HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rozhledna Obervedere: Čtyři stromy, prkna ze stodoly a výhled na vinice

Minimální náklady, nenáročná technologie, recyklace materiálu. To byly základní stavební kameny rozhledny Obervedere, která měla přitom nezanedbatelný pozitivní dopad na atraktivitu venkovského zemědělského muzea. Taková je malá rozhledna z Ungersheim, která se zrodila z nadšení a energie mladých architektů. Podívejte se, jak se jim práce povedla.


rozhledna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Collectif etc

Ungersheim je vesnička, která navzdory svému německy znějícímu jménu náleží do francouzského departmentu Haut-Rhin. Pro zcestovalé turisty tu mnoho k vidění není. Snad jen Muzeum zemědělské techniky, kam zrovna davy neproudí.

Možná proto tu na sklonku roku 2017 architekti ze studia Collectif etc realizovali skromný projekt, který má návštěvnické kvality místa patřičně zvýšit. Jedná se jednoduchou dřevostavbu, rozhlednu, ze které se můžete kochat výhledem na zdejší vinice a obdělávaná pole.

Výhled na pole a vinice

Provozovatelům malého zemědělského muzea v zásadě vadilo odtržení vlastních vystavovaných exponátů „od reality všedního provozu“. Chtěli proto nabídnout návštěvníkům výhled na praktické ukázky tradičního francouzského hospodaření.

Současně ale nedisponovali zásadními zdroji nebo volným prostorem. A tak se, pod vlivem kreativců ze studia Collectif etc, rozhodli vytvořit stavbu ze dřeva. Výsledná konstrukce zabírá plochu deseti metrů čtverečních a dosahuje do výšky šesti metrů. Není to moc, ale v rovinatém Haut-Rhin to bohatě stačí, abyste dohlédli široko daleko.

Bude vás zajímat: České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Materiál? Je všude kolem!

Místní podporují myšlenku udržitelného zemědělství, a dávají si hodně záležet na tom, že jejich muzeum má k přírodě blízko. Proto se rozhodli, že ke stavbě rozhledny využijí materiál z recyklovaných zdrojů. Dřevo se k takovému využití přímo podbízí.

Na stavbu Obervedere byly tedy využity čtyři kmeny starých stromů a dřevěná prkna ze staré stodoly v nedalekém Oberhausbergenu. Ruční opracování dřeva napomohlo oživení vzhledu a nenáročná stavba dodala celému místu nový náboj. K rozhledně architekti navrhli ještě netradiční vor, na kterém se můžete “samopohonem” plavit po nedalekém rybníku a kochat se tak výhledem na rozhlednu z vodní hladiny.

I v tom je kouzlo dřevostaveb: nemusí být drahé nebo komplikované, ale na pohled do zemědělské krajiny i na hladinu rybníka krásně zapadají.

Zajímají vás netradiční dřevěné konstrukce? Další najdete v sekci Konstrukční systémy.

Vydáno dne:
03.06.2018

Photocredit: Collectif etc

1

Stezka korunami stromů (tip na výlet)
Chystáte se v létě na Lipno? Pak nesmíte vynechat stezku korunami stromů. Podívejte se do fotogalerie, co vás čeká.

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě
Fascinující dřevěná rozhledna postavená českým týmem architekta Martina Rajniše se stala dominantou Svatého města Jeruzaléma. Prohlédněte si fotky rozhledny a přečtěte si více o této zajímavé stavbě.

Rozhledna s hravou konstrukcí z oceli a dřeva
Strážní věž nabízí krásný výhled do holandské krajiny. Rozhledna se nachází v přírodní oblasti De Onlanden poblíž města Groningen. Nechte se unést fotogalerií této rozhledny.

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky
Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Muzeum borovic: Z nudné expozice udělali místo, které vás nadchne
Muzeum borovicové pryskyřice. Zní to jako nuda? V čínské v Pine Park Village postavili muzeum, které vás nudit nebude.

Dechberoucí kaple, které vás přiblíží nebesům
Hledáte netradiční prostor ke ztišení a zamyšlení? Tyhle kaple vás dostanou. Jejich architektonická i duchovní krása uchvacuje svět.

Malebný domek na útesu láká romantiky
Malebný domek na vysokém útesu, ze kterého můžete pozorovat drsnou přírodu Cornwallu a užívat si chvilky ve dvou. Zní vám to lákavě?

Domky v korunách stromů, které připomínají dřevěné dinosaury
Vypadají jako nebezpeční dravci, ale ve skutečnosti jsou velmi pohostinní. Prohlédněte si velice netradiční dřevěné stavby, které připomínají dinosaury. V jejich útrobách naleznete bezpečný úkryt.

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet
Jezdíte rádi po výletech a nebojíte se výšek? V tomto článku naleznete několik typů, kam vyrazit v Česku na zajímavé dřevěné rozhledny.

Dřevostavba ve tvaru ptáka slouží jako unikátní observatoř
Poblíž německého Hiligenhafen najdete unikátní rozhlednu připomínající siluetu sedícího ptáka. Měří 15 metrů a slouží k pozorování tamního vzácného ptactva.