HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák

Na kopci mezi sjezdovkami, obklopená krásnou a dramatickou krajinou, ční osamocená rozhledna Kraličák. Má výhled na celé Jeseníky a zalesněné úbočí Králického Sněžníku. Není to sice nejvyšší rozhledna v ČR, ale ostatní převyšuje svou jedinečností, použitými materiály a celkovou konstrukcí, která tvoří harmonický celek s okolím.


Ze dřeva a kamene se tyčí rozhledna Kraličák
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Huť architektury Martin Rajniš

Rozhledna se tyčí na pomyslném středu ski-areálu Kraličák

V samém srdci areálu, na nejvyšším bodě mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi – vrchu Štvanice (866 m.n.m.) vyrostla 35 m vysoká, celoročně otevřená rozhledna. Strategické umístění na horní stanici lanovky láká k vystoupání po dřevěných točitých schodech až nahoru, odkud je možné spatřit Jeseníky v celé své kráse. Pohled na druhou stranu vám vyjeví Králický Sněžník a pramen řeky Moravy. Pokochejte se pohledem na rozhlednu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Huť architektury Martin Rajniš

Kámen a dřevo jako styčný materiál vycházející z daného místa

Štíhlá kulatá věž má překvapivě jednoduché konstrukční schéma, které vychází z daného místa. Jako materiál bylo použito dřevo a kámen. Modřínová kulatina je zde použitá víceméně tak, jak stojí všude okolo v podobě živých stromů. Na stojato propojené kmeny mezi sebou nesou vyhlídkovou podestu, která je chráněna bezpečnostním sklem, hlavně kvůli větru. 35 m vysoká vertikála je zajištěna ocelovými lany. Středem věže se točí kulaté dřevěné schodiště, které díky zavěšení vyrovnává jako kyvadlo nápory větru. 152 schodů vás vynese nad špičky okolních stromů a nabídne jedinečnou vyhlídku.

Mohlo by vás zajímat: Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Tradiční materiály a moderní technologie společně vytvářejí stabilní a bezpečnou stavbu

Rozhledna stojí na místě, které je často vystavené silnému větru, sněhu a mrazu. A i když je modřínové dřevo samo o sobě velmi odolné a trvanlivé, autoři se o jeho životnost postarali pomocí tlakové impregnace, díky níž se dřevo nedostává do kontaktu se zemní vlhkostí. Vysychavé spoje pak nedrží vlhkost uvnitř a neopotřebovávají se. Pro bezpečnost a stabilitu rozhledny byly použity ocelové styčníky a ztužující polygony, které jsou umístěny každých 5 metrů. Vodorovně působící síly pak zachycují ocelová lana, která jsou kotvená ve vzdálenosti 15 m od rozhledny.

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který začíná již tento pátek 22.–23. 1. 2021. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
04.06.2020

1 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE