HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák

Na kopci mezi sjezdovkami, obklopená krásnou a dramatickou krajinou, ční osamocená rozhledna Kraličák. Má výhled na celé Jeseníky a zalesněné úbočí Králického Sněžníku. Není to sice nejvyšší rozhledna v ČR, ale ostatní převyšuje svou jedinečností, použitými materiály a celkovou konstrukcí, která tvoří harmonický celek s okolím.


Ze dřeva a kamene se tyčí rozhledna Kraličák
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Huť architektury Martin Rajniš

Rozhledna se tyčí na pomyslném středu ski-areálu Kraličák

V samém srdci areálu, na nejvyšším bodě mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi – vrchu Štvanice (866 m.n.m.) vyrostla 35 m vysoká, celoročně otevřená rozhledna. Strategické umístění na horní stanici lanovky láká k vystoupání po dřevěných točitých schodech až nahoru, odkud je možné spatřit Jeseníky v celé své kráse. Pohled na druhou stranu vám vyjeví Králický Sněžník a pramen řeky Moravy. Pokochejte se pohledem na rozhlednu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Huť architektury Martin Rajniš

Kámen a dřevo jako styčný materiál vycházející z daného místa

Štíhlá kulatá věž má překvapivě jednoduché konstrukční schéma, které vychází z daného místa. Jako materiál bylo použito dřevo a kámen. Modřínová kulatina je zde použitá víceméně tak, jak stojí všude okolo v podobě živých stromů. Na stojato propojené kmeny mezi sebou nesou vyhlídkovou podestu, která je chráněna bezpečnostním sklem, hlavně kvůli větru. 35 m vysoká vertikála je zajištěna ocelovými lany. Středem věže se točí kulaté dřevěné schodiště, které díky zavěšení vyrovnává jako kyvadlo nápory větru. 152 schodů vás vynese nad špičky okolních stromů a nabídne jedinečnou vyhlídku.

Mohlo by vás zajímat: Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Tradiční materiály a moderní technologie společně vytvářejí stabilní a bezpečnou stavbu

Rozhledna stojí na místě, které je často vystavené silnému větru, sněhu a mrazu. A i když je modřínové dřevo samo o sobě velmi odolné a trvanlivé, autoři se o jeho životnost postarali pomocí tlakové impregnace, díky níž se dřevo nedostává do kontaktu se zemní vlhkostí. Vysychavé spoje pak nedrží vlhkost uvnitř a neopotřebovávají se. Pro bezpečnost a stabilitu rozhledny byly použity ocelové styčníky a ztužující polygony, které jsou umístěny každých 5 metrů. Vodorovně působící síly pak zachycují ocelová lana, která jsou kotvená ve vzdálenosti 15 m od rozhledny.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.06.2020

Photocredit: Huť architektury Martin Rajniš

1

Stezka v oblacích (tip na výlet)

Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Fascinující dřevěná rozhledna postavená českým týmem architekta Martina Rajniše se stala dominantou Svatého města Jeruzaléma. Prohlédněte si fotky rozhledny a přečtěte si více o této zajímavé stavbě.

Rozhledna s hravou konstrukcí z oceli a dřeva

Strážní věž nabízí krásný výhled do holandské krajiny. Rozhledna se nachází v přírodní oblasti De Onlanden poblíž města Groningen. Nechte se unést fotogalerií této rozhledny.

Rozhledna Obervedere: Čtyři stromy, prkna ze stodoly a výhled na vinice

Působivá stavba nemusí stát miliony. Zato dobrý výhled je k nezaplacení. Prohlédněte si rozhlednu Obervedere ve fotogalerii.

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině

Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Jezdíte rádi po výletech a nebojíte se výšek? V tomto článku naleznete několik typů, kam vyrazit v Česku na zajímavé dřevěné rozhledny.

Navštivte jeden z nejunikátnějších sadů v Česku: Mandloně pod dřevěnou rozhlednou v Hustopečích

V dobách největší slávy čítal hustopečský mandloňový sad přes 50 000 stromů. Dnes je menší, ale v Česku stále unikání. Prohlédněte si ho v našem článku.

Venkovní dřevěná učebna vrací děti do přírody a na čerstvý vzduch

Venkovní didaktické učebny vrací děti do přírody. Přečtěte si o unikátních dřevostavbách, které přináší nové možnosti vzdělávání.

Boží vyhlídka je boží. Rozhledna láká návštěvníky svým netypickým vzhledem

Máme pro vás tip na výlet. Od dubna do října volně přístupnou Boží vyhlídku u Božího Daru. Dřevěná rozhledna stojí za vidění.

Na dřevěné rozhledně Babka potkáte ještě jinou babku, také celou ze dřeva

Vydejte se s námi do středočeského města Zruč nad Sázavou, kde najdeme krásnou dřevěnou rozhlednu Babka s výhledem do celého okolí.