HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rozhledny na Vysočině se strašlivou historií i nádhernými výhledy až do Alp

Zamysleli jste se někdy nad tím, z jakých kopců Českomoravské vrchoviny můžete zahlédnout vrcholky Alp? V tomto článku vám tuto otázku zodpovíme. Dáme vám tip na dvě krásné a pozoruhodné dřevěné rozhledny, které se nachází nedaleko Třebíče – historického a druhého největšího města kraje Vysočina.


Rozhledny na Vysočině
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem Zdeňka Charváta

Rozhledny v okolí Třebíče

Když zavítáme do srdce České republiky, přesněji do jižní části Českomoravské vrchoviny, narazíme na město Třebíč. Nedaleko tohoto malebného města se rozprostírá Křižanovská vrchovina. První zajímavý bod, na kterém se vypíná jedna z rozhleden, je vrch, který je v mapách označován jako Pekelný kopec.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem Zdeňka Charváta, Zdeněk Charvát

Obávaný Pekelný kopec

Tento kopec leží necelé tři kilometry od jižního okraje Třebíče a je opředen řadou pověstí. V jedné pověsti stojí, že na vrcholu žil čert, který se sem dostal poté, co unikl před svatým Ivanem z jeho jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou. V další pověsti se píše, že svatý Prokop (patron třebíčské baziliky) na místě, kde dnes stojí bazilika, zkrotil ďábla, kterého pak odhodil a ten dopadl na Pekelný kopec.

Tip č. 1: Rozhledna na Pekelném kopci

Rozhledna stojí na hlavním vrcholu kopce v nadmořské výšce 572 m n. m. Byla postavena v létě roku 2014 a vypíná se do výšky 26,5 metrů. Konstrukce této stavby je dřevěná (z modřínového dřeva) s kovovými prvky. Ocelová konstrukce je obehnána dřevěnými čtverci. Rozhlednu navrhnul architekt Pavel Jura. Prohlédněte si ji zevrubně v naší fotogalerii.

Do stavby jsou zakomponovány prvky, které mají odkazovat na již zmiňované pověsti. Jedná se o hroty, které vystupují po bocích a měly by připomínat rohy ďábla, který dopadl na Pekelný kopec. Při pohledu shora vytváří hroty židovskou hvězdu, čímž chtěl autor upozornit na židovské osídlení města Třebíče. Půdorys rozhledny je šesticípá Davidova hvězda a rozhledna architektonicky spojuje křesťanství a židovství. Tato stavba by měla symbolizovat míru a rovnováhu.

Rozhledna byla rekonstruována v roce 2019, kdy byla znovu natřena. Uvnitř konstrukce se nachází točité schodiště. K vrcholu rozhledny nás dovede 125 schodů. Když vystoupáme na vyhlídkovou plošinu, můžeme vidět krásy celé krajiny a při vynikající viditelnosti (hlavně v zimním období po průchodu studené fronty) můžeme zahlédnout i vrcholky Alp. 

Mařenka a její nešťastný osud

Západním směrem od Pekelného kopce se nachází další vrchol s českým jménem Mařenka. Také se jedná o nejvyšší bod 711 m n. m. v okrese Třebíč. Tyto dva vrchy jsou o sebe vzdáleny 15,5 km vzdušnou čarou. I tento název vrchu je spojený s pověstí. Dívka jménem Mariana (Mařenka), kterou loupežníci zamordovali v roce 1689 nedaleko od místa rozhledny. V místě nešťastné události se také nachází smírčí kámen s křížem.

Tip č. 2: Rozhledna Mařenka

Rozhledna na vrcholu Mařenka byla postavena již v první polovině minulého století. Za druhé světové války ji Němci používali jako pozorovatelnu. A není se čemu divit, podle pamětníků bylo za dobrého počasí vidět až do Rakouska. Bohužel v padesátých letech při silné bouřce a vichřici se rozhledna zřítila.

V roce 2012 byla postavena nová rozhledna, jejím autorem je Ing. arch. Martin Franěk. Nová rozhledna je velmi unikátní, je tvořena nosnou dřevěnou konstrukcí, která vypadá jako tubus. Dřevěná konstrukce stojí na devítimetrovém betonovém základu, jenž je obložen kamenem. Uvnitř dřevěné konstrukce se nachází kovové točité schodiště, po kterém se dostaneme na vyhlídkovou plošinu ve výšce 28 metrů. Než se dostaneme na tuto plošinu, musíme zdolat 156 schodů. Samotná rozhledna je pak vysoká 31 metrů.

Na vyhlídkové plošině se nám otevírají výhledy například na Javořici s vysílačem, Železné hory, Devět skal, Dukovany a také Pálavu s Děvínem. Stejně jako u rozhledny na Pekelném kopci, při výborné viditelnosti můžeme zahlédnout alpské vrcholy i Malé Karpaty. Rozhledna je přístupná celoročně, a to pěšky nebo na kole.

Vstupy na obě rozhledny jsou zdarma. Další zajímavé české rozhledny a zajímavé dřevěné stavby najdete v sekci Tipy na výlety.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.05.2021

Photocredit: Se souhlasem Zdeňka Charváta

4

Mohlo by Vás zajímat: