HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dechberoucí kaple, které vás přiblíží nebesům

Vcházíme-li dovnitř, cítíme obvykle lehké mrazení. Kostely stejně jako kaple vynikají zvláštní atmosférou, někdy také nenapodobitelnou architekturou. Právě o těch nejzajímavějších se dozvíte v článku. A jako bonus se podívejte do fotogalerie na uchvacující kaple světa. Třeba ta pro vojenské piloty či k vymýcení ďábla stojí za to.


Magická dřevěná kaple
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sebastian Kolm

Vatikánskou kapli hledejte na ostrově

Začínáme opravdu netradičním kusem. Tato dřevěná kaple architektonického centra Foster + Partners stojí na italském ostrově San Giorgio Maggiore. Zde ovšem její obyčejnost končí. Kaple byla postavena v rámci benátského bienále, tedy světoznámé přehlídky současného umění – filmu, divadla či architektury. A do této mezinárodní přehlídky se letos zapojil také jeden netradiční stát – Vatikán. Ano, slyšíte dobře. Vatikán.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sebastian Kolm, Mooveeguy, Zia, Roadtrippers

Čtěte také: Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Vatikán v soutěži

Přestože se doposud žádné podobné soutěže ani přehlídky nezúčastnil, rozhodl se k letošnímu benátskému bienále přispět velkoryse. Prezentoval soubor celkem deseti netradičních kaplích. Nejzajímavější z nich je kaple studia Foster + Partners, jejíž dřevěné zpracování je až netradičně jednoduché a symbolické. Stavba bez střechy, sestavená z jednoduchých lišt vytváří dojem dokonalého propojení duchovního a pozemského světa. A symboličnost nechybí ani ve zpracování jednotlivých detailů. Přesvědčte se sami ve fotogalerii.

Na hřbitov za architektonickým skvostem

Hledáte-li netradiční, a nejen architektonicky zajímavou stavbu, nezapomeňte se zastavit v německém Tambachu. Na místním hřbitově tu totiž kromě krásného lesa narazíte také na kapli, o jejíž kráse se vypráví široko daleko. Portálovou stavbu nechal zhotovit místní šlechtic Heinrich Graf u Ortenburg, realizace se chopila odvážná architektonická skupina Sacher-Locicero-Architectes.

Kaple nesoucí název Ruhewald je využívána nejen ke ztišení, ale také k rozloučení se zemřelými a občasným mším. Její tvar je inspirován gotickými portály a dřevěné zpracování přidává kapli nadčasový formát. O kapli se můžete více dočíst v článku níže a v galerii najdete několik fotografií Ruhewaldu. Zajedete se do nedalekého Tambachu podívat i osobně? 

Čtěte také: Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova

Když zabloudíte do světa…

  • V Irsku můžete narazit při procházkách nekonečnou přírodou třeba na celokamennou, stovky let starou modlitební kapli. Není sice příliš prostorná, ale pobyt v ní prý stojí za to. 
  • V italském Římě není o kaple a kostely rozhodně nouze. Kaple San Crisogono byla však postavená už ve 4. století, a tak po právu patří na tento list zajímavých sakrálních budov.
  • „Bez obav“, jak se kaple Sans-Soucis na Haiti překládá, byla dokončena roku 1813. To samo o sobě není nic zajímavého, kdyby ovšem nepřežila až do dnešních dní několik silných zemětřesení. V roce 1982 se Sans-Soucis stala místem světového dědictví UNESCO.
  • Na akademii vzdušných sil v americkém Colorado Springs se mohou pochlubit opravdu neotřelou architektonickou kaplí. Prohlédněte si její špičaté a ostré věže.
  • Kaple s příhodným názvem „Stroj k vymýcení ďábla“ (Device to Root Out Evil) po právu provokuje nejen svým jménem. Přestože dílo vypadá jako kaple, jedná se o sochu. Na věži stojící stavba totiž převrací vše naruby. Jste zvědaví, jak vypadá? Nahlédněte do fotogalerie.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.12.2018

Photocredit: Sebastian Kolm

2

Mohlo by Vás zajímat: