HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rozhledna Bukovka střeží kraj čarodějnických procesů, světově proslulých sklářů a tajemných kostelů

Vydejte se s námi do podhůří Hrubého Jeseníku, kraje se sklářskou historií a nejkrásnějším moravským zámkem, ale také kraje nechvalně proslaveného čarodějnickými procesy. Navštívíme obec Rapotín, kde se nacházejí známé sklárny a také jeden záhadný kostel, nebo zámek Velké Losiny, který ukrývá děsivé vzpomínky. Hlavním cílem ale bude dřevěná rozhledna Bukovka, ze které celý kraj uvidíme jako na dlani.


Rozhledna Bukovka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: KKC Rapotín

Dřevěná rozhledna nabízí výhled na hřeben Jeseníků, Rychlebské hory i Králický Sněžník

Rozhledna Bukovka se nachází na Předním bukovém kopci, který leží mezi obcí Rapotín a zámkem Velké Losiny v nadmořské výšce 625 m. Dřevěnou rozhlednu nechala vybudovat obec Rapotín v roce 2016. 22 metrů vysoká stavba sestává z dřevěné konstrukce a kovových točitých schodů. Těch je 111 a po jejich zdolání se dostanete na vyhlídkovou plošinu, která ve výšce 18 m nabízí rozhledy po širokém okolí. Rozhledna je přístupná celoročně, v přízemí se nachází útulna, která slouží k odpočinku nebo k úkrytu před nepříznivým počasím. Prohlédněte si rozhlednu v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: KKC Rapotín, Bjalek Michal, Pasovec

K rozhledně se vydejte po naučné stezce

K rozhledně vede z Rapotína Naučná stezka Bukovka, která začíná i končí na obecním úřadě. Na trase, která má 7,5 km, vás čeká kromě rozhledny dalších sedm zastávek. Jednou z nich je třeba lesní balneo s pramenitou vodou pro osvěžení a Kneippovým chodníkem pro podporu prokrvení nohou. Balneo je otevřeno od května do října. Přímo u rozhledny se nachází občerstvení, které je však otevřené pouze během letních měsíců, a to navíc jen při příznivém počasí. Pokud se tedy na rozhlednu vydáte v jiném ročním období, nezapomeňte si přibalit svačinu.

Osvětlení z rapotínské sklárny až v daleké Mekce

Z rozhledny je krásný výhled na celé panorama Jeseníků, uvidíte Praděd i vodní nádrž Dlouhé stráně, na severu se tyčí Rychlebské hory a Králický Sněžník. Z bližšího okolí budete mít jako na dlani obec Rapotín a Velké Losiny.

Historie obce Rapotín, která leží pod rozhlednou, sahá do 13. století, kdy ji založili němečtí kolonisté. První písemná zmínka o obci je pak z roku 1391. Světový věhlas obci zajistily místní sklárny, které od Lichtenštejnů v 19. století koupil Josef Schreiber. Ve 20. století zažívaly sklárny zlaté časy, jejich lustry putovaly do celého světa. V 80. letech rapotínská sklárna zhotovila některé komponenty lustrů pro mešitu v Mekce. Sklárna bohužel nepřežila a v roce 2009 ukončila provoz.

Záhada v podobě identických kostelů

Obec Rapotín však ukrývá ještě jednu zajímavost. Někdy na počátku 16. století zde byl postaven kamenný kostel sv. Jakuba Většího. Na tom by nebylo nic divného, kdyby jen o 200 metrů dál, v dnešním Petrově nad Desnou, nebyl ve stejné době postaven identický kostel sv. Máří Magdalény. Kostely od sebe oddělovala pouze říčka Desná. Proč identické kostely vznikly, se dodnes nepodařilo zjistit. Pověst praví, že kostely nechaly postavit dvě sestry, dvojčata, které rozdělila láska k jednomu muži. Ony proto, aby nemusely během bohoslužby sedět ve stejném kostele, nechaly postavit kostely dva. Ani jeden z kostelů již bohužel nestojí. Kostel v Petrově vyhořel na počátku 20. století a na jeho místě dnes stojí pouze kříž. Kostel v Rapotíně byl na konci 19. století zdemolován a nahrazen novou stavbou – kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Hrůzostrašné čarodějnické procesy ve Velkých Losinách

Vraťme se na rozhlednu Bukovka a přesuňme se pohledem na nedaleké Velké Losiny. Místní renesanční zámek je považován za nejkrásnější zámek Moravy, v jeho zdech se ale ukrývají děsivé vzpomínky. V 17. století se celý kraj kolem říčky Desná zahalil do temna čarodějnických procesů. Všechno odstartoval náš nejznámější inkvizitor Jindřich Boblig z Edelstadtu, dnešních Zlatých Hor. Procesy začaly již v roce 1622 na Jesenicku a ve druhé polovině 17. století, když Boblig získal povolení k ustanovení inkvizičního tribunálu právě v Losinách, se přesunuly do zdejšího kraje. Domnělé čarodějnice se prý jednou ročně slétaly na nedalekých Petrových kamenech a pořádaly zde své sabaty. Přiznání z nich bylo vynuceno trýznivým mučením, při kterém mnoho žen bolestí přišlo o rozum, a smrt na hranici pak pro ně byla téměř vysvobozením. Přesné počty obětí procesů nejsou známy, bylo to však více než 200 žen i mužů jen z Jesenicka a Šumperska.

Kladivo na čarodějnice a Čarodějnická cyklostezka

O těchto čarodějnických procesech pojednává známá kniha Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického. Stejnojmenný film natočený podle knihy se z části odehrává právě v komnatách zámku Velké Losiny. Pro všechny, koho téma čarodějnických procesů zajímá, doporučujeme projet si Čarodějnickou cyklotrasu, která propojuje všechna důležitá místa spojená s procesy.

V podhůří Jeseníků je toho spoustu k vidění a prohlédnout si to stojí za to jak zblízka, tak z ptačí perspektivy, kterou nabízí dřevěná rozhledna Bukovka. Až budete stoupat k rozhledně, dejte si pozor na malé mužíčky – takzvané naskakovače, kteří tu prý, podle legendy, skáčou procházejícím na záda a ztěžují jim cestu.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.09.2020

Photocredit: KKC Rapotín

1

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Fascinující dřevěná rozhledna postavená českým týmem architekta Martina Rajniše se stala dominantou Svatého města Jeruzaléma. Prohlédněte si fotky rozhledny a přečtěte si více o této zajímavé stavbě.

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Jezdíte rádi po výletech a nebojíte se výšek? V tomto článku naleznete několik typů, kam vyrazit v Česku na zajímavé dřevěné rozhledny.

Navštivte jeden z nejunikátnějších sadů v Česku: Mandloně pod dřevěnou rozhlednou v Hustopečích

V dobách největší slávy čítal hustopečský mandloňový sad přes 50 000 stromů. Dnes je menší, ale v Česku stále unikání. Prohlédněte si ho v našem článku.

Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák

Rozhledna Kraličák nabízí nádherný výhled na celé Jeseníky a Králický Sněžník. Pojďte s námi vystoupat na její vrchol.

Boží vyhlídka je boží. Rozhledna láká návštěvníky svým netypickým vzhledem

Máme pro vás tip na výlet. Od dubna do října volně přístupnou Boží vyhlídku u Božího Daru. Dřevěná rozhledna stojí za vidění.

Na dřevěné rozhledně Babka potkáte ještě jinou babku, také celou ze dřeva

Vydejte se s námi do středočeského města Zruč nad Sázavou, kde najdeme krásnou dřevěnou rozhlednu Babka s výhledem do celého okolí.

Věž Kalich v Litoměřicích prochází unikátní rekonstrukcí. Ta zahrnuje i tradiční plavení dříví

Podívejte se na unikátní rekonstrukci dřevěné věže domu Kalich v Litoměřicích, při které byly použity tradiční postupy ze 16. století.

Dřevostavba unikátního tvaru je postavena ze dřeva, které odolá i záplavám

Navštivte s námi dřevostavbu unikátního tvaru postavenou z výjimečných materiálů – obrovské vejce ze speciálně upraveného dřeva, které odolává záplavám.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa

Vydejte se s námi do Rožnova pod Radhoštěm, kde přímo nad Valašským muzeem v přírodě stojí na kopci jedinečná Jurkovičova rozhledna.

Nenápadné slovácké městečko ukrývá novou dřevěnou rozhlednu a tisíce let starý archeologický poklad

Máme pro vás další tip na výlet. Vydejte se do Polešovic za pravěkým pokladem a dřevěnou rozhlednou, která je přístupná po celý rok.