůj růst. Před výsevem je důležité půdu řádně připravit – obohatit ji kompostem nebo organickým hnojivem. Cenu dusíkatého vápna pro zeleninu si zkontrolujte zde.

Fazole sejte asi 3–5 cm hluboko s tím, že mezi jednotlivými semínky a řádky nechte dostatek místa pro růst (asi 15–20 cm mezi semínky a 40–50 cm mezi řádky). Kukuřice vyžaduje více prostoru, sejte semena asi 5 cm hluboko a 20–30 cm od sebe v řádku. Po výsevu důkladně zalejte a udržujte půdu vlhkou, ale bez přemokření.

Mrkev, petržel, salátovou řepu i saláty můžete také vysévat v průběhu celého května.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Luxusní zahradní bazén za pár korun – jednoduchý návod na stavbu svépomocí

Poohlédněte se po tykvovité zelenině

Právě v tomto měsíci je také vhodný čas pro výsev tykvovité zeleniny (okurky salátovky i nakládačky, tykve a cukety), která potřebuje teplou půdu a dostatek slunečního světla.

Před výsevem je dobré půdu hluboce prokypřit a obohatit o kompost nebo dobře rozložený hnůj. Tykvovitou zeleninu sejte po 2–3 semínkách pohromadě, a to asi 2–3 cm hluboko. Mezi jednotlivými jamkami nechte dostatek místa (asi 60–120 cm) v závislosti na odrůdě. Po výsevu zeleninu zalejte a ujistěte se, že půda zůstává vlhká, ale ne přemokřená. Při správné péči začnou plody rychle růst a budou připraveny k letní sklizni.

Příprava pro červnovou výsadbu

Příprava pozdních košťálovin na červnovou výsadbu začíná už v květnu. Vysazuje se nejčastěji zelí, květák a růžičková kapusta. Odstraňte plevel z půdy a přidejte kompost nebo organické hnojivo, což zvýší její úrodnost. Košťáloviny můžete začít předpěstovávat ve skleníku nebo i na parapetu, aby byly sazenice robustní a dobře zakořeněné před výsadbou ven.

Ceny polykarbonátového skleníku v obloukovém tvaru na českém trhu si můžete srovnat např. zde.

Sazenice vysazujte do půdy, až když jsou dostatečně silné, obvykle na začátku nebo v polovině června, s dostatečnými rozestupy (30–50 cm) mezi rostlinami, aby měly prostor pro růst. Zalévání udržujte pravidelné, ale mějte na paměti, aby půda nebyla přemokřená.

Aktuální ceny dusíkatého vápna si můžete srovnat zde.

Málo známá přísada v hnojivu výrazně urychluje klíčení i růst. Nejvíc pomáhá hned na jaře

Okopejte semenáčky kořenové a cibulové zeleniny

Okopávání semenáčků (nejen) kořenové a cibulové zeleniny pomáhá udržet půdu vlhkou a podporuje hlubší pronikání kořenů do půdy.

Začněte tím, že jemně zpracujete půdu kolem rostlin, aniž byste poškodili jejich kořeny. Použijte malou motyčku nebo rýč a opatrně zvedněte půdu kolem rostlin, což zároveň podpoří jejich stabilitu. Při okopávání je také vhodná chvíle pro hnojení. Aplikujte vrstvu kompostu nebo suchého organického hnojiva kolem rostlin. Při okopávání cibulovin se zaměřte na to, aby „krček“ cibule zůstal nad povrchem půdy (pokud je příliš zakrytý hlínou, nechytne se).

Nakonec zalejte zeleninu dostatečným množstvím vody, aby se hnojivo rozpustilo, a dostalo se tak ke kořenům. Zalévání by mělo být sice dostatečné, ale nepřehánějte to, aby nedošlo k přemokření (mohlo by vést ke kořenovým chorobám).

Vydáno dne:
08.05.2024

Photocredit: Rawpixel (CC0)

1

Návod na DIY projekt: Jak postavit zahradní sklep svépomocí

Postavte si sami podle našeho jednoduchého návodu zahradní sklípek, kam uskladníte všechnu úrodu. A ještě vám zútulní zahradu!.. Číst více →Vyvýšený záhon od A do Z – vše od založení až po pěstování domácí zeleniny

Vyvýšené záhony vypadají skvěle a šetří vaše záda při práci na zahradě. Jak založit vyvýšený záhon a co v něm pěstovat, se dozvíte v našem článku... Číst více →Čerstvý domácí salát lze pěstovat i v únoru. Bude levnější a stoprocentně BIO

Protáčí se vám panenky při pohledu na cenu zeleniny? Vypěstujte si svůj vlastní salát. Přečtěte si, jaké druhy můžete zasít již v únoru... Číst více →Málo známá přísada v hnojivu výrazně urychluje klíčení i růst. Nejvíc pomáhá hned na jaře

Rychle podpoří růst rostlin a zeleniny, zničí slimáky a dodá všechny potřebné živiny půdě. Tato téměř všemocná přísada v hnojivu je mezi zkušenými zahrádkáři běžná, málokterý začátečník ji však zná... Číst více →Duben: Práci na zahradě už nemůžete déle odkládat. Je čas navléknout si zahradnické rukavice

Duben představuje klíčovou dobu pro zahrádkáře, kteří chtějí mít na svém stole čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky. Pokud jste si tedy doposud nenavlékli zahradní rukavice, teď je ten správný čas... Číst více →Pěstování okurek má svá pravidla. Zbytečné chyby mohou pokazit celou úrodu

Tato pranostika říká, že je půda připravená na setí některých druhů zeleniny. Nezůstaňte pozadu ani vy. Připravili jsme pro vás návod, jak při výsevu postupovat a jakým chybám se vyhnout... Číst více →O šeříku se říká, že je na migrénu účinnější než Ibalgin. Zjistili jsme, jak je to doopravdy

Málokdo si o šeříku zjistí před zasazením potřebné informace. Kromě svého půvabného vzhledu láká mnoho domácností i svými ozdravnými účinky. Ty však byly prokázány pouze u mála provedených studií... Číst více →