HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tip na výlet na Vysočině – dvě moderní dřevěné kaple, které překvapují tvarem

Hledáte inspiraci pro výlet po Česku a máte rádi kapličky a zajímavou moderní architekturu? Zavítejte do okresu Žďár nad Sázavou, kde můžete najít rovnou dvě novodobé kaple celé ze dřeva. Obě jsou zajímavé hlavně svým tvarem, překvapí však i interiérem. 


Dřevěné kaple na Vysočině
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Vojtěch Voráček (se souhlasem)

Kaple v okolí Žďáru nad Sázavou

Jak už jsme naznačili, oba tyto klenoty naší novodobé architektury se nachází na Českomoravské vrchovině, a to přesněji v okrese Žďár nad Sázavou. První unikátní kaple leží v malé vesnici Černá, která se nachází necelých 25 kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Druhá pak  obci Svratka. Obě dřevěné stavby si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Vojtěch Voráček (se souhlasem)

Tip č. 1: Kaple sv. Antonína v Černé

Příběh kaple

Historie této kaple je stejně zajímavá jako její dnešní vzhled. Její příběh sahá až do 16 století, kdy byla postavena v renesančním slohu. Byla součástí zámeckého areálu. Po bitvě na Bíle hoře byla kaple zkonfiskována a předána novým majitelům z Itálie. V jejich vlastnictví byla kaple zasvěcena sv. Antonínovi Paduánskému. Po roce 1945 byl poslednímu majiteli objekt zabaven a připadl obci. Po sametové revoluci byl areál zámku restituován a prodán soukromému majiteli. Kaple byla odsvěcena a zrušena. Když zanikla kaple v areálu zámku, probíhaly bohoslužby řadu let v hasičské zbrojnici na návsi. Až v roce 2001 započaly přípravy na vybudování nové kaple v obci Černá. Stavba byla zahájena v roce 2005 a slavnostní svěcení se konalo v červnu roku 2006. Zasvěcena byla opět sv. Antonínovi.

Nová kaple v Černé

Černínskou novou kapli navrhni architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Najdeme ji v centru obce. Stavba byla navržena tak, aby se stala dominantou celé obce. Architektům se povedlo skloubit moderní architekturu a propojení s okolním vesnickým prostředím. Vzhled kaple by měl připomínat archu, která je tvořena dřevěnou konstrukcí. Vnitřní a vnější obložení je z palubek ze severského smrku. Kaple je využívána k bohoslužbám, ale také ke kulturním akcím a svatbám. Kaple může pojmout kolem osmdesáti lidí. Stavbu lze navštívit také mimo náboženské obřady.

Tip č. 2: Kaple Panny Marie Karmelské v Sázavě

Kaple postavená díky aktivním lidem

Necelých 7 kilometrů od Žďáru nad Sázavou leží druhá dřevěná kaple. Netradiční stavba stojí na okraji obce Sázava. V obci můžeme nalézt evangelický kostel a malou kapličku, místní občané se rozhodli postavit i novou moderní kapli. V roce 2015 založili spolek Karmel a již na začátku roku 2016 se začalo stavět. Sami farníci stihli stavbu postavit za dva roky, a to i díky darům. Nová katolická kaple byla zasvěcena Panně Marie Karmelské v létě roku 2018. Proč Karmelské? Místní malá kaplička je zasvěcena Panně Marii. Obyvatelé Sázavy proto chtěli respektovat rozhodnutí svých předků a navazovat na jejich víru a modlitby.

Výrazný kříž a moderní materiály

Tato stavba je unikátní a dala by se srovnat s kaplí v Černé. Tvar kaple opět připomíná loď neboli archu. Tuto tvář kaple navrhla architektka Šárka Ledvinková. Výrazný prvek, který nás hned upoutá, je patnáctimetrový kříž, který se vypíná na přídi. Kostru kaple tvoří dřevěná konstrukce, jejíž vnější plášť je s cementotřískových desek. Střecha je pultová s proměnným sklonem. Do kaple se vejde stovka lidí. 

Návštěva těchto dvou kaplí určitě stojí za to. Nejenom kvůli moderní architektuře, ale také v nich člověk najde klid. Přejeme vám příjemné výletování.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.07.2021

Photocredit: Vojtěch Voráček (se souhlasem)

2

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se.

Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova

Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.

Dechberoucí kaple, které vás přiblíží nebesům

Hledáte netradiční prostor ke ztišení a zamyšlení? Tyhle kaple vás dostanou. Jejich architektonická i duchovní krása uchvacuje svět.

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol

Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.

Vzácný celodřevěný kostel na Slovensku brzy oslaví 300. narozeniny

Celodřevěných kostelů postavených v dávné minulosti se příliš nedochovalo. Ten na Slovensku stojí však za návštěvu.

Dřevěné zvonice a zvoničky ze všech koutů světa

Věděli jste, že mezi zajímavé dřevostavby je možné zařadit i stavby zvonic a zvoniček? Vyskytují po celém světě a jsou neodmyslitelnou součástí nejen vesnického života. Pojďme se na ně společně letem světem podívat.

Výhled z ekologického tiny housu s moderním interiérem na Vysočině dostane i vás

Zašijte se na Vysočině v tomto ekologickém tiny housu. Má kouzelné výhledy nejen ze střešních oken a ten nejkrásnější interiér.

Tři kamarádky se vrhly do investice za 800 tisíc – postavily si svépomocí tiny house u Pelhřimova

V Pelhřimově stojí kouzelná maringotka, která ukrývá krásný příběh tří kamarádek. Podívejte se na malý tiny house vyrobený svépomocí v naší fotogalerii.