HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Z jednoho stromu postavili bezezbytku hřiště a kiosek. Využili kůru, mízu i listí

Napadlo vás někdy, že samotné stromy představují mistrovské architektonické kousky nesoucí samy o sobě úžasné struktury, tvary a nápady? Tak přesně s touhle myšlenkou si rozhodl pohrát tým architektů při tvorbě projektu prodejního kiosku v populárním uměleckém a přírodním parku Virginia B. Fairbanks Art & Nature Park ležícím v americké Indianě.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Anders Berensson Architects (se souhlasem)

Jeden strom, spousta radosti

Stěžejním stavebním prvkem pro celý projekt byl více než 30 metrů vysoký liliovník tulipánokvětý, který je mimochodem státním stromem Indiany a je populární pro svou krásu, úctyhodné rozměry a úžasnou tvrdost svého dřeva. Architekti našli jeden konkrétní exemplář právě v lesích Indiany a pokusili se ho bezezbytku využít, a ještě k tomu zachovat jeho jedinečný vzhled. Prohlédněte si unikátní dřevěnou konstrukci v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Anders Berensson Architects (se souhlasem)

Cílem projektu bylo vytěžit ze stromu to nejlepší a udělat z něj součást jednoho z nejlepších uměleckých parků ve Spojených státech. Zároveň se ale tvůrci snažili pracovat s jedinečným zdrojem co nejšetrněji a zachovat jeho původní podobu. Projekt tak dostává i určitý pedagogický rozměr, který nabádá dnešní generace zacházet se zdroji s respektem a rozvahou, a snaží se také trochu bořit mýtus, že pro tvorbu něčeho nového je vždy potřeba obětovat něco starého.

Zachovejme podobu zdroje

Zvolený strom si tak v podstatě i v novém využití zachoval svou jedinečnou charakteristiku. Pokácený velikán byl šetrně převezen do parku, kde se stal jakýmsi vodorovným nosníkem celé nové konstrukce, a právě to mu dovolilo zachovat si svůj unikátní vzhled.

Odstraněna byla kůra stromu, aby se zabránilo jejímu případnému pádu na návštěvníky parku. Při vysoušení dřeva není možné proces odpadávání kůry nijak zastavit a mohl by způsobovat riziko, proto zde nebyla jiná možnost. Nicméně kůra byla odstraněna velmi šetrně a vznikly z ní šindele s dlouhou životností, které byly později použity na zakrytí samotného stánku.

Maximální šetrnost

Ze zbývajícího dřeva pak byly vytvořeny veškeré další prvky projektu: konstrukční podpěry, sloupy a sloupky pro samotný kiosek, houpačky zavěšené na kmeni i židle a stolky umístěné pod konstrukcí, na nichž budou svítidla vyrobená z oloupané kůry. Park je oblíbený zejména mezi školními dětmi, proto jsou signifikantním prvkem nové stavby právě houpačky zavěšené v bývalé koruně liliovníku.

Ale ani tímto maximálním využitím nápady nekončí, a tak architekti dokázali ještě lisované květy a listy stromu zužitkovat jako dekoraci prodejního stánku. Ze šťávy extrahované z kůry vznikl dokonce sirup, který se bude v kiosku prodávat. Jedná se opravdu o příklad mimořádně šetrného projektu k životnímu prostředí.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.04.2022

Photocredit: Anders Berensson Architects (se souhlasem)

1

Hamaka: houpací síť aneb pohodlí zavěšené na stromě

Kolik stojí houpací síť a kde všude ji můžete pověsit? Povíme v článku.

Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?

Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?

Video: Průhledný dům jako moderní alternativa života na stromě

Máte rádi soukromí? V tomhle domě nic takového neexistuje. Život v domě s průhlednými zdmi. Kam se asi chodí na záchod?

Video: Kácení stromů nechte raději na odbornících

Kácení stromů může být často rizikové. Pokud s kácením nemáte zkušenosti, raději zavolejte odborníka, který vám strom pokácí. Vyhněte se zbytečným zraněním z hlouposti.

Stromy, které v Evropě možná už neuvidíte

Mizí nám přímo před očima! Řeč je o krásných, ale ohrožených druzích dřevin v Evropě. Pojďte se v následujícím článku seznámit s 5 velmi ohroženými, a přitom tak nádhernými keři a stromy, dokud jsou mezi námi.

Záhada indiánské metropole: pueblo je postaveno ze dřeva, které v poušti nikde neroste

Uprostřed pouště stromy nerostou. Tak odkud sháněli Pueblané materiál na stavbu svého obřího města?

Za exotikou ve stromovém hotelu nemusíte jezdit přes půl světa

Láká vás exotická dovolená v domečku na stromě? Potápění s karetami a starověké ruiny? Nemusíte jezdit přes půl světa.

Domky v korunách stromů, které připomínají dřevěné dinosaury

Vypadají jako nebezpeční dravci, ale ve skutečnosti jsou velmi pohostinní. Prohlédněte si velice netradiční dřevěné stavby, které připomínají dinosaury. V jejich útrobách naleznete bezpečný úkryt.

Z bambusu je možné vytvořit krásné domy i bohatě zdobené interiéry

Stavět z bambusu? V následujícím článku se dozvíte, jak vzniká dům z bambusových kmenů. Zjistíte také, na co všechno se bambus může ještě hodit.

Moderní školka ze dřeva má multifunkční stěny z překližky a kreativní hřiště

Prohlédněte si úžasnou moderní školku postavenou ze dřeva, která respektuje okolní prostředí a zároveň poskytuje dětem dokonalé místo ke hrám a prozkoumávání.