HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vždy si chtěli postavit víkendový dům na horách. Jak to dopadlo?

Uvažujete o stavbě domu v horském pásmu? Na co si dát pozor a co je potřeba řešit v souvislosti s CHKO? V dnešním rozhovoru se dozvíte, co vás může potkat i jak probíhá výstavba. Právě zkušenosti lidí, kteří tento proces již mají úspěšně za sebou, by vám mohly pomoci. Nechte se inspirovat a třeba se i vy rozhodnete postavit víkendový dům na horách.


Víkendový dům na horách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Homola

Čtyřčlenná rodina bydlí v dřevostavbě nedaleko Hradce Králové, ale rozhodli se postavit si víkendový dům na horách. Nejprve uvažovali o rekonstrukci starší chalupy, ale nakonec zvolili stavbu nového domu. Po dobrých zkušenostech z předešlé výstavby sáhli, jak jinak než opět po dřevostavbě.

Dispozice víkendového domu

Víkendový dům vychází z typové varianty, ale s přistavěnou garáží. Zádveří domu tak spojuje garáž s obytnou částí domu. V přízemí se nachází WC, koupelna, ložnice a obývací pokoj volně propojený s kuchyní. Po dřevěných schodech v chodbě se dostáváme do druhého patra, které nabízí druhou koupelnu a tři pokoje včetně dětského pokoje.

Kdy padlo rozhodnutí, že si postavíte další dům?

Rodiče mají starou roubenou chalupu v Krkonoších a jezdili jsme tam už jako malé děti. Vždy jsem toužil po baráku na horách, akorát jsem neměl jasnou představu, kde by měl vlastně být. Nejprve jsem se rozhlížel po domech k rekonstrukci, ale nakonec jsme to přehodnotili a začali hledat vhodný pozemek pro nový dům.

Byla to určitě dobrá volba. Nemáme s ničím problém, v domě vše funguje a provoz také není náročný.

Jaká kritéria jste si stanovili při výběru pozemku?

Hledali jsme klidné místo s dobrou dostupností, ale zároveň v blízkosti lyžařského střediska. Nejprve jsme zvažovali právě Krkonoše, ale nabídka pozemků je omezená a jednání na úřadech je tam složité a zdlouhavé.

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

V Orlických horách jsme našli ideální pozemek za slušnou cenu a papírování na úřadech je zde mnohem jednodušší. Pozemek má sice nějaké ty mouchy, ale není to nic, s čím by se nedalo pracovat. Během jednoho týdne bylo rozhodnuto a pozemek jsme koupili.

Váš pozemek se nachází v CHKO. Jednání na úřadech bylo tedy bezproblémové?

Při návrhu domu v CHKO je třeba respektovat například sklon střešní roviny, barvy a další parametry domu, ale veškeré jednání na úřadech proběhlo velmi rychle a všichni pracovníci byli milí a vstřícní.

Jediné, co nás trochu zaskočilo, bylo, když po nás chtěli archeologický posudek. Pozemek se totiž nachází na území s nálezy a původní majitel navíc nechal pozemek zavézt zeminou. V době, kdy jsme dělali výkopy, jsme tedy zavolali archeologa, aby posudek vypracoval. Nic jsme neplatili a bylo to jen malé zdržení.

Pavel a Mirka postavili roubenku z borovice. Ukrývá opravdový klenot

Všechny přípojky a náležitosti pozemku už pak byly v pořádku?

Pozemek je sice velký okolo 3 500 m2, ale jsou tu určitá omezení, kvůli kterým jsme museli respektovat umístění domu na pozemku. Za domem prochází dráty vysokého napětí, takže bylo třeba dodržet odstupovou vzdálenost a v přední části pozemku zase prochází telekomunikační kabely. Aby toho nebylo úplně málo, tak za pozemkem se nachází i chráněný biotop.

Jinak pozemek má všechny přípojky kromě plynu a vody. Máme tedy studnu a voda je z ní velmi dobrá. Na pozemek byla dotažena i kanalizace, což nás překvapilo. To bychom v takovém místě nečekali.

Jak probíhala výstavba dřevostavby na horách?

Stavební sezóna je tu hodě zkrácená, takže na jaře jsme koupili pozemek a na přelomu dalšího roku jsme začali vyřizovat stavební povolení. Stavební povolení jsme dostali v březnu, ale až do května bylo špatné počasí.

Výstavba začala v červnu a v září jsme měli dům obyvatelný. V půlce listopadu napadl první sníh a jeli jsme na běžky. I Vánoce jsme zde trávili a postupně dům zařizujeme. Tento rok, jakmile to počasí dovolí, plánujeme zahradu a garáž v přední části pozemku u cesty.

Neměli jste problém s přístupem kvůli materiálu?

Nejbližší betonárka je v Rychnově nad Kněžnou, takže se základovou deskou nebyl problém. Větší nervy byly s dopravou prefabrikovaných stěn. Je to k nám přeci jen do kopce a auta měla trochu komplikace k nám vyjet. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a člověk si říká, že to i za ty nervy stálo.

Měli jste jasnou představu, jakou bude mít váš dům dispozici? 

Vycházeli jsme z typové varianty MS03, ale museli jsme dispozici zvětšit o garáž, která je na horách nutností. Zároveň se nám tím zvětšil obytný prostor v druhém patře. Věděli jsme přesně, co chceme, takže dispozice nám naprosto vyhovuje.

Ložnici máme v přízemí i s jednou koupelnou, takže nemusíme chodit do schodů. V patře je pak chodba, která spojuje koupelnu a další čtyři pokoje.

Linda a Pavel bydlí ve vesnické roubence s moderním interiérem u Františkových Lázní

Chodba se nachází uprostřed domu a věděli jsme, že zde bude problém s nedostatkem světla. Rozhodli jsme se proto pro umístění světlovodu VELUX. Montáž je totiž rychlá a nevyžaduje zásadní zásah do střešního pláště budovy. Výsledný efekt je jedním slovem skvělý – příjemné světlo o intenzitě min. 60W žárovky. Kromě permanentního a dostatečně silného osvětlení po celý den máme dobrý pocit i z toho, že si trochu snížíme náklady na elektřinu.

I když byl projekt domu typový, tak na horách se přeci jen nacházíme v nejvyšší 8. sněhové oblasti. Statici byli neúprosní a v obýváku nám tak například vznikl sloup. Upravit se však musel i projekt vazníků na střechu.

Čím se tento váš víkendový dům liší od toho, kde trvale bydlíte?

Dům, ve kterém bydlíme, je mnohem více technicky vybavený než tento na horách. Zvažoval jsem opět pořízení fotovoltaiky, ale poloha domu na pozemku není výhodná vůči světovým stranám.

Navíc manželka chtěla jednodušší ovládání a obsluhu, takže máme pouze dálkově možnost řídit vytápění a venkovní rolety. Mezi další požadavky manželky byl například centrální vysavač, který je skutečně praktický, pro rychlý úklid před odjezdem.

Jaký máte systém vytápění?

Celý dům vytápíme elektřinou v kombinaci s krbovým modulem Schiedel Kingfire. Jedná se o krbová kamna vsunutá přímo do komína a na stavbu se to dovezlo jako dva kusy (modul s krbem a komín). V přízemí k tomu máme podlahové vytápění a v druhém patře přímotopy.

V kamnech zatápíme jen výjimečně, a to hlavně když si chceme užít chvilku u hořícího ohně. V takových případech ale vypneme ostatní vytápění. 

Se systémem kamen Kingfire jsme ale velmi spokojeni a jsou nesrovnatelně lepší v porovnání s těmi, které máme doma. Navíc zaberou méně místa.

Zmínil jste dálkové ovládání domu. Jakým způsobem to funguje?

V telefonu mám aplikaci, kterou se mohu napojit na spínání vytápění domu a také na ovládání venkovních rolet. Když se chystáme na hory, což je prakticky každý víkend, ve čtvrtek zapneme vytápění a v pátek už přijedeme do vyhřátého domu. V sobotu večer pak opět vypínáme vytápění a před odjezdem je ještě teplo.

Je to velmi praktický systém, který se určitě vyplatí. Představa, že přijedu do vymrzlého domu a musím zatápět jen kamny, je pro mě už nemyslitelná.

Jaké jsou vaše další plány?

Chystáme se na velký projekt zahrady. Seznámili jsme se tu se sousedkou, která má v tomto oboru zkušenosti. Navíc, kdo jiný má informace o tom, které rostliny se sem hodí a jaké tu je klima než člověk, který tu dlouhodobě žije. V rámci úprav zahrady chceme dodělat i venkovní sezení za domem.

V přední části pozemku se chystáme postavit garáž, která bude v blízkosti příjezdové cesty. Samozřejmě postupně zařizujeme interiér, a proto sháníme starší nábytek.

Chcete se sem jednou přestěhovat?

Určitě. Dům jsme si postavili pro trvalé bydlení, jen je teď pro nás praktičtější dojíždět jen na víkendy kvůli práci a dětem. Nic se však nevyrovná možnosti jít si každý víkend zalyžovat se synem. Jednou, až bude míň povinností, bych se tu i rád usadil.

Děkujeme rodině za příjemnou návštěvu a přejeme jim spokojené chvíle v jejich nové dřevostavbě.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.04.2018

Photocredit: Jan Homola

7

Dřevostavba promyšlená do nejmenšího detailu

Panelové dřevostavby jsou velmi praktické a oblíbené svou rychlostí výstavby. Zajímá vás, jak se v takových domech skutečně žije? Přečtěte si rozhovor s majitelem.

Detail: Napojení obvodové stěny na základovou desku

Stavíte dřevostavbu a řešíte napojení obvodové stěny na základovou desku? Pokud si nejste jistí, jak na to nezoufejte a přečtěte si doporučení odborníků.

Detail: Napojení obvodové stěny a stropní konstrukce

Stavíte dřevostavbu a řešíte napojení obvodové stěny na konstrukci stropu? Pokud si nejste jistí, jak na to nezoufejte a přečtěte si doporučení odborníků.

Fotogalerie: Dřevostavby v údolí pod Mont Blancem

Kombinace kamene, masivního dřeva i prosklených ploch je prostě úchvatná. Podívejte se, jak vypadají dřevostavby, které se staví pod nejvyšší horou Evropy.

Specifika bydlení na vodě: Bez kolaudace i vodováhy

Láká vás bydlení v hausbótu, na lodi nebo v plovoucím domě? Přečtěte si, jak se navrhují, stavějí, jak se v nich bydlí a jaká mají specifika.

Horská chata, jejíž vnitřek vám vyrazí dech

Horská chata, která už zvenku vypadá trochu jako pohádková chaloupka zasazená mezi hory. Ale až teprve vnitřek vám opravdu vyrazí dech.

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře

Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Dům v rakouských horách boří zažité představy o horském bydlení

Jednoduchý vzhled domu upomíná na hospodářská stavení, jeho design je ale do detailu promyšlený, krajně hospodárný a ekologický. Podívejte se s námi na moderní dřevěný dům v rakouských horách.

Minimalistický horský bivak ve slovinských horách vás ohromí ladností i funkčností

Prohlédněte si zblízka horský bivak s elegantním designem a funkčním dřevěným interiérem. Útočiště v něm horolezci hledají už čtyři roky.