HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dača: Moderní dřevostavba pojatá tradičně ruským způsobem

Silný vztah k tradicím i původní architektuře je na východě Ruska stále jasně patrný. Přesto se projektanti ze studia AB Project 905 nebáli vytvořit něco nového. Z odvážně plánované odlišnosti a nevšední originality se totiž rodí ty nejlepší kousky. Ať už na tvůrčím poli stavebním, nebo uměleckém. Prohlédněte si s námi moderní dřevostavbu pojatou tradičně ruským způsobem.


Dača na Tarusi
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Polina Poludkina

Právě k umění má početná rodina obyvatel modernizované dači blízko. Jsou tu hudebníci, výtvarnice, malíř, a to napříč několika generacemi. Za své budoucí letní sídlo si pak zvolili rozsáhlou parcelu nacházející se v malebné vesničce Tarusa. V místě, které je i po letech budovatelských pokusů stále proslulé svou původní dřevěnou zástavbou. Chtěli tu nalézt klid a odpočinek a také uvolněnou venkovskou inspiraci pro svou další tvorbu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Polina Poludkina

I proto si dali tolik záležet na tom, aby koncept jejich stavby plně odrážel místní charakter nenáročného dřevěného srubu – usedlosti na kraji obce. V jejich prospěch hrála i příroda, která jim nabídla místo na vyvýšené pozici na stráni se srázem, který po pěti metrech končí v kalných vodách řeky Oka. Prostě místo jako z ruského románu se vším všudy.

Dovnitř jsme dali světlo, pohoda přišla sama

Architekti si stejně jako klienti přáli, aby stavba vycházela z původního konceptu venkovského rodinného sídla, ale přitom nabídla obyvatelům i něco víc. Třeba komfort a pohodlí, bez ohledu na okolní klimatické podmínky. Dům, který začal v náčrtech a plánech nabývat rozlohou užitné plochy 350 metrů čtverečních ve dvou patrech, tak intenzivně pracoval s ideou „uzavřené otevřenosti“. Že to zní trochu jako protimluv? Nemusí tomu tak být. Řekněme, že se postavíte na prostornou zastřešenou balkonovou terasu v prvním patře: stále se vlastně nacházíte uvnitř domu – v uzavřené a zvenku nepřístupné části. Ale přitom si užíváte čerstvého povětří, aniž by vás máčel déšť. To je řešení jako z bajky. A také je to jeden z rysů, kterým je dača v Tarusi typická.

Mohlo by vás zajímat: Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

Lekce z volnosti

Tím druhým je nepochybně mistrná práce se dřevem. Ale neočekávejte nic surového. O vnější plášť se postaraly CLT laminované bloky z načervenalé borovice, které směrem ven vytvořily velmi kompaktní fasádu. Dům působí dojmem monolitu, do kterého jen místy vnikají proluky oken. Vnější hrubé a masivní dřevo ale mění svou podobu směrem dovnitř. Překrásně světlé obklady ze smrku a dýhované břízy daly vyniknout světlu uvnitř. Interiér přitom těží i ze stavební odolnosti CLT bloků, nepotřebuje si vypomáhat dalšími trámky a sloupky uvnitř. Díky tomu je interiér nezvykle projasněný, bez zbytečných překážek. Denní světlo, které přináší lomená atika a průhledy oken, stojí za rozměrem volnosti a svobody. Která je ke kreativnímu myšlení zapotřebí.

Místo, kde se cítíte dobře

Mimo hlavní zastřešený vstup, zasunutý do profilu, se do domu dostanete ještě zadními vrátky z okrasné bylinkové zahrady. Pokud zvolíte tuto cestu, budete to mít blíž k prostornému obývacímu pokoji, který navazuje na otevřenou jídelnu a společenskou místnost. Tady může rodina trávit čas hezky pohromadě. Architekti vsadili na velká křídlová francouzská okna, která dodávají přízemí trochu rozmarný střih. V kombinaci se vzdušným interiérem a provoněným dřevem je to ale dokonalý příspěvek k venkovským verandám v Taruse. Součástí přízemního bloku je ještě prostorná kuchyně, dva pokoje pro hosty a spíž přiměřená proměnlivému počtu obyvatel. Do prvního patra vás dovedou schody, mimochodem, velmi hezký kousek moderní práce se dřevem, který klade důraz na bezpečnost dětí. Prohlédnout si je můžete v krásné fotogalerii.

Poezie a obrázky z Tarusy

Svrchní patro je pak souborem ložnic a soukromých pokojů zařízených více podle vkusu konkrétních obyvatel. Skoro každý je současně zkušebnou či ateliérem. Tomu odpovídá i výzdoba sestavená z výtvarných exponátů generací obyvatel. Horní patro je také zajímavé pestrou kolekcí dobového nábytku. Jako kontrastní s věkovitým stylem vybavení se jeví moderně zařízené koupelny, které velmi umně zapracovávají dřevo do svého keramického jádra. Slouží jako praktická ukázka toho, že ani stylová ruská dača si nemusí odříkat civilizačních vymožeností. Moderní pojetí dřevostavby nabízí radost z přirozenosti a pohodu kvalitního zázemí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.05.2019

Photocredit: Polina Poludkina

1

Hiroshige Ando: Muzeum postavené z místních a ručně vyráběných materiálů. Pojďte na prohlídku!

Hiroshige Ando Muzeum pochází z dílny architektů Kengo Kuma. Prohlédněte si tuto netradiční japonskou stavbu ve fotogalerii.

Video: Nevšední skříňka s nápaditým designem vějíře

Jste fanoušky chytrého a netradičního nábytku? Podívejte se, jak vypadá skříňka inspirovaná papírovým vějířem.

Fotogalerie: Dřevěné kostely z celého světa

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo i hrázděná. Podívejte se v naší fotogalerii na tradiční dřevěné kostely, které rozhodně nejsou kýč.

Höller House: moderní dřevostavba vzdává hold tradičním materiálům

Rakouský Höller House má možná betonové jádro, ale srdce má ze dřeva. Prohlédněte si tento zajímavý dům zblízka ve fotogalerii.

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Jak přeměnit stavbu z roku 1905 na moderní dům? Architekt to zvládl

Přečtěte si, jak architekt postavil moderní udržitelný dům, a to i na místě stoleté stavby. Dům dokonale zapadl do okolní tradiční zástavby.

Ruský byznys se dřevem je na vzestupu. Co za tím stojí?

Ruský dřevozpracující průmysl chytá druhý dech a podle vládního plánu mám být třetina nových domů ze dřeva. Má plán šanci?

Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

V Rusku má práce se dřevem ve stavebnictví dlouhou tradici. Tenhle projekt ale posouvá nastavené hranice o hezký kousek dál.

Jaké pergoly se staví v Rusku? Zveme vás na prohlídku jedné z nich

Kolik různých funkcí může mít jedna pergola o ploše 36 metrů čtverečních? Podívejte se, jak pojali řešení v Rusku.

Stylová ruská chata se vznáší nad řekou

Dům, nebo most? Bridge House obsadil oba břehy malé říčky a vyplnil prostor, nad kterým se doslova vznáší. Pohodlí vám tu ale chybět nebude. Nahlédněte s námi dovnitř.