HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dřevěné zvonice a zvoničky ze všech koutů světa

Mezi typické malé dřevostavby můžeme zařadit i zvonice a zvoničky, které se u nás i ve světě ve velkém vyskytují už celá staletí. Tyto stavby jsou součástí života na vesnici i ve městě. Velikostně a lokačně bývají velmi odlišné, účel však plní všechny stejný – zvoní. Víte, proč vlastně zvony zvoní?


Dřevěná zvonička
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MatthiasKabel, MsAnthea, Rbrechko

Pohled do historie

Výskyt zvonic a zvoniček celosvětově sahá až do období středověku, kdy se tyto stavby začaly objevovat s rozmachem výstavby kaplí a kostelů. V našich končinách se zvonice začaly postupně budovat nejen ve městech, ale také na vesnicích a menších usedlostech. Tam, kde se postavil kostel, byla zpravidla vybudována i zvonice nebo zvonička. V minulosti bylo velké množství kostelů zničeno vlivem válek. Zvonice a zvoničky tyto historické události ve velké míře přečkaly, dodnes se dochovaly i ty celodřevěné. V naší fotogalerii se můžete podívat na zvonice a zvoničky z různých koutů světa.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MatthiasKabel, MsAnthea, Rbrechko, CC0 Public Domain, Miaow Miaow

Význam zvonění

Důvodů, proč slýcháme zvonění zvonů, je celá řada. Mezi ty nejčastější patří náboženské tradice. Zvony lze slyšet při příležitostech, jako je svolávání lidí na mši, oznámení úmrtí nebo například připomenutí času modlitby. Nesmíme zapomenout ani na zvonění informující o aktuálním čase (většinou „celá hodina“).

Zvonice

Zvonice jsou stavby většího charakteru, do nichž je umístěna nosná konstrukce se zvonem, tedy srdcem těchto staveb. Velikost zvonice se často odvíjí od velikosti zvonu v ní umístěného. Ve většině případů se zvonice nachází v přímé blízkosti kaplí či kostelů. Nejsou s nimi však nijak stavebně provázány. Někdy se jako zvonice mylně označují kostelní věže. Zvonice mohou být i vícepatrovými stavbami, které jsou ve finále často součástí malých kaplí nacházejících se v dolní části těchto objektů. Naopak u velkých novodobých zvonic bývá v jejich horní části možnost vystoupat do posledního patra, jež může sloužit jako rozhledna.

Zvoničky

Zvoničky jsou malé stavby, převážně se vyskytují na vesnicích. Právě kvůli malým rozměrům na ně lze umístit pouze menší zvon. Mnohdy se jedná o otevřenou konstrukci, na níž je zvon zavěšený. Tato konstrukce je pak zastřešena, aby ochránila samotný zvon před nepřízní počasí. Jako střešní krytina se u dřevěných zvoniček obvykle používá dřevěný šindel. Prostor zvoničky obyčejně tvoří jedna malá místnost, která dříve sloužila jako místo určené ke zvonění. Zvoničky bývají postaveny na kamenných základech, přičemž zdi historických zvoniček jsou často opláštěny dřevěnými deskami. Ty novodobější jsou tvarově velmi různorodé a opláštění nosné konstrukce tvoří zejména dřevěné palubky.

Nosná konstrukce pro zavěšení zvonu

Nosnou konstrukci představuje soustava dřevěných nosníků označovaných jako „zvonová stolice“ v galeriiNa stavbu této konstrukce bývaly používány dubové nosníky, neboť dubové dřevo je z hlediska trvanlivosti jedno z nejlepších a současně patří mezi ty s výbornými mechanickými vlastnostmi. V současné době se z ekonomického hlediska používá také dřevo smrku nebo modřínu. Nosná konstrukce pro zavěšení zvonu je umístěna v každé zvonici či zvoničce. Na zvonovou stolici se zavěšuje zvon. Zvonová stolice musí být navržena tak, aby přenesla zatížení nejen váhy zvonu, ale také doprovodných vibrací, které vznikající, jakmile se zvon dá do pohybu. Konstrukce zvonové stolice u malých zvoniček částečně ovlivňuje jejich tvar.

Ochrana dřevěných prvků zvonic

Abychom dosáhli co nejdelší životnosti zvonic a zvoniček nových, nebo abychom prodloužili životnost těch stávajících či historických, je potřeba dřevěné prvky těchto staveb chránit před nepřízní venkovních vlivů a před dřevokazným hmyzem a houbami. Na dřevěné obklady je vhodné aplikovat ochranné nátěry. Tam, kde ochranné nátěry nejsou žádoucí, chrání se zvoničky konstrukční ochranou dřeva, a to například tak, že zajistíme rychlý odvod stékající vody z dřevěných prvků.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
12.04.2020

Photocredit: MatthiasKabel, MsAnthea, Rbrechko

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE