HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Poprvé v historii se letos neotevřou dveře pasivních domů. O ty nejcennější informace ale nepřijdete

Dny pasivních domů jsou tradiční mezinárodní akcí se 17letou tradicí. Dnes jsou do ní zapojeny tisíce pasivních domů po celém světě, od Nového Zélandu až po severní Ameriku. Základní filozofie akce zůstává ve světě i u nás doma stejná – ukázat návštěvníkům fungování pasivních domů neformálním způsobem na základě autentických zkušeností jejich majitelů. V České republice Dny pasivních domů pravidelně pořádá Centrum pasivního domu (CPD). Letošní termín 6.–8. 11. se s ohledem na bezpečí majitelů a návštěvníků přesouvá do roku 2021.


Dny pasivních domů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Centrum pasivního domu

„Letos poprvé jsme se s ohledem na bezpečí majitelů i návštěvníků rozhodli pasivní domy neotevřít. Respektujeme aktuální doporučení vlády,“ říká Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu (CPD), které akci u nás pořádá. „Přesto se o ty nejcennější informace podělíme, a to formou on-line besed,“ dodává Vanický. Prohlédněte si pasivní domy alespoň v naší inspirační fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Centrum pasivního domu

Boříme mýtus, že stavět dům je peklo

Besedy jsou primárně o tom, jak postavit skvělý dům a nezbláznit se. S průvodci projdete ty nejdůležitější milníky, ale také největší výzvy, které vás při stavbě domu čekají od prvních úvah až po stěhování. Během besedy nasajete zkušenosti a energii od poradců i stavebníků, dozvíte se fígly, jak vaši stavbu zvládnout v pohodě. A navíc si můžete tohle báječné on-line setkání dopřát zadarmo z tepla a bezpečí svých domovů. První termíny jsou naplánované na 6. a 7. listopadu od 20 hod. Přihlašování probíhá na stránkách CPD (pasivnidomy.cz).

Mohlo by vás zajímat: První interaktivní on-line kurz o stavbě domu je na světě

Besedy vycházejí z praktické příručky „Zdravý dům od základů“, která pomáhá v plánování a rozhodování začínajícím stavitelům, ale i těm, kteří se na cestě za vysněným bydlením zasekli a potřebují nový impuls, aby se pohnuli z místa. Na besedách pak máte jedinečnou příležitost zeptat se na vše, co vás zajímá, případně co jste se v e-booku nedočetli.

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – jak probíhá a kolik opravdu stojí výstavba

Víte, v jakém prostředí trávíte čas vy a vaše rodina?

Kvalita vzduchu, který dýcháme, ovlivňuje naše zdraví, náladu, únavu i výkon. A to ve dne i v noci, kdy se má naše tělo maximálně regenerovat. Kvalita vnitřního prostředí by měla být na prvním místě a jedním z nejdůležitějších parametrů při návrhu domů, budov i rekonstrukcí. Lidé tráví uvnitř staveb většinu svého času, je to v mnoha případech až 90 %, u seniorů a nemocných to může šplhat až k hranici 100 %. O to více bychom se měli zabývat tím, v jakém prostředí my, naše děti a rodiny trávíme téměř celý život.

Mohlo by vás zajímat: V některých školách naměřili nebezpečné množství oxidu uhličitého

„S ohledem na to, kolik nyní trávíme doma a uvnitř budov času, jsme se rozhodli bezplatně zapůjčovat přístroje, které měří koncentraci oxidu uhličitého (CO2), teplotu a vlhkost vzduchu,“ upřesňuje aktuální záměr CPD Vanický. „Zdravé mikroklima je jedním z nejdůležitějších parametrů. Ve správně vyvětraném prostoru se výrazně snižuje koncentrace všech škodlivin, tedy i virů a bakterií, a vykazuje se nižší nemocnost.“

V minulosti docházelo v domácnostech k častější výměně vzduchu přirozeným způsobem. Bylo to dáno netěsnými okny, která byla běžným standardem, a nižšími náklady za energii. Dnes je cena energie daleko vyšší, okna těsnější, a tak dochází k minimální výměně vzduchu a vyššímu nárůstu škodlivin v interiéru.

Změřte si bezplatně CO2. Máme pro vás měřáky

Doporučená koncentrace CO2 je 1 000 PPM. Nejvyšší hodnota koncentrace oxidu uhličitého je stanovena hygienickými a stavebními předpisy na 1 500 PPM (Parts Per Milion = částic CO2 v milionu). Jak si přístroj vypůjčit se dočtete na stránkách CPD.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.10.2020

Photocredit: Centrum pasivního domu

1

Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky

Chystáte se stavět? Získejte komplexní know-how, které vám pomůže ušetřit statisíce korun i duševní vyčerpání.

Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek

Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor? Přečtěte si více informací v článku.

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt I.

Po výběru pozemku přichází čas zaměřit se na projekt. Co vás při tvorbě projektu čeká a na kolik vás jednotlivé kroky přijdou?

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt II.

Přečtěte si, jakými směry se při stavbě rodinného domu můžete vydat a co vše je dobré zahrnout do projektu na stavební povolení.

Chceme stavět vlastní dům – vyrážíme na stavební úřad

Víte, co všechno potřebujete k tomu, aby byla vaše stavba povolena? Jak tento proces probíhá a kolik vás budou jednotlivé kroky stát? Vše se dozvíte v článku.

Chceme stavět vlastní dům – nepodceňte důležitou fázi zabydlování

Než se začnete ve vašem novém domě zabydlovat, čeká vás ještě velký kus práce. O co se konkrétně jedná? Vše podstatné se dozvíte v článku.

Chceme stavět vlastní dům – jak probíhá a kolik opravdu stojí výstavba

Máte představu o tom, co vás před a během výstavby domu čeká a kolik vás to bude stát? Vše potřebné se dozvíte po přečtení článku.

Tomáš s Kristýnou postavili dům hlavně kvůli dětem. Jejich neobvyklé řešení půdorysu vás překvapí

Navštivte s námi pasivní dřevostavbu s jedinečným výhledem na Brno a sympatickými majiteli, kteří se s námi podělili o své zkušenosti se stavbou domu.

Chceme stavět vlastní dům – 3 hlavní otázky na konec

Pojďme si zrekapitulovat jednotlivé fáze stavby domu, shrnout si detaily, které je dobré si pohlídat či jim předejít, a zodpovědět 3 závěrečné otázky.

Jan se rozhodl pro dřevostavbu navzdory názorům svého okolí

Přečtěte si rozhovor s panem Janem o životě v dřevostavbě na sluncem zalité jižní Moravě. Poradí vám, jak na dobré sousedské vztahy. A nejen to.