HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domky v korunách stromů, které připomínají dřevěné dinosaury

Vystupují z kapradin a močálů, nad kterými se sklání. Vznáší se na okolní lesnatou krajinou jako torza dinosaurů. Máte pocit, že když se k nim přiblížíte a způsobíte vlastní neopatrností jen trochu hluku, zvednou se a rozběhnou se pryč. Vypadají podivně, nepatřičně, podezřele, tajemně. A právě proto vás netradiční ubytování ve stylu Kudhva tolik zaujme.


Kudhva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: George Fielding, Roy Riley

Kde začít? Rozhodně u Bena Hugginse, mladého podnikatele a návrháře z Cornwallu. V procesu, který můžeme trochu připodobnit k našim restitucím, totiž získal pořádný lán půdy. K úplné radosti to zase nebylo. Území, jež se ocitlo v jeho vlastnictví, totiž sloužilo po dlouhé generace jako lom. Tedy spíše lomy: na kámen, písek, cihlářskou hlínu. Pro celý kraj. Takže jeho pár hektarů připomínalo svým reliéfem spíše raketovou střelnici plnou výmolů, kráterů, odhalených skalních stěn a několika výsypek. Ale nebyli bychom úplně spravedliví, kdybychom nezdůraznili i klady tohoto území.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: George Fielding, Roy Riley

Vítejte v místě, kde vyhrála příroda

Těžba se tu zastavila před desetiletími a celou oblast si vzala pod svou kuratelu příroda. Vplížila se sem nenápadně, ale velmi záhy zformovala zdevastovanou krajinu k obrazu svému. V místě terénních sníženin se po dešti objevily první tůňky, do kterých se brzy přestěhovali obojživelníci. Kolem vody vyrostly celé trsy kapradin a ostřic, kterým svědčí zdejší slané klima. Z několika větrem zavátých semínek vyrašili první stromky a z malých pokroucených vrbových a březových keřů se brzy stal mladý les. Místo, ať už bylo předchozí těžební činností dotčeno sebeošklivěji, se z pekla stalo rájem. Ne, není to zrovna kultivovaná příroda, ale pořádná divočina. Která je díky přechozímu formování těžbou nesmírně pestrá a rozmanitá. Místy připomíná džungli Jurského parku, jinde zase strašidelné vřesoviště. A právě nad touto netradiční směsí sukcesních stádií začal Huggins přemýšlet o dalším využití.

Oživená měsíční krajina

Rozhodl se tuto zdivočelou zónu zpřístupnit lidem, kteří by chtěli poznat tvořivou a hojivou sílu přírody poněkud osobněji. Proto tu vytvořil nevšední návštěvnický park, který nabízí adrenalin i relax na jednom místě. Amatérští horolezci mohou dovádět na odhalených skalních stěnách, na své si přijdou fandové potápění nebo jen ti, kteří mají rádi treky v náročném terénu. A všichni, kteří by rádi nechali digitální civilizaci na chvilku za sebou, protože tu zatím není pokrytí signálem.

Krátká lekce kornštiny

Pro svou i jejich radost pak nechal vytvořit sérii netradičních obydlí, jež do této podivné oživené oázy měsíční krajiny dokonale zapadají. Pojmenoval je příhodně Kudhva, což starou kornštinou znamená úkryt nebo útočiště. A musí se nechat, že jsou stejně výjimečné, jako celý tenhle přírodní výtvor.

Dinosauři nad močálem

Čtyři volně rozmístěné objekty Kudhva vynáší obyvatele do nové úrovně perspektivy. Na okolní mikrosvět mohou hledět z úrovně lehce nad korunami stromů, protože ty zatím více nenarostly. I když se jejich nepravidelně lomený tvar, navíc usazený na neobvyklé „nožce“, rozhodně nedá popsat jako konvenční, svou kůží tito dřevění dinosauři do prehistorického parku překrásně zapadají. Je totiž vyrobena z obkladů šedivého modřínu. Žebříky, ukotvení i nosná konstrukce jsou také dílem vyrobených ze dřeva a z galvanizované oceli. Pointou je, aby stavby bylo možné kdykoliv rozložit a podle potřeby přemístit. Třeba na jiné místo, kde se příroda teprve probouzí.

Na konstrukci se vyřádili místní tesaři a truhláři. Sami přiznávají, že dosud jejich nejzajímavější kousky byly o nábytku nebo malých rybářských veslicích, ale tohle bylo něco dočista jiného. Nespoutaného a odvážného v samotném pojetí, nápadu i tvarech. Obytné buňky Kudhva jsou prostě součástí přírody, vznáší se nezávisle nad ní. Uvnitř nabízí vše potřebné k přespání, minimální hygienické zázemí a také mini kuchyňský kout. Pokud tedy máte turistický plynový vařič. Pohodlí je garantováno výrobci, pohodu si musíte přinést s sebou, překrásné výhledy jdou na účet podniku.

Prohlédněte si nonkonformní dinosauří stavby včetně jejich výrobní fáze v naší fotogalerii.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.06.2019

Photocredit: George Fielding, Roy Riley

2

Mohlo by Vás zajímat: