HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dechberoucí kaple, které vás přiblíží nebesům

Vcházíme-li dovnitř, cítíme obvykle lehké mrazení. Kostely stejně jako kaple vynikají zvláštní atmosférou, někdy také nenapodobitelnou architekturou. Právě o těch nejzajímavějších se dozvíte v článku. A jako bonus se podívejte do fotogalerie na uchvacující kaple světa. Třeba ta pro vojenské piloty či k vymýcení ďábla stojí za to.


Magická dřevěná kaple
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sebastian Kolm

Vatikánskou kapli hledejte na ostrově

Začínáme opravdu netradičním kusem. Tato dřevěná kaple architektonického centra Foster + Partners stojí na italském ostrově San Giorgio Maggiore. Zde ovšem její obyčejnost končí. Kaple byla postavena v rámci benátského bienále, tedy světoznámé přehlídky současného umění – filmu, divadla či architektury. A do této mezinárodní přehlídky se letos zapojil také jeden netradiční stát – Vatikán. Ano, slyšíte dobře. Vatikán.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sebastian Kolm, Nigel Young/Foster+Partners, SofiLayla

Čtěte také: Křehká krása dřevěné vatikánské kaple. Co by na to řekl Michelangelo?

Vatikán v soutěži

Přestože se doposud žádné podobné soutěže ani přehlídky nezúčastnil, rozhodl se k letošnímu benátskému bienále přispět velkoryse. Prezentoval soubor celkem deseti netradičních kaplích. Nejzajímavější z nich je kaple studia Foster + Partners, jejíž dřevěné zpracování je až netradičně jednoduché a symbolické. Stavba bez střechy, sestavená z jednoduchých lišt vytváří dojem dokonalého propojení duchovního a pozemského světa. A symboličnost nechybí ani ve zpracování jednotlivých detailů. Přesvědčte se sami ve fotogalerii.

Na hřbitov za architektonickým skvostem

Hledáte-li netradiční, a nejen architektonicky zajímavou stavbu, nezapomeňte se zastavit v německém Tambachu. Na místním hřbitově tu totiž kromě krásného lesa narazíte také na kapli, o jejíž kráse se vypráví široko daleko. Portálovou stavbu nechal zhotovit místní šlechtic Heinrich Graf u Ortenburg, realizace se chopila odvážná architektonická skupina Sacher-Locicero-Architectes.

Kaple nesoucí název Ruhewald je využívána nejen ke ztišení, ale také k rozloučení se zemřelými a občasným mším. Její tvar je inspirován gotickými portály a dřevěné zpracování přidává kapli nadčasový formát. O kapli se můžete více dočíst v článku níže a v galerii najdete několik fotografií Ruhewaldu. Zajedete se do nedalekého Tambachu podívat i osobně? 

Čtěte také: Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova

Když zabloudíte do světa…

  • V Irsku můžete narazit při procházkách nekonečnou přírodou třeba na celokamennou, stovky let starou modlitební kapli. Není sice příliš prostorná, ale pobyt v ní prý stojí za to. 
  • V italském Římě není o kaple a kostely rozhodně nouze. Kaple San Crisogono byla však postavená už ve 4. století, a tak po právu patří na tento list zajímavých sakrálních budov.
  • „Bez obav“, jak se kaple Sans-Soucis na Haiti překládá, byla dokončena roku 1813. To samo o sobě není nic zajímavého, kdyby ovšem nepřežila až do dnešních dní několik silných zemětřesení. V roce 1982 se Sans-Soucis stala místem světového dědictví UNESCO.
  • Na akademii vzdušných sil v americkém Colorado Springs se mohou pochlubit opravdu neotřelou architektonickou kaplí. Prohlédněte si její špičaté a ostré věže.
  • Kaple s příhodným názvem „Stroj k vymýcení ďábla“ (Device to Root Out Evil) po právu provokuje nejen svým jménem. Přestože dílo vypadá jako kaple, jedná se o sochu. Na věži stojící stavba totiž převrací vše naruby. Jste zvědaví, jak vypadá? Nahlédněte do fotogalerie.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Magdalena Hýrková

Vydáno dne:
10.12.2018

Photocredit: Sebastian Kolm

2 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE