HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné zvonice a zvoničky ze všech koutů světa

Mezi typické malé dřevostavby můžeme zařadit i zvonice a zvoničky, které se u nás i ve světě ve velkém vyskytují už celá staletí. Tyto stavby jsou součástí života na vesnici i ve městě. Velikostně a lokačně bývají velmi odlišné, účel však plní všechny stejný – zvoní. Víte, proč vlastně zvony zvoní?


Dřevěná zvonička
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MatthiasKabel, MsAnthea, Rbrechko

Pohled do historie

Výskyt zvonic a zvoniček celosvětově sahá až do období středověku, kdy se tyto stavby začaly objevovat s rozmachem výstavby kaplí a kostelů. V našich končinách se zvonice začaly postupně budovat nejen ve městech, ale také na vesnicích a menších usedlostech. Tam, kde se postavil kostel, byla zpravidla vybudována i zvonice nebo zvonička. V minulosti bylo velké množství kostelů zničeno vlivem válek. Zvonice a zvoničky tyto historické události ve velké míře přečkaly, dodnes se dochovaly i ty celodřevěné. V naší fotogalerii se můžete podívat na zvonice a zvoničky z různých koutů světa.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MatthiasKabel, MsAnthea, Rbrechko, CC0 Public Domain, Miaow Miaow

Význam zvonění

Důvodů, proč slýcháme zvonění zvonů, je celá řada. Mezi ty nejčastější patří náboženské tradice. Zvony lze slyšet při příležitostech, jako je svolávání lidí na mši, oznámení úmrtí nebo například připomenutí času modlitby. Nesmíme zapomenout ani na zvonění informující o aktuálním čase (většinou „celá hodina“).

Zvonice

Zvonice jsou stavby většího charakteru, do nichž je umístěna nosná konstrukce se zvonem, tedy srdcem těchto staveb. Velikost zvonice se často odvíjí od velikosti zvonu v ní umístěného. Ve většině případů se zvonice nachází v přímé blízkosti kaplí či kostelů. Nejsou s nimi však nijak stavebně provázány. Někdy se jako zvonice mylně označují kostelní věže. Zvonice mohou být i vícepatrovými stavbami, které jsou ve finále často součástí malých kaplí nacházejících se v dolní části těchto objektů. Naopak u velkých novodobých zvonic bývá v jejich horní části možnost vystoupat do posledního patra, jež může sloužit jako rozhledna.

Zvoničky

Zvoničky jsou malé stavby, převážně se vyskytují na vesnicích. Právě kvůli malým rozměrům na ně lze umístit pouze menší zvon. Mnohdy se jedná o otevřenou konstrukci, na níž je zvon zavěšený. Tato konstrukce je pak zastřešena, aby ochránila samotný zvon před nepřízní počasí. Jako střešní krytina se u dřevěných zvoniček obvykle používá dřevěný šindel. Prostor zvoničky obyčejně tvoří jedna malá místnost, která dříve sloužila jako místo určené ke zvonění. Zvoničky bývají postaveny na kamenných základech, přičemž zdi historických zvoniček jsou často opláštěny dřevěnými deskami. Ty novodobější jsou tvarově velmi různorodé a opláštění nosné konstrukce tvoří zejména dřevěné palubky.

Nosná konstrukce pro zavěšení zvonu

Nosnou konstrukci představuje soustava dřevěných nosníků označovaných jako „zvonová stolice“ v galeriiNa stavbu této konstrukce bývaly používány dubové nosníky, neboť dubové dřevo je z hlediska trvanlivosti jedno z nejlepších a současně patří mezi ty s výbornými mechanickými vlastnostmi. V současné době se z ekonomického hlediska používá také dřevo smrku nebo modřínu. Nosná konstrukce pro zavěšení zvonu je umístěna v každé zvonici či zvoničce. Na zvonovou stolici se zavěšuje zvon. Zvonová stolice musí být navržena tak, aby přenesla zatížení nejen váhy zvonu, ale také doprovodných vibrací, které vznikající, jakmile se zvon dá do pohybu. Konstrukce zvonové stolice u malých zvoniček částečně ovlivňuje jejich tvar.

Ochrana dřevěných prvků zvonic

Abychom dosáhli co nejdelší životnosti zvonic a zvoniček nových, nebo abychom prodloužili životnost těch stávajících či historických, je potřeba dřevěné prvky těchto staveb chránit před nepřízní venkovních vlivů a před dřevokazným hmyzem a houbami. Na dřevěné obklady je vhodné aplikovat ochranné nátěry. Tam, kde ochranné nátěry nejsou žádoucí, chrání se zvoničky konstrukční ochranou dřeva, a to například tak, že zajistíme rychlý odvod stékající vody z dřevěných prvků.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.04.2020

Photocredit: MatthiasKabel, MsAnthea, Rbrechko

2

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Nenápadná kaple téměř splývá s okolní přírodou. Modernímu světu však přináší velkolepost Vatikánu. Podívejte se.

Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova

Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.

Dechberoucí kaple, které vás přiblíží nebesům

Hledáte netradiční prostor ke ztišení a zamyšlení? Tyhle kaple vás dostanou. Jejich architektonická i duchovní krása uchvacuje svět.

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol

Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.

Finská celodřevěná kaple ve tvaru květináče

Chcete navštívit opravdu originální dřevostavbu se zajímavým exteriérem i interiérem? Navštivte kapli ticha.

Po stopách záhadného vikinského kostela: Víme, jak se ocitl v Beskydech

Věděli jste, že za proslavenými severskými dřevěnými kostely „stavkirke“ nemusíte jezdit až do Skandinávie? Jeden totiž máme i v Česku – přímo v srdci Beskyd.

Vzácný celodřevěný kostel na Slovensku brzy oslaví 300. narozeniny

Celodřevěných kostelů postavených v dávné minulosti se příliš nedochovalo. Ten na Slovensku stojí však za návštěvu.

Navštivte jeden z nejunikátnějších sadů v Česku: Mandloně pod dřevěnou rozhlednou v Hustopečích

V dobách největší slávy čítal hustopečský mandloňový sad přes 50 000 stromů. Dnes je menší, ale v Česku stále unikání. Prohlédněte si ho v našem článku.