HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Při stavbě tree house je vždy potřeba ctít a respektovat strom, říkají tvůrkyně

Stavbou unikátních přírodních domů v korunách stromů se zabývají už několik let. Řeč je o Jaroslavě Abrahamové a Evě Maděryčové, které jsou tvůrkyněmi asi padesáti projektů stromových domků. A práce jim stále přibývá. Pravděpodobně je to i tím, že na noc vysoko mezi větvemi stromů a za zvuků šumění listů se jen tak nezapomíná, a chce ji prožít mnoho z nás.


Domek v korunách stromu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Tree Houses

Co je to „tree house“?

Jednoduše řečeno je to dům v koruně stromu. Strom poskytuje oporu, zázemí, úkryt, kdy výsledkem je dokonalá symbióza přírody a díla člověka.

Prohlédněte si různé stromové domky z české dílny včetně jejich krásně zařízených interiérů v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: Tree Houses

Proč si myslíte, že lidé po stavbě v korunách stromů tolik sní?

Je to návrat k přírodě, únik a pozastavení se, čas pro vlastní myšlenky, relaxaci a sdílení nevšedního zážitku s někým blízkým.

Je předem už všechno dáno v projektu, nebo stavitel musí počítat s tím, že se v průběhu bude stavba přizpůsobovat stromu?

Nejdříve místo navštívíme s dendrologem, zhodnotí se kondice stromu a podmínky samotné stavby. Připravíme projektovou dokumentaci a všechno podrobně analyzujeme s odborníky. Konzultujeme velikost stavby, výšku, ve které se bude nacházet, dispozici a další důležité aspekty. V některých případech musíme udělat zdravotní ořez stromu.

Mohlo by vás zajímat: Video: Prostorný dům v korunách stromu

Domeček je vždy přizpůsoben stromu. Ten je vždy prioritní, od něj se stavba odvíjí. Strom je potřeba vždy ctít a respektovat. Samotná stavba domečku trvá 45 týdnů. Záleží také na velikosti a pro kolik osob je domeček myšlen.

Na další zajímavé domky v korunách stormů se podívejte v naší fotogalerii.

Máme k dispozici katalog realizací, který slouží jako inspirace pro zájemce o tree houses. Zjistily jsme, že lidem se líbí různé detaily, jako jsou výřezy oken, které ztvárňují myšlenku každého domku.

Je nějaká ideální část roku, kdy podobnou stavbu realizovat?

Stavby realizujeme v ČR a na Slovensku od března do listopadu. V zimních měsících se snažíme pracovat na projektech ve Francii.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Jaký typ dřeva nejčastěji na stavby využíváte?

Používáme z velké části modřínové dřevo. Doplňující je borovice a smrk v rámci interiéru. Lze použít také akát.

Dřevo je hlavním stavebním materiálem. Jaké další materiály se využívají?  

Využívají se ocelová lana, přírodní jutová lana, lehká střešní krytina (my používáme kanadskou syntetickou střešní krytinu, která splňuje všechny potřebné atributy). V ostatních věcech záleží na celkové koncepci a požadavcích klienta.

Realizovali jste už domy na stromech nejen v Česku, ale i v zahraničí. Jakou svou stavbu považujete za nejzajímavější? 

Celkem máme za sebou asi 50 staveb, ze 70 % jsou to domečky v korunách stromů. Jedna z našich nejzajímavějších staveb se nachází v Čechách ve středočeském kraji a další velmi povedená stavba se nachází na Slovensku v Bratislavě. Prohlédněte si je v naší fotogalerii.

Pokud se někdo rozhodne vybudovat tree house, co byste mu do začátku poradily?

Výběr místa a dobrých stromů je nejdůležitější. Vhodné jsou duby, buky. Dále by měl klient přemýšlet, co od domečku očekává a jaký je jeho záměr. Pokud jej chce pro komerční účely, je potřeba se zamyslet, co zajímavého v okolí může zákazníkům nabídnout, krom samotného zážitku v koruně stromů.

Některé domy opravdu drží jen na daném stromu. Jak se před výstavbou strom testuje, abychom si byli jistí, že unese náš projekt?

Stavbu posuzuje statik a všechny detaily jsou konzultovány a dimenzovány na dané místo a počet osob.

Co by v žádném pořádném „stromodomku“ nemělo chybět?

Komfortní místo k spánku, terasa s krásným výhledem, místo ke společnému posezení, malé hygienické zázemí. V neposlední řadě také pocit bezpečí a soulad s přírodou.

Lidé si často pronajímají stromové domky pro netradiční zážitek. Máte zkušenost, co lidi na těchto stavbách nejvíce táhne?  

To je asi otázka pro naše klienty. Myslíme si, že lidé touží po netradičním zážitku, zkusit něco nového a vrátit se na chvíli do dětství, kdy možná snili o tom, že budou spát v korunách stromů, poslouchat noční přírodu, malinko se bát a sdílet pocity a prožitky s někým, koho máte rádi.

Mohlo by vás zajímat: Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny

Vydáno dne:
31.12.2019

Photocredit: Tree Houses

3

Domy ve stromech nejsou jen pro děti
Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte

Video: Splňte si svůj sen - postavte si dům v korunách stromů!
V tomto videu naleznete návod ke stavbě domu ve stromě. Od prvních příprav až po finální prohlídku stavby.

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)
Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Video: Stavba stromového domu v džungli
Podívejte se, jak v absolutní rovnováze s přírodou žijí domorodí obyvatelé džungle, kteří si svá obydlí budují vysoko v korunách stromů.

Video: Prostorný dům v korunách stromu
Podívejte se, jaké to je bydlet vysoko v korunách stromu. Pokud netrpíte závratěmi, tak si tenhle luxusní stromový dům určitě zamilujete.

Domy ve stromech: Rady a inspirace, jak si jej postavit na vlastní zahradě
Dívat se z výšky na svět a mít hvězdy jen pro sebe? Stačí se přestěhovat do tzv. Tree house. Jak vypadají moderní domy v korunách stromů a můžete si jeden postavit u vás na zahradě?

Domek v korunách stromů nadchne milovníky dokonalých výhledů
Máte rádi nekonečné výhledy a nebojíte se výšek? Potom je domek v korunách stromů to pravé pro vás. Nakoukněte s námi dovnitř.

Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny
Mít tajný skrytý domek na stromě, do kterého se dá dostat jen po žebříku, to je sen nejednoho kluka. Jak to ale vypadá, když si takový sen splní dospělý muž?

Magický stromový domek ve tvaru šišky, který vás přenese do jiné dimenze
Fasnicující domek v korunách stromů je inspirován tvarem šišek sekvojí. Tyčí se ve výšce patnácti metrů nad zemí a poskytuje dokonalý klid pro odpočinek a meditaci. Prohlédněte si i jeho prosklenou podlahu.

Domky v korunách stromů, které připomínají dřevěné dinosaury
Vypadají jako nebezpeční dravci, ale ve skutečnosti jsou velmi pohostinní. Prohlédněte si velice netradiční dřevěné stavby, které připomínají dinosaury. V jejich útrobách naleznete bezpečný úkryt.