Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák

Na kopci mezi sjezdovkami, obklopená krásnou a dramatickou krajinou, ční osamocená rozhledna Kraličák. Má výhled na celé Jeseníky a zalesněné úbočí Králického Sněžníku. Není to sice nejvyšší rozhledna v ČR, ale ostatní převyšuje svou jedinečností, použitými materiály a celkovou konstrukcí, která tvoří harmonický celek s okolím.


Ze dřeva a kamene se tyčí rozhledna Kraličák
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Huť architektury Martin Rajniš

Rozhledna se tyčí na pomyslném středu ski-areálu Kraličák

V samém srdci areálu, na nejvyšším bodě mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi – vrchu Štvanice (866 m.n.m.) vyrostla 35 m vysoká, celoročně otevřená rozhledna. Strategické umístění na horní stanici lanovky láká k vystoupání po dřevěných točitých schodech až nahoru, odkud je možné spatřit Jeseníky v celé své kráse. Pohled na druhou stranu vám vyjeví Králický Sněžník a pramen řeky Moravy. Pokochejte se pohledem na rozhlednu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Huť architektury Martin Rajniš

Kámen a dřevo jako styčný materiál vycházející z daného místa

Štíhlá kulatá věž má překvapivě jednoduché konstrukční schéma, které vychází z daného místa. Jako materiál bylo použito dřevo a kámen. Modřínová kulatina je zde použitá víceméně tak, jak stojí všude okolo v podobě živých stromů. Na stojato propojené kmeny mezi sebou nesou vyhlídkovou podestu, která je chráněna bezpečnostním sklem, hlavně kvůli větru. 35 m vysoká vertikála je zajištěna ocelovými lany. Středem věže se točí kulaté dřevěné schodiště, které díky zavěšení vyrovnává jako kyvadlo nápory větru. 152 schodů vás vynese nad špičky okolních stromů a nabídne jedinečnou vyhlídku.

Mohlo by vás zajímat: Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Tradiční materiály a moderní technologie společně vytvářejí stabilní a bezpečnou stavbu

Rozhledna stojí na místě, které je často vystavené silnému větru, sněhu a mrazu. A i když je modřínové dřevo samo o sobě velmi odolné a trvanlivé, autoři se o jeho životnost postarali pomocí tlakové impregnace, díky níž se dřevo nedostává do kontaktu se zemní vlhkostí. Vysychavé spoje pak nedrží vlhkost uvnitř a neopotřebovávají se. Pro bezpečnost a stabilitu rozhledny byly použity ocelové styčníky a ztužující polygony, které jsou umístěny každých 5 metrů. Vodorovně působící síly pak zachycují ocelová lana, která jsou kotvená ve vzdálenosti 15 m od rozhledny.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
04.06.2020

Photocredit: Huť architektury Martin Rajniš

1

Mohlo by Vás zajímat: