HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

O šeříku se říká, že je na migrénu účinnější než Ibalgin. Zjistili jsme, jak je to doopravdy

Mít rozkvetlý šeříkový keř na své zahradě je krásná představa. Málokdo si o něm před zasazením však zjistí potřebné informace. Tento okrasný keř je poměrně invazivní a za pár let vám může doslova přerůst přes hlavu. Na druhou stranu kromě svého půvabného vzhledu láká i svými ozdravnými účinky. Je opravdu šeřík účinnější než Ibalgin?


Šeřík
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pxhere (CC0)

Šeřík nám kvete. Letos už od dubna

Tu vůni cítíte určitě všude kolem sebe. Optimální období květu a jeho délka se liší podle druhu a odrůdy. Během tohoto období keře šeříku rozkvétají v nádherných barvách od bílé přes růžovou až po různé odstíny fialové, přičemž každý květ vydává silnou a příjemnou vůni, která přitahuje opylovače. A pokud vám šeřík ještě nevykvetl, nejspíš bude něco špatně.

Proč mi nekvete šeřík?

Šeřík nemusí kvést z důvodu nedostatku světla, nesprávného řezu, mládí rostliny, chybějících živin, nedostatku vody nebo vlivu chorob a škůdců. Podpořit jeho kvetení můžete umístěním na slunnější místo nebo přidáním adekvátního hnojení.

Jak pečovat o šeřík?

Šeřík vyžaduje plné slunce a dobře odvodněnou půdu k optimálnímu růstu a kvetení. Je důležité zalévat rostlinu pravidelně, zvláště během suchých období, a udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Každé jaro přidejte do půdy kompost nebo jiné organické hnojivo k podpoře zdravého růstu. Po odkvětu je vhodné šeřík ořezat, což podporuje tvorbu nových květních pupenů pro příští rok a pomáhá udržovat tvar keře.

Řezání šeříku – Kdy? Jak? Proč?

Vyhýbejte se řezání v zimě nebo brzy na jaře, protože můžete odstranit nové květní pupeny. Šeřík by měl být řezán po odkvětu, obvykle na začátku léta, aby se zajistilo, že nebudou odstraněny pupeny pro příští sezónu kvetení.

Při řezání vždy použijte ostré nářadí, abyste předešli poškození rostliny a potenciálnímu šíření chorob. Řezání by mělo být provedeno šikmo, aby mohla odtékat vody pryč a minimalizovalo se tak riziko hniloby. Rovněž je důležité odstranit veškeré poškozené nebo nemocné části rostliny, aby se podpořil její celkové zdraví. Srovnejte si ceny nejkupovanějších zahradních nůžek zde.

Intenzivnější řez se provádí, pokud potřebujete keř zmladit nebo mu dát tvar. Zmlazovací řez spočívá v odstranění starších, větších větví u země, což stimuluje růst nových, zdravějších větví. Tento zásah se doporučuje provádět každých několik let, aby rostlina zůstala vitální a dobře kvetla.

Ptáte se, kdy sázet šeřík? Inu...

Ideální čas pro sázení šeříku je buď na jaře, ihned po posledních mrazech, nebo na podzim, před prvními mrazíky. Tato období umožňují rostlině aklimatizovat se a zakořenit před extrémními teplotami.

Při výsadbě zvolte slunné místo s dobře odvodněnou půdou. Jáma pro sázení by měla být dostatečně široká a hluboká, aby se kořeny mohly rozprostřít, a je vhodné přidat kompost nebo organické hnojivo pro podporu vývoje. Po výsadbě důkladně zalijte rostlinu, aby se podpořilo zakořenění a snížilo stres z přesazení. Aktuální ceny dusíkatého vápna si můžete srovnat zde.

Šest podmínek pro znamenitý růst šeříku

1. Slunečné stanoviště
Šeřík prosperuje na plném slunci, kde může dostávat alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně.

2. Dobře odvodněná půda
Přestože je šeřík poměrně odolný vůči různým typům půdy, nejlépe se mu daří v hlinité, dobře odvodněné půdě, která je schopna udržet určitou míru vlhkosti bez zadržování vody.

3. Výživa
Před výsadbou a pravidelně během jara je vhodné aplikovat organické hnojivo nebo kompost, což podpoří zdravý růst a bohaté kvetení.

4. Dostatek prostoru
Šeřík potřebuje dostatek prostoru pro šíření svých kořenů a výhonů, proto je důležité zasadit ho do dostatečně velké výsadbové jámy a dodržet správné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami.

5. Pravidelná péče
Zahrnuje zavlažování v suchých obdobích, aby půda zůstala mírně vlhká, ale ne mokrá, a pravidelný řez po odkvětu, který pomáhá udržovat tvar keře a podporuje tvorbu květních pupenů pro následující rok.

6. Ochrana před chorobami a škůdci
Pravidelnou kontrolou rostliny a případným ošetřením proti škůdcům a chorobám předejdete zdravotním problémům a zajistíte její dlouhodobou vitalitu.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Zvýšit cenu pozemku až o milion korun lze pomocí jednoduché úpravy terénu

Rozmnožovat šeřík můžete třemi metodami

Šeřík se dá efektivně rozmnožovat několika metodami, přičemž nejběžnější jsou řízky, vrstvenídělení keře. Je na vás, kterou metodu zvolíte, výsledky budou stejné.

Řízky jsou vhodné pro získání geneticky identických rostlin a provádějí se v létě, kdy se odebírají polodřevnaté řízky dlouhé asi 10–15 cm. Ty se pak zasadí do vlhké půdy s dobrým drenážním (odvodňovacím) systémem.

Vrstvení zahrnuje ohnutí nízké větve ke zemi, přichycení její části do země a přikrytí zemí, dokud se nevytvoří kořeny.

Dělení keře, prováděné na jaře nebo na podzim, zahrnuje rozdělení staršího keře na více částí, které se poté zasadí samostatně.

Pokud Ibalgin nezabral, šeřík vás nespasí

Samozřejmě bráno s nadsázkou. Můžete se setkat s názorem, že je šeřík oslavován pro své potenciální ozdravné účinky, zejména při zmírňování bolesti hlavy a migrén. Inhalace vůně šeříkového oleje by měla pomoci uvolnit napětí v hlavě. Nicméně, vědecké důkazy podporující tyto účinky jsou omezené a šeřík by měl být používán s opatrností. Některé části rostliny šeříku obsahují toxiny, které mohou být škodlivé. Toto je zvláště důležité u domácích mazlíčků a malých dětí, které mohou rostlinu zkoušet ochutnat.

Co tedy říkají vědecké studie?

Vůně šeříku stimuluje části mozku, jako je limbický systém, který se podílí na regulaci emocí. Příjemné vůně mohou vyvolat pocit klidu a pohody, což pomáhá snížit napětí a stres. Zároveň dochází k uvolnění svalů v oblasti hlavy, krku a ramen. Svalové napětí v těchto oblastech je běžnou příčinou napěťových bolestí hlavy.

Vydáno dne:
30.04.2024

Photocredit: Pxhere (CC0)

4

Zahradní olla – pomocnice, která zaleje vaše záhony za vás. Dělá to už tisíce let

Zahradní olla je jedním z nejefektivnějších způsobů zavlažování zahrad. V čem spočívá její princip a jak je možné si ji pořídit za minimální náklady?.. Číst více →Špatný výběr dřeviny pro živý plot může způsobit velké problémy

Schová vás před zvědavými pohledy sousedů, skryje kompostér na kraji zahrady, a navíc krásně vypadá. Jakou dřevinu zvolit pro živý plot?.. Číst více →Královnu zimních zahrad chce mít doma každý. Málokdo však ví, že jednu věc nesnáší

Ti nejodvážnější umí pěstovat kamélii i doma. Dokáže kvést po celou zimu, je ale potřeba vědět, jak ji pěstovat správně a jaká věc jí opravdu škodí... Číst více →Od syna dostala k narozeninám elektrické kolečko. Práce na zahradě jí opět dělá radost

Práce na zahradě se s rostoucím věkem stává stále náročnější. Někdy to dojde až do stavu, kdy senior raději nechá zahradu ladem a ta chřadne... Číst více →Trvalkový záhon – na slunci, v polostínu a ve stínu. Získali jsme seznamy jednotlivých květin a luxusních trav

Vypsali jsme vám seznam jednotlivých rostlin, které pospolu vytvoří luxusní trvalkový záhon. A protože trvalky vyžadují jen nízkou údržbu a mají schopnost přizpůsobit se různým podmínkám, jsou ideální volbou pro každou zahradu... Číst více →Počasí je nevyzpytatelné. Zjistili jsme proto, co je potřeba udělat na zahradě v letošním květnu

Počasí v květnu je nevyzpytatelné, a to především v letošním roce. A byť vám možná zeleninová zahrada ještě neplodí, dozajista roste a vy byste měli být připravení na další kroky... Číst více →Některé stromy a keře umí výrazně lépe odstínit nejen slunce, ale i hluk silnice

Dřeviny, ať už ve formě stromů nebo keřů, jsou nedílnou součástí každé zahrady. Plní různé účely. Největší výhodu, kterou dřevina může poskytnout, však lidé stále velmi často nepochopitelně opomíjí... Číst více →Nechali zahradní nábytek na dešti i slunci. Katka, Marie, Libor a Lucka ukázali, jak vypadá po letech

Když si kupujete zahradní nábytek, na fotkách i v hobbymarketu vypadá úžasně. Nás však zajímalo, jak takový zahradí set vypadá po několika letech provozu. Zjistili jsme, jaký nábytek by pro vás mohl být nejlepší volbou a kterému materiálu se raději vyhnout... Číst více →Černý bez využívá v kuchyni téměř každý. Málokdo však ví, jak jedovatý a nebezpečný může být

O léčivých schopnostech černého bezu se ví už několik staletí. Při nesprávném použití však hrozí zdravotní problémy a otrava. Jak se tomu s jistotou vyhnout?.. Číst více →