HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nový systém, který šetří náklady na vodu. Nesplachujte peníze zbytečně do záchodu

Voda je jednou z nejběžnějších a zároveň nejvzácnějších věcí na zemi. A bude ještě vzácnější, pokud její cena dále poroste. Ačkoliv máme v naší části světa pitné vody zatím dostatek, využívat ji na zalévání zahrady či splachování je zbytečným luxusem. Zvlášť když existuje systém, kterým ji lze nahradit. Dešťová voda je levná a prakticky nevyčerpatelná. Na co všechno lze dešťovku využít a proč by měli zbystřit i obyvatelé bytových domů?


Dešťovou vodu lze využívat na zalévaní zahrady, splachování záchodu, praní atd.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Karolína Grabowská (Pexels)

Levný a nevyčerpatelný zdroj

S rostoucími cenami vody se využití dešťovky stává lákavější než kdy dřív. Jedná se o prakticky nekonečný a lehce dostupný zdroj užitkové vody. Její využívání je rozšířené především u novostaveb, ale také u starších domů. Zájem o dešťovou vodu navíc ještě zvýšila novela vodního zákona. Ta zavedla hospodaření s dešťovou vodou prakticky jako povinné.

Cena za vodu v roce 2023 vzrostla oproti roku 2022 o 17 %. Na vývoj cen za vodu mezi lety 2000 a 2022 se můžete podívat v galerii.

Systém šetřící přírodu i finance

Minimální spotřeba pitné vody jednoho člověka je 100 litrů za den. A to bez zalévání zahrady, které by toto číslo značně navýšilo. Pořízení systému na dešťovou vodu vám pomůže ušetřit desítky litrů vody denně. Mimo to dojde ke zhodnocení vaší nemovitosti. Dalším benefitem je velké množství možností, na co lze dešťovou vodu využít.

Na to, jak funguje systém na využití dešťové vody, se můžete podívat v galerii.

Zalévání zahrady dešťovou vodou

Nejčastěji se dešťová voda využívá na zalévání zahrady. Zachytává se na střeše a dalších plochách, poté se svádí do nádrže. Důležité je zvolit správnou velikost nádrže – ta se většinou doporučuje spíše větší. Díky tomu nebude voda zbytečně odtékat pryč. U novostaveb je odtékání řešeno už v průběhu stavby, u starších rodinných domů se musí vést voda do nádrže z okapů. Do nádrže je umístěno čerpadlo, které slouží k zalévání zahrady. Velkou přidanou hodnotou dešťové vody je, že neobsahuje soli ani chlor, což některé rostliny v zahradě uvítají.

Splachování záchodu dešťovou vodou

Dalším nabízeným způsobem, jak dešťovku využít, je splachování. Průměrně u nás každý člověk denně spláchne 25 litrů pitné vody doslova do záchodu. Voda, podobně jako i další komodity, nezadržitelně zdražuje, a proto se i takové splachování může celkem prodražit. Navíc vše není jen o penězích. Je na místě zamyslet se nad celou věcí i z jiného hlediska. Splachování vás možná nezruinuje. Otázkou ale zůstává, zda splachování pitnou vodou není tak trochu zbytečné. Zvláště pokud pomyslíme na to, že na světě existují místa, kde lidé nemají dostatek pitné vody ani na důstojné přežití.

Dešťová voda na splachování WC se akumuluje v nádrži. Pro splachování dešťovkou musí v domě vzniknout nové rozvody vody. Nelze totiž pitnou a užitkovou vodu míchat. Proces splachování má potom na starosti řídicí jednotka. Systém zajistí, že se při nedostatku dešťové vody přepne splachování na zdroj pitné vody. Nemusíte se tedy bát, že v období sucha nebudete moci záchod spláchnout. Za tímto účelem má dešťovka své využití celoročně.

Sprchování a praní prádla dešťovou vodou

Zdá se vám využití dešťové vody na sprchování či praní už trochu přes čáru? Je to přesně naopak. Dešťová voda je totiž měkčí, a nehrozí tak vznik vodního kamene. Není nutné využívat žádné změkčovače vody. Úspora tak spočívá také v menším využívání pracích prostředků i v menším opotřebení spotřebiče. Pro tuto variantu je taktéž nutné instalovat do domu nové rozvody. Někteří fajnšmekři se dokonce nebojí sáhnout při sprchování či praní po vodě šedé.

Rostoucí cena vody v roce 2023 děsí české domácnosti. Úspora se přitom sama nabízí

Kombinace dešťovky s šedou vodou

Šedá voda vzniká například při koupeli, osobní hygieně a podobně. Jedná se tedy prakticky o recyklovanou vodu. Díky kombinaci s dešťovkou můžete dotovat splachování a zalévání zahrady ze dvou různých zdrojů zároveň. V tomto případě je však nutné mít dvě nádrže, jednu na šedou vodu a jednu na dešťovku. Navíc musíte koupit čističku šedé vody.

Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Mají lidé žijící v bytech smůlu?

Lidé žijící v bytech nemusí domácnostem z rodinných domů závidět. I v bytech totiž lze dešťovou vodu smysluplně využít, a to ve všech zmíněných variantách. V bytech se však dešťová voda využívá nejčastěji pro splachování záchodů. Úspora vody je v bytových domech ještě zajímavější. Průměrný bytový dům totiž spláchne za rok do záchodu 410 kubíků pitné vody. Na druhou stranu je systém trochu složitější, jelikož se v domě musí udělat nové stoupačky.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
17.10.2023

Photocredit: Karolína Grabowská (Pexels)

4

Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji vybrat?

Nádrž na dešťovou vodu výrazně sníží spotřebu pitné vody z kohoutku. Nádrže na dešťovou se vyrábí pro podzemní i nadzemní využítí. Jak určit její typ a objem?.. Číst více →Sud na dešťovou vodu: Podle čeho si ho vybrat?

Sud na dešťovou vodu vybírejte podle materiálu, objemu a doplňků. Aby přečkal horko i zimu, nezapomínejte na údržbu venkovního sudu... Číst více →Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?.. Číst více →Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!.. Číst více →Vyplatí se solární ohřev vody?

Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?.. Číst více →Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?.. Číst více →Fotovoltaika pro ohřev vody je levná. Jaká je, ale skutečná návratnost?

Za jak dlouho se skutečně vrátí investice do fotovoltaiky? U fotovoltaikcého systému pro ohřev vody jsme spočítali jeho skutečnou návratnost... Číst více →Rostoucí cena vody v roce 2023 děsí české domácnosti. Úspora se přitom sama nabízí

Zbytečné plýtvání vodou se může pěkně prodražit. Existuje přitom způsob, jak využívat dostupnou a levnou dešťovou vodu, která šetří peníze i přírodu... Číst více →Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let

Správce paneláku v severních Čechách se nebojí jít proti proudu. Na čističku šedé vody navázal rekuperací tepla, která paneláku ušetří téměř 27 tisíc ročně... Číst více →Záchod Billa Gatese má zachránit miliony dětských životů. Revoluční WC je první inovací za 200 let

Od počítačů k záchodům. Bill Gates a jeho nadace přišli s revolučním záchodem, který nepotřebuje vodu ani kanalizaci... Číst více →