Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se
Švédští architekti se nebojí pracovat s přírodními materiály. Pro projekt zastřešení mimořádně hodnotného archeologického naleziště tak bylo dřevo přirozenou volbou. Podívejte se sami.

Rozsáhlý archeologický průzkum na okraji opatství ve švédském Varnhemu přinesl v roce 2005 nečekaný objev. Podařilo se tu nalézt základy kostela, který byl evidentně funkční už na samém počátku 9. století.
Nález potěšil historiky: dokládá totiž, že celá oblast byla christianizována o sto let dříve, než se předpokládalo. Kostelík Västergötland by tak navíc mohl být nejstarší dochovanou křesťanskou stavbou v zemi. Je to kulturně-historická památka, která si zaslouží náležitou ochranu.
Ukázat to nejlepší, ale nepoškodit místo
Dalších deset let pak švédské Ministerstvo kultury řešilo, jak ale tento cenný archeologický nález prezentovat veřejnosti. Vystavit přírodním podmínkám odhalené fragmenty stěn a základy prastaré budovy pochopitelně nebylo možné. Znehodnotila by se tím nálezová situace.
A nabídnout jen pasivní formu expozice, tedy naučnou ceduli s popiskem? To by zase bylo na památku takového významu trochu málo. Bylo to dlouhé a únavné promýšlení, které nebralo konce. Tehdy do hry vstupují architekti ze studia AIX Arkitekter AB.
Střecha, která překryje pohřbený kostel
Představili návrh masivního zastřešení exkavace, které svým provedením ladí odhalenými vykopávkami. Pravidelná dřevěná střecha svým štíhlým tvarem a výrazně příkrým sklonem v lidech vyvolává dojem chrámové střechy.
Prohlédněte si: Fotogalerie dřevěných kostelů z celého světa
Kostel je sice „pod zemí“, ale jeho zastřešení se tak nachází na povrchu. V nejvyšším bodě má přitom dřevěný profil výšku dvanáct metrů, a s délkou 19 pak spolehlivě překrývá celý archeologický klenot.
Uvnitř působivého objektu se pak nachází expoziční část, tedy odkryté a zakonzervované základy původního kostelíka, včetně několika artefaktů. Nechybí tu ani odhalený hrob zakladatelky.
Opevněnou farmářskou vesnici Västergötland totiž spravovala žena jménem Kata, a ta také jako první z vesnice křest přijala. Proto se také celý projekt, realizovaný v roce 2017, jmenuje Kata Farm. Architekti si pochvalují, že dřevo užité při konstrukci vytvořilo velmi citlivý rámec pro prezentaci dávné minulosti Švédska. Je to tradiční materiál.
Líbí se vám netradiční dřevěné stavby? Další najdete v sekci Architektura.
P.S. Zajímáte se o téma stavby, bydlení nebo zahrady? Přijďte se informovat a inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který proběhne 14.-16. května. Vstupenku si můžete v tuto chvíli stáhnout zdarma, jejich počet je však omezen.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
31.05.2018
Photocredit: AIX Architects and Antonius van Arkel
Mohlo by Vás zajímat:
- Navštivte s námi farní centrum sv. Františka v rakouském Welsu
- Nejkrásnější české betlémy a kde je najít? (Tipy na výlet)
- Fotogalerie: Dřevěné kostely z celého světa
- 10 nejpodivnějších využití dřeva ve stavbách
- Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí
- Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?
- Když se moderní dům potká s tradiční farmou
- Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?
- Dřevo až na druhém místě, a přitom pořád v hlavní roli
- Dechberoucí kaple, které vás přiblíží nebesům
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč