HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

„Při stavbě tree house je vždy potřeba ctít a respektovat strom,“ říkají tvůrkyně

Stavbou unikátních přírodních domů v korunách stromů se zabývají už několik let. Řeč je o Jaroslavě Abrahamové a Evě Maděryčové, které jsou tvůrkyněmi asi padesáti projektů stromových domků. A práce jim stále přibývá. Pravděpodobně je to i tím, že na noc vysoko mezi větvemi stromů a za zvuků šumění listů se jen tak nezapomíná, a chce ji prožít mnoho z nás.


Domek v korunách stromu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tree Houses

Co je to „tree house“?

Jednoduše řečeno je to dům v koruně stromu. Strom poskytuje oporu, zázemí, úkryt, kdy výsledkem je dokonalá symbióza přírody a díla člověka.

Prohlédněte si různé stromové domky z české dílny včetně jejich krásně zařízených interiérů v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Tree Houses

Proč si myslíte, že lidé po stavbě v korunách stromů tolik sní?

Je to návrat k přírodě, únik a pozastavení se, čas pro vlastní myšlenky, relaxaci a sdílení nevšedního zážitku s někým blízkým.

Je předem už všechno dáno v projektu, nebo stavitel musí počítat s tím, že se v průběhu bude stavba přizpůsobovat stromu?

Nejdříve místo navštívíme s dendrologem, zhodnotí se kondice stromu a podmínky samotné stavby. Připravíme projektovou dokumentaci a všechno podrobně analyzujeme s odborníky. Konzultujeme velikost stavby, výšku, ve které se bude nacházet, dispozici a další důležité aspekty. V některých případech musíme udělat zdravotní ořez stromu.

Mohlo by vás zajímat: Video: Prostorný dům v korunách stromu

Domeček je vždy přizpůsoben stromu. Ten je vždy prioritní, od něj se stavba odvíjí. Strom je potřeba vždy ctít a respektovat. Samotná stavba domečku trvá 45 týdnů. Záleží také na velikosti a pro kolik osob je domeček myšlen.

Na další zajímavé domky v korunách stormů se podívejte v naší fotogalerii.

Máme k dispozici katalog realizací, který slouží jako inspirace pro zájemce o tree houses. Zjistily jsme, že lidem se líbí různé detaily, jako jsou výřezy oken, které ztvárňují myšlenku každého domku.

Je nějaká ideální část roku, kdy podobnou stavbu realizovat?

Stavby realizujeme v ČR a na Slovensku od března do listopadu. V zimních měsících se snažíme pracovat na projektech ve Francii.

Jaký typ dřeva nejčastěji na stavby využíváte?

Používáme z velké části modřínové dřevo. Doplňující je borovice a smrk v rámci interiéru. Lze použít také akát.

Dřevo je hlavním stavebním materiálem. Jaké další materiály se využívají?  

Využívají se ocelová lana, přírodní jutová lana, lehká střešní krytina (my používáme kanadskou syntetickou střešní krytinu, která splňuje všechny potřebné atributy). V ostatních věcech záleží na celkové koncepci a požadavcích klienta.

Realizovali jste už domy na stromech nejen v Česku, ale i v zahraničí. Jakou svou stavbu považujete za nejzajímavější? 

Celkem máme za sebou asi 50 staveb, ze 70 % jsou to domečky v korunách stromů. Jedna z našich nejzajímavějších staveb se nachází v Čechách ve středočeském kraji a další velmi povedená stavba se nachází na Slovensku v Bratislavě. Prohlédněte si je v naší fotogalerii.

Pokud se někdo rozhodne vybudovat tree house, co byste mu do začátku poradily?

Výběr místa a dobrých stromů je nejdůležitější. Vhodné jsou duby, buky. Dále by měl klient přemýšlet, co od domečku očekává a jaký je jeho záměr. Pokud jej chce pro komerční účely, je potřeba se zamyslet, co zajímavého v okolí může zákazníkům nabídnout, krom samotného zážitku v koruně stromů.

Některé domy opravdu drží jen na daném stromu. Jak se před výstavbou strom testuje, abychom si byli jistí, že unese náš projekt?

Stavbu posuzuje statik a všechny detaily jsou konzultovány a dimenzovány na dané místo a počet osob.

Co by v žádném pořádném „stromodomku“ nemělo chybět?

Komfortní místo k spánku, terasa s krásným výhledem, místo ke společnému posezení, malé hygienické zázemí. V neposlední řadě také pocit bezpečí a soulad s přírodou.

Lidé si často pronajímají stromové domky pro netradiční zážitek. Máte zkušenost, co lidi na těchto stavbách nejvíce táhne?  

To je asi otázka pro naše klienty. Myslíme si, že lidé touží po netradičním zážitku, zkusit něco nového a vrátit se na chvíli do dětství, kdy možná snili o tom, že budou spát v korunách stromů, poslouchat noční přírodu, malinko se bát a sdílet pocity a prožitky s někým, koho máte rádi.

Mohlo by vás zajímat: Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Kateřina Petríková

Vydáno dne:
31.12.2019

Photocredit: Tree Houses

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE