HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak přeměnit stavbu z roku 1905 na moderní dům? Architekt to zvládl

Developerská společnost z kanadského Toronta dokázala přeměnit 110 let starý dům v moderní, vysoce udržitelný domov, který ačkoliv dodržuje všechna pravidla moderní architektury, dokonale svým zevnějškem zapadne mezi tradiční stavby ve svém okolí. Jak se jim podařilo ze starého tradičního domu udělat moderní ekologickou budovu, která je energeticky velmi nenáročná?


dům mezi stromy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Alex Lukey

Zelené bydlení uprostřed velkoměsta

Čtyřpodlažní rezidence je jedním z mála domů v celém Torontu, které zanechávají minimální uhlíkovou stopu. Použití specifických materiálů a povrchových úprav redukuje budoucí údržbu i náklady na provoz na minimum a podporuje udržitelný přístup. Prohlédněte si překrásnou stavbu v bohaté fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Alex Lukey

Přestože si současný realitní trh teprve začíná uvědomovat důležitost udržitelnosti a výhody z toho plynoucí pro město i majitele domu, torontská developerská společnost baukultur / ca využila tuto zakázku jako příležitost a postavila dům, který nejen pozvedne celé okolí, ale vytvoří nové standardy v oblasti designu a energeticky nenáročného zeleného bydlení.

"Náš projekt vidíme také jako příležitost předvést možnosti udržitelného moderního rezidenčního bydlení v tomto okolí a městě," říká Felix Leicher, německý architekt a majitel baukultur / ca.

Tento otevřený dům, přestože se nachází přímo v centru města, v ulici plné obchodů, restaurací, škol a parků, využívá pasivní udržitelný design, který zahrnuje pasivní chlazení, kompaktní tvar budovy, přirozené světlo a vysoce výkonné obložení s bílou střechou. To vše v kombinaci s inteligentními technologiemi nejenom minimalizuje spotřebu energie a budoucí údržbu, ale také optimalizuje kvalitu vnitřního ovzduší a zajišťuje budoucím majitelům zdravé a pohodové bydlení.

Bude vás zajímat: Je to pasivní dřevostavba? 1. díl aneb máte výhled na jih?

Současný design dokonale zapadne do tradičního okolí

Hlavním úkolem architekta bylo přeměnit starou budovu na vysoce moderní tak, aby nijak nepatřičně nevyčnívala mezi sousedními stavbami. Architektům se podařilo zachytit atmosféru tradiční výstavby a navrhnout dům v duchu současné architektury, který přímo zapadl mezi okolní stoleté domy.

Boční stěny a střecha jsou precizně obloženy bílými kovovými panely a dávají dostatek stínu přírodnímu, ale hodně specifickému dřevěnému obložení v obytné části domu. Chrání je před vnějšími vlivy.

Přední a zadní stěny jsou obloženy tepelně upravenými dřevěnými prkny, která dodávají domu další ochrannou vrstvu. Zatímco nad vchodem zůstalo tradiční arkýřové okno a před vchodem typická veranda, z druhé strany domu nás překvapí neobvyklý přístavek celý obložený měděnými pláty.

Navzájem propojený čistý interiér

Celá budova má 260 metrů čtverečných ve třech nadzemních podlažích, která stojí ještě nad jedním podzemním. Interiér na hlavním patře je komponován jako jeden velký otevřený prostor složený z jednotlivých obytných prostorů. Ty jsou mezi sebou dobře propojeny a propleteny, zároveň se překrývají tak, že každý prostor má svoji specifickou funkci, aniž by byl oddělen od zbytku domu nebo exteriéru.

Hlavním patrem přirozeně procházíte od vchodu do obývacího pokoje, přes jídelnu s kuchyní až do ložnice v zadní části domu. TV zadní části budovy se začínají hranice mezi interiérem a exteriérem smývat a tyto dva prostory se postupně propojí přechodem interiéru do velké venkovní terasy a zahrady směřující na západ.

Výběr interiérových povrchů je jasný a čistý. Převládající barva je bílá. Bílé stěny a stropy, bílé masivní dubové podlahy a bílý nábytek jsou příležitostně doplněny materiály použitými v exteriéru: tepelně ošetřeným dřevem a měděnými či černými detaily, které obohacují čistý moderní vzhled a propojují interiér s exteriérem.

Zaujala vás tato proměna? Přečtěte si i další články o zajímavých projektech v sekci Dřevěná architektura.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.07.2018

Photocredit: Alex Lukey

4

Pasivní domy 4.díl - Technické vybavení v pasivním domě

Pasivní dům bez správného technického vybavení si lze jen těžko představit.

Pasivní domy a jejich možnosti realizace

Využívání energie, jejíž výroba uvádí do chodu celou mašinérii znečišťovacích

Proč certifikovat nízkoenergetické a pasivní domy?

Chcete-li mít kvalitu svého domu potvrzenou, máte možnost

Nová zelená úsporám je šancí pro pravé pasivní domy

Ministerstvo konečně vyhlásilo podmínky pro Novou zelená úsporám

Dřevostavba inspirovaná Finskem stojí v podhůří Beskyd

Pan Radek přivezl zkušenosti ze zahraničí do kraje, kde vyrůstal. Prohlédněte si jeho srub.

Stavíte pasivní dům? Nová zelená úsporám vám přispěje až 450 tisíc korun

Na stavbu pasivního domu můžete do roku 2021 získat dotaci z Nové zelené úsporám. Stát vám přispěje až 450 tisíc korun. Jaké jsou podmínky a jak o dotaci zažádat?

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu

Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Dřevěný dům, který je synonymem zdravého bydlení

Dřevěný dům v chladné Bretani je díky své organické architektuře, vysoké energetické účinnosti a používání ekologických materiálů přímo vzorem zdravého bydlení.

Dača: Moderní dřevostavba pojatá tradičně ruským způsobem

Přáli byste si dům, který svou vnitřní estetikou připomíná roubenky z ruských pohádek, ale přitom se nezříká komfortu moderního bydlení?

Rodinný dům, který je z 85 % soběstačný

Vždy jste toužili po jedinečném domě? Prohlédněte si pasivní dřevostavbu, která je jiná než všechny ostatní: efektivní, šetrná, krásná i nezávislá.