Nejvyšší obytná dřevostavba na světě vyroste ve Švýcarsku do roku 2026. Bude mít 100 metrů
Dánské studio Schmidt Hammer Lassen představilo vzhled plánované nejvyšší obytné budovy na světě postavené ze dřeva. Stometrová věž s názvem Rocket&Tigerli by měla vyrůst ve švýcarském městě Winterthur nedaleko Curychu v následujících čtyřech letech. Celý obytný blok je navržen tak, aby nabídl svým budoucím obyvatelům prostor pro aktivní a kvalitní život také v přilehlém okolí.

Nejvyšší dřevostavba světa
Nejvyšší dřevostavba na světě bude vystavěna v bývalém průmyslovém areálu a bude se skládat ze čtyř těsně propojených budov různých úrovní, z nichž jeden bude mít zmíněnou výšku 100 metrů a stane se tak nejvyšší budovou světa s nosnou dřevěnou konstrukcí.
Fotogalerie:

Živá čtvrť po celý den
Název Rocket&Tigerli odkazuje na lokomotivy kdysi vyráběné právě v tomto místě. Využití nové stavby by mělo mít široké spektrum kombinující běžné bydlení, studentské bydlení, restauraci, maloobchodní prostory, sky-bar, lázně či hotel. Široká škála využití si dává za cíl vybudovat čtvrť, která bude aktivní po celý den. Zelené náměstí elegantně rámované oněmi čtyřmi budovami tak bude v průběhu dne stále plné života a bude vybízet obyvatele k vzájemné interakci. Prohlédněte si ho v naší fotogalerii.
Zároveň každá budova nese svou vlastní vizuální identitu, která pomáhá vytvářet mezi obyvateli silný pocit sounáležitosti se svým domovem, ale i celou čtvrtí, v níž žijí. Architekti zkrátka udělali vše proto, aby nevznikla další anonymní bytová zástavba, kterých je svět plný.
Samotné město Winterthur se neskutečně mění a ze strojírenského centra 19. století se stává progresivním místem vysokoškolského vzdělávání a kultury. Přesto zůstává věrné výjimečnému průmyslovému prostředí a nové stavby se toto snaží reflektovat.
Když dřevo nahradí beton
Jedinečný projekt byl navíc technologickou výzvou, při níž bude možné vyzkoušet nové konstrukční systémy. Návrh architektů ze studia Schmidt Hammer Lassen a jejich kolegů z týmu Cometti Truffer Hodel Architects počítá s výraznými dřevěnými trámy, které budou obyvatelům dodávat pocitu, že bydlí ve výjimečné dřevěné budově.
Projekt představuje tak trochu milník ve výstavbě dřevostaveb, a to nejen díky svým 100 metrům, které vytvořily rekord pro obytné budovy s nosnou dřevěnou konstrukcí, ale také proto, že zavádí inovativní konstrukční systém, který se dívá na dřevo jako na přírodní náhradu za beton. Na vývoji technologií se podílela švýcarská společnost Implenia a Švýcarský federální technologický institut v Zürichu.
Dřevo bylo vždy považováno za přírodní materiál, který se tradičně používá na chatách a rekreačních domech. Jeho vnímání se ale poslední desetiletí velmi rychle mění a díky svým unikátním vlastnostem se dostává také na seznam inovativních technologických řešení. Dřevostavby či hybridní stavby pracující s kombinací dřeva a betonu se tak stávají velkým tahounem na poli inovací.
Vnější vzhled nicméně myslí na okolní prostředí a po realizaci by proto stavba měla působit jako přirozené pokračování okolní architektury. Fasáda bude obložena tmavě červenými a žlutými terakotovými cihlami v kombinaci s detaily v zelené, což je přesná barevná paleta odrážející červené střechy a žluté cihly historických budov v této oblasti.
Světlý byt plný místa
Skvělou práci odvedlo studio i při návrhu samotných bytových jednotek. Hlavním záměrem bylo odbourat typickou nevýhodu výškových bytových domů, kterou je zpravidla absence dostatku světla a malý životní prostor. Byty v Rocket&Tigerli nabídnou pravý opak: velmi štědré podlahové plochy a neskutečný příliv denního světla. Jednotlivé bytové jednotky pak byly navrženy zejména k univerzálnímu využití, aby s nimi obyvatelé mohli pracovat podle potřeby.
A kdy se budou moci noví potencionální majitelé nastěhovat? Zatím se mluví o roce 2026. Pokud se budete chtít na tuto budovu podívat na vlastní oči, začněte plánovat cestu do Švýcarska!
P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Kateřina Petríková
Vydáno dne:
20.06.2022
Photocredit: Schmidt Hammer Lassen (se souhlasem)
Mohlo by Vás zajímat:
- Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí
- Video: Roste další dřevěný mrakodrap
- Video: Jak se staví jedna z nejvyšších dřevostaveb světa
- Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!
- Jednu z největších dřevostaveb na světě najdete ve Švýcarsku. Připomíná housenku
- Organický mrakodrap v Londýně roste z recyklovaného odpadu jeho nájemců
- Dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni boří hranice evropského stavitelství
- WoHo v Berlíně – nejvyšší dřevostavba světa bude stát v řádech miliard
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: