HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nenápadné slovácké městečko ukrývá novou dřevěnou rozhlednu a tisíce let starý archeologický poklad

Pokud vás podzimní toulky zavedou na jihovýchodní Moravu, udělejte si výlet do Polešovic. Historie městysu sahá až do pravěku, o čemž svědčí unikátní Polešovický poklad, a v současnosti si tu můžete vychutnat víno z místního známého a úspěšného vinohradnictví. Jednou z odrůd, vyšlechtěnou ve zdejší Šlechtitelské stanici, je Floriánka, podle které byla pojmenována nová dřevěná rozhledna stojící nad městem.


Nenápadné slovácké městečko ukrývá novou dřevěnou rozhlednu a tisíce let starý archeologický poklad
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Městys Polešovice

Na rozhlednu dojdete pěšky i na kole

Dřevěná rozhledna Floriánka byla postavena v roce 2013 a v roce 2014 se otevřela veřejnosti. Své jméno získala na počest Ing. Křivánka, polešovického šlechtitele vína, který tu vyšlechtil hned několik odrůd vinné révy, a jeho poslední zapsanou odrůdou byla právě Floriánka. Rozhledna stojí na severozápadním cípu Polešovic v nadmořské výšce 345 m n. m. Autem nebo na kole je nejlépe dostupná ze sousedních Vážan, odkud dojedete až na menší parkoviště kousek od rozhledny. Odtud vás čeká již pouze mírné stoupání. Z Polešovic je rozhledna dostupná pouze pěšky, od autobusové zastávky na konci obce. Cesta je to strmá a členitá, výhled z rozhledny za to ale určitě stojí. Prohlédněte si rozhlednu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Městys Polešovice

Z rozhledny dohlédnete až na Velký Lopeník

22 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu projektoval uznávaný projektant Ing. Olšina, který se podepsal pod několika dalšími rozhlednami po celé České republice. Čeká vás 80 schodů po točitém ocelovém schodišti, na jehož konci, ve výšce 18 m, je kruhová zastřešená plošina s úžasnými výhledy na Bílé Karpaty a Velký Lopeník, hrad Buchlov, Polešovice a Uherské Hradiště. Rozhledna je přístupná po celý rok zdarma.

Pravěký poklad v Polešovicích

Z rozhledny se můžete vydat zpátky dolů do Polešovic a jejich okolí. Věděli jste, že v minulém století tu byl průběžně odkryt „poklad“ starý 4 000 let? Polešovický poklad čítá na 800 kusů kovových artefaktů pocházejících z doby bronzové, a má se za to, že původní obsah depotu stále nebyl vyčerpán. Archeologické práce tu stále probíhají a před několika lety tu například odhalili pravěké hroby či úlomky keramiky pocházející z doby 5 000 let př. n. l., tedy období neolitu. Polešovický poklad je nejvýznamnějším archeologickým objevem v oblasti celého Uherskohradišťska. Poklad tu bohužel zatím není nikde k vidění, i když Polešovice usilují o zřízení muzea. Procházku tak můžete alespoň zakončit nějakým dobrým místním vínem.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.11.2020

Photocredit: Městys Polešovice

0

Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Hledáte tip na výlet? Adršpašské skály jsou jedním z nejkrásnějších míst v ČR. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout roubenky v nádherné přírodě.

Stezka v oblacích (tip na výlet)

Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

Experimentální útulna vyrostla na betonovém bunkru

Jaké využití mohou mít bunkry v českém pohraničí? Stojí na místech s rozhledem, tak proč z nich neudělat turistické útulny?

Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák

Rozhledna Kraličák nabízí nádherný výhled na celé Jeseníky a Králický Sněžník. Pojďte s námi vystoupat na její vrchol.

Na dřevěné rozhledně Babka potkáte ještě jinou babku, také celou ze dřeva

Vydejte se s námi do středočeského města Zruč nad Sázavou, kde najdeme krásnou dřevěnou rozhlednu Babka s výhledem do celého okolí.

Rozhledna Bukovka střeží kraj čarodějnických procesů, světově proslulých sklářů a tajemných kostelů

Dřevěná rozhledna stojí na Bukovém kopci krátce, ale kraj pod ní pamatuje mnohé. Vydejte se s námi na výlet a objevte jeho tajemství.

Blanka po rozvodu neváhala. S omezeným rozpočtem postavila nový domov pro sebe a své dvě dcery

Dřevostavba na jihovýchodní Moravě byla postavena netradičně pro tři ženy. Jaký příběh se skrývá za jejími stěnami? O tom jsme si povídali s paní Blankou.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa

Vydejte se s námi do Rožnova pod Radhoštěm, kde přímo nad Valašským muzeem v přírodě stojí na kopci jedinečná Jurkovičova rozhledna.

Na nejlepším víně si brzy pochutnáte v dřevěném vinařství o průměru 40 metrů

V jaké známé vinařské oblasti už brzy budete moci degustovat ta nejlepší vína s výhledem na krásnou krajinu? Jsme rádi, že dřevo nachází uplatnění i v takovýchto natradičních projektech.

Nenápadná dřevěná rozhledna leží v krásném kraji lidových tradic, pověstí a kultury

Prohlédněte si rozhlednu Kunovická hůrka a nechejte se zlákat na výlet do kraje prodchnutého kulturou a lidovými obyčeji.