HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná promenáda u Bratislavy vybízí k romantické jarní procházce přes řeku Malý Dunaj

Při toulkách slovenskou krajinou můžete na chvíli zpomalit a zastavili v malé vesnici Zálesie, kde se nachází nádherná dřevěná promenáda pod názvem Korzo Zálesie. Tato unikání celodřevěná konstrukce slouží pro cyklisty, pěší, ale také jako odpočívadlo s moly pro čluny plavící se po řece Malý Dunaj. Součástí této konstrukce je i malá vyhlídková rozhledna a piknikové místo s krásnou dřevěnou pergolou. V dalších řádcích se podíváme blíže na jednotlivé části této promenády.


Dřevěná promenáda
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ŽupaBA VUCBA (Flickr CC 2.0)

Myšlenka postavit promenádu

Konstrukce promenády spojila břehy řeky Malý Dunaj, a tím pádem došlo k propojení místní cyklostezky. Do nedávna museli cyklisté jezdit po frekventované komunikaci, která spojuje vesnice Zálesie a Malinovo. Na březích řeky se také nachází krásná vegetace v podobě vzrostlých stromů a hustých keřů. Proč se tedy nekochat touto krásnou podívanou při romantické procházce přímo nad řekou. Promenáda dostala jméno Korzo Zálesie. Ta se nachází na dohled za obcí stejného jména, která leží asi 10 km východně od Bratislavy. Do doby, než byla postavena tato promenáda, o vesnici Zálesie mnoho lidí nevědělo. Nyní je to cíl mnoha turistů a zastávek cyklistů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: ŽupaBA VUCBA (Flickr CC 2.0), bratislavskysamospravnykraj

Co u promenády lze dále zhlédnout?

V její přímé blízkosti lze také obdivovat celodřevěné mlýny, které se tyčí nad vodní hladinou. Vedle promenády je postavena menší rozhledna, nazývaná také jako Zálešský maják. Z této vyhlídky lze udělat hezké fotky táhnoucí se dřevěné promenády. Hned vedle je na břehu umístěná místní loděnice, kde si lze při cestě na člunu odpočinout. Promenádu je možné následně na vybraných místech podplout. Součástí promenády jsou mola umístěná těsně nad hladinou řeky pro bezproblémový výstup vodáků ze člunu. Při procházce narazíte na posezení, které vyčnívá z konstrukce promenády a na které se můžete podívat ve fotogalerii tohoto článku. V jarním a podzimním období se zde můžeme setkat s větším množství turistů. Naopak v letním období zde projíždí hlavně cyklisté nebo se tu zastavují vodáci.

Konstrukce dřevěné promenády

Dřevěná promenáda i jednotlivá mola jsou založena na dubových kůlech, které jsou vsazeny do zeminy, a zasahují tak pod úroveň vody. Dřevo dubu je pro takové konstrukce ideálním řešením, protože vydrží v mokrém podloží desítky let. Tyto kůly jsou zhotoveny z velkých průměrů a jejich vzdálenosti mezi sebou se řídí statickým návrhem. Na tyto kůly jsou umístěny masivní dubové hranoly, které tvoří podkonstrukci pod samotnou podlahu promenády. Ke spojení podkladového hranolu ke kůlu se používají závitové tyče větších průměrů. Následně se jednotlivé dřevěné prvky dotáhnou dvojicí matek s talířovou hlavou. Na nosné hranoly se postupně přikotví dubové prkna tvořící podlahu promenády. Na konstrukci podlahy se používají prkna tloušťky alespoň 25 mm a šířce 140 mm.

Molo, posezení a masivní zábradlí

Pod samotnou konstrukcí promenády (na stranu blíže ke břehu) je vytvořeno molo pro vodáky. Jeho konstrukce je zhotovena obdobně jako samotná promenáda, ale ne z tak masivních dřevěných prvků. Nechybí tady ani vyčnívající sloupky pro upevnění přistavěných člunů vodáků, kteří se zde zastaví na odpočinek. K podlahovým nosníkům promenády jsou připevněny masivní dřevěné sloupky umístěné po vzdálenosti přibližně 3 metry po celé délce promenády. Jedná se o sloupky zábradlí, které tvoří základní ochranný prvek mezi promenádou a řekou. Ke sloupkům jsou připevněny vodorovné hranoly, které tvoří výplň zábradlí. I samotný výčnělek, který tvoří místo pro posezení, je obehnán tímto zábradlím. Veškeré dřevěné prvky jsou natřeny několika nátěry lazury.

Mohlo by vás zajímat: Lazury na dřevo: Jak je vybrat a používat?

Zajímavé parametry a rozměry promenády

Délka promenády dosahuje úctyhodných 100 metrů. Když přes molo pojedete na kole, nehrozí ani to, že byste museli úplně zastavit, když proti vám někdo půjde. Šířka podlahy promenády je totiž přes 3 metry. Podlaha mola pro výstup vodáků ze člunů je široká necelých 1,3 metru. Podlaha mola je nad hladinou řeky přibližně 30 cm. Podlaha promenády je nad hladinou vody přibližně 1,2 metru. Zajímavostí také je, že břehy, které spojuje promenáda, jsou v rozdílných výškových úrovních. Při chůzi po podlaze promenády tak z části jdete po rovině a z části do mírného kopečka. Zajímavým designovým prvek jsou sloupky zábradlí, které jsou vždy na střídačku umístěny v jiných výškových úrovních.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.04.2022

Photocredit: ŽupaBA VUCBA (Flickr CC 2.0)

0

Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech

Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.

Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák

Rozhledna Kraličák nabízí nádherný výhled na celé Jeseníky a Králický Sněžník. Pojďte s námi vystoupat na její vrchol.

Rozhledna Bukovka střeží kraj čarodějnických procesů, světově proslulých sklářů a tajemných kostelů

Dřevěná rozhledna stojí na Bukovém kopci krátce, ale kraj pod ní pamatuje mnohé. Vydejte se s námi na výlet a objevte jeho tajemství.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa

Vydejte se s námi do Rožnova pod Radhoštěm, kde přímo nad Valašským muzeem v přírodě stojí na kopci jedinečná Jurkovičova rozhledna.

Nenápadné slovácké městečko ukrývá novou dřevěnou rozhlednu a tisíce let starý archeologický poklad

Máme pro vás další tip na výlet. Vydejte se do Polešovic za pravěkým pokladem a dřevěnou rozhlednou, která je přístupná po celý rok.

Nenápadná dřevěná rozhledna leží v krásném kraji lidových tradic, pověstí a kultury

Prohlédněte si rozhlednu Kunovická hůrka a nechejte se zlákat na výlet do kraje prodchnutého kulturou a lidovými obyčeji.

Rozhledny na Vysočině se strašlivou historií i nádhernými výhledy až do Alp

Máme pro vás dva zajímavé tipy na výlety v srdci Vysočiny. Objevte rozhledny se strašlivými pověstmi a přenádhernými výhledy až do Alp.