HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa

Malebné město v podhůří Beskyd působí, jako by se tu zastavil čas. Kdysi dřevěné městečko ukryté mezi kopci a loukami se proměnilo ve vyhledávanou turistickou destinaci návštěvníků ze všech koutů světa. Míří sem za krásnou přírodou, čistým vzduchem, historií i architekturou. Teprve nedávno se Rožnov pod Radhoštěm rozrostl o další oblíbený cíl výletníků, Jurkovičovu rozhlednu, která svou jedinečnou architekturou působí dojmem, jako by sem patřila odjakživa.


Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MěÚ Rožnov p. R.

Stopy Dušana Jurkoviče

Jméno slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče je s Beskydami nerozlučně spjato, a to hlavně díky proslulým chatám Libušín a Maměnka na Pustevnách. Zakázku na stavbu dvou útulen získal Jurkovič na konci 19. století, když pracovně pobýval ve Vsetíně. Ve stejné době tu mohla vzniknout ještě jedna stavba podle jeho návrhu – rozhledna. V roce 1896 si ji objednali členové turistického spolku ve Valašském Meziříčí, stát měla v obci Brňov. Jurkovič připravil náčrt, ale k realizaci nakonec nedošlo, protože na stavbu chyběly peníze.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MěÚ Rožnov p. R., Pohled 111

Realizace se neobešla bez vědecké rekonstrukce

Až o více než 100 let později město Rožnov pod Radhoštěm rozhodlo o tom, že rozhlednu podle původního Jurkovičova návrhu postaví. Nešlo ale o jednoduchý úkol. Jurkovič návrh zpracoval pouze ve formě prvotního jednoduchého nákresu. Ten neobsahoval žádné údaje o rozměrech rozhledny, půdorysu, použitém materiálu či finální barvě. Nejprve se tedy muselo přistoupit k vědecké rekonstrukci návrhu, a až teprve poté se pustit do stavby. Aby stavba byla co nejvíce autentická, veškeré kovářské, klempířské a většina tesařských prací byly prováděny ručně za použití starých, tradičních postupů. Prohlédněte si rozhlednu v naší fotogalerii.

Návštěvníci se na rozhlednu sjíždějí z celého světa

31 metrů vysoká rozhledna sestává z tří částí. První je kamenná základna, kterou tvoří opracované kameny různých velikostí, druhá je roubená chaloupka a třetí část tvoří osmistěnná věž s vyhlídkovou plošinou. Ta se nachází ve výšce zhruba 19 m. Na stavbu bylo použito 200 kubíků kulatiny, nosné prvky jsou z dubového dřeva, zbylá část rozhledny ze dřeva smrkového a jedlového. Stavba probíhala v letech 2010 a 2011 a v roce 2012 byla rozhledna otevřena prvním návštěvníkům. Dílo Dušana Jurkoviče přitahuje lidi jako magnet. Důkazem jsou statisíce návštěvníků, kteří se na rozhlednu přijíždějí podívat z celého světa.

Valašské muzeum v přírodě zobrazuje tradiční způsob života

Rozhlednu najdete na Karlově kopci, přímo nad Valašským muzeem v přírodě. To jistě není třeba představovat, jedná se o největší a nejstarší muzeum svého druhu ve střední Evropě. Jeho nejstarší část – Dřevěné městečko – tvoří původní roubené stavby z rožnovského náměstí včetně radnice. Návštěvníci tu mají možnost vidět, jak se žilo v 19. a na počátku 20. století. Další dvě části muzea, Valašská dědina a Mlýnská dolina, fungují jako živé muzeum. Mlýn, pila i hamr jsou v provozu a na políčkách se tu pěstují tradiční plodiny a chová drůbež a dobytek. Každoročně se tu koná na padesát různých akcí zahrnující mimo jiné oblíbené jarmarky, řemeslné trhy a folklorní festivaly.

Léčivé klima v Rožnově využívalo mnoho osobností

Město Rožnov pod Radhoštěm bývalo svého času také vyhlášené svými klimatickými lázněmi. Léčit se sem jezdil například slavný psychoanalytik Sigmund Freud či zakladatel genetiky Gregor Mendel. Lázně byly v roce 1953 zrušeny, dnes je připomíná pouze Společenský dům stojící v Městském parku. Při procházce parkem pak narazíte také na krásný dřevěný Hudební altán, který byl znovuobnoven v roce 2009. Původní altán z roku 1884 se bohužel nedochoval.

Rožnov pod Radhoštěm a jeho okolí je turistickými cíli přímo nabitý. Až se sem vypravíte, určitě nezapomeňte navštívit Jurkovičovu rozhlednu, která rozhodně stojí z vidění. Na cestu se můžete posilnit rožnovským pivem a svoji cestu můžete započít na Masarykově náměstí, odkud je rozhledna vidět. V letních měsících můžete návštěvu rozhledny spojit s letním kinem, které tu vloni zažilo úspěšnou první sezónu.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.10.2020

Photocredit: MěÚ Rožnov p. R.

1

Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)

Navštivte skanzen Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě. Projděte si dřevěné městečko a krásné roubenky nejen v naší fotogalerii.

Za dřevěnými stavbami našich předků po pěti českých skanzenech

Muzea v přírodě nabízí možnost nahlédnout do dřevostaveb starých stovky let. Ty nejzajímavější najdete v pěti českých skanzenech. Prozradíme váml, které to jsou.

Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor o procesu rekonstrukce Libušína s ředitelem Valašského muzea v přírodě. Jeho znovuotevření se chystá v létě 2020.

Na dřevěné rozhledně Babka potkáte ještě jinou babku, také celou ze dřeva

Vydejte se s námi do středočeského města Zruč nad Sázavou, kde najdeme krásnou dřevěnou rozhlednu Babka s výhledem do celého okolí.

Rozhledna Bukovka střeží kraj čarodějnických procesů, světově proslulých sklářů a tajemných kostelů

Dřevěná rozhledna stojí na Bukovém kopci krátce, ale kraj pod ní pamatuje mnohé. Vydejte se s námi na výlet a objevte jeho tajemství.

Nenápadné slovácké městečko ukrývá novou dřevěnou rozhlednu a tisíce let starý archeologický poklad

Máme pro vás další tip na výlet. Vydejte se do Polešovic za pravěkým pokladem a dřevěnou rozhlednou, která je přístupná po celý rok.

Nenápadná dřevěná rozhledna leží v krásném kraji lidových tradic, pověstí a kultury

Prohlédněte si rozhlednu Kunovická hůrka a nechejte se zlákat na výlet do kraje prodchnutého kulturou a lidovými obyčeji.

Dřevěná promenáda u Bratislavy vybízí k romantické jarní procházce přes řeku Malý Dunaj

V dnešním navštívíme celodřevěnou promenádu, která byla vybudována na břehu řeky Malý Dunaj. Ta vybízí ke krásné celoroční procházce nebo je také sjízdná na kole.

Vyhlídková věž je první stavbou svého druhu na světě. V čem je tak unikátní?

Dřevěná vyhlídková věž ve Spojených státech má několik světových prvenství. Jaká to jsou, si přečtěte v našem článku. Věž si prohlédněte v galerii.