HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Soukromí na zahradě – živý plot, dělicí stěny a další skvělé vychytávky

Asi nikdo nechce, aby jej na vlastní zahradě okukovali sousedi nebo náhodní kolemjdoucí. Zahrada je pro mnohé oázou odpočinku a klidu, útočištěm před hektickým životem a místem, kde čerpají energii a sílu na další dny. Často stačí mít jeden takový soukromý koutek, kde nás nikdo nebude rušit a my můžeme dobít baterky. Máme pro vás zajímavé tipy a bohatou inspirační galerii.


Živý plot
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pezibear (Pixabay CC0)

Nejčastější možnosti pro vaše soukromí

Soukromí na zahradě můžeme jednoduše vytvořit pomocí těchto prvků:

  • živý plot
  • dělicí stěny
  • neprůhledný plot

Záleží, jestli chcete mít před cizími zraky chráněnou celou zahradu, nebo vám bude stačit menší soukromý koutek. Zajímavé realizace si můžete prohlédnout v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pezibear (Pixabay CC0), krakowgardendesign (Pixabay), Antranias (Pixabay), Kapa65 (Pixabay)

Jak rychle roste živý plot a jaké dřeviny jsou v našich končinách nejvhodnější?

Pokud se rozhodnete pro živý plot, mějte na paměti, že i u těch nejrychleji rostoucích dřevin musíte počítat s roky, než budete mít opravdu vzrostlý a neprostupný plot. Existují ale dřeviny, které rostou rychleji než jiné, takže pokud chcete mít živý plot co nejdřív, vybírejte mezi nimi. Dalším kritériem je určitě náročnost údržby a péče, protože asi nikdo se nechce stát otrokem svého plotu.

Nejlepší dřeviny pro živý plot:

  • Sibiřský jilm – rekordman v rychlosti růstu, roční přírůstky činí až 1,8 m. Potřebuje ale hodně vody, takže pokud jí máte nedostatek, sibiřský jilm možná nebude ta pravá dřevina pro vás.
  • Ptačí zob – oblíbená klasika, kterou najdete na mnoha českých zahradách. Jedná se o stálezelený a nenáročný keř, který však musíte v prvních letech hodně řezat, aby zhoustl. Výhodou je, že neopadá, takže poskytuje soukromí i v zimě.
  • Hloh – oblíbená dřevina, která je sice opadavá, zato vás na podzim okouzlí krásnými červenooranžovými a červenými listy, na jaře bílými a růžovými květy a v létě červenými plody.
  • Zerav – neboli túje je další klasika českých zahrad.

Vhodných dřevin je samozřejmě víc, s výběrem pro vaši zahradu se nejlépe poraďte s odborníkem, který posoudí vaše podmínky a požadavky a vybere dřevinu, která se k vám bude hodit nejvíce.

Mohlo by vás zajímat: Jak založit rychle rostoucí živý plot?

Dělicí stěny jako velmi efektní doplněk zahrady

Dělicí stěna je skvělá vychytávka, která v mžiku vytvoří na vaší zahradě soukromý koutek nebo oddělí jednu část zahrady od druhé. Na trhu je mnoho různých typů dělicích stěn, záleží na vás, jaký preferujete.

Nejčastější dělicí stěny na zahradu:

  • Pevná dělicí stěna – pevně stojící dělicí stěna, která jasně ohraničuje a odděluje vámi vymezený prostor. Nejčastěji má podobu dřevěné stěny z latí, která vypadá i na pohled velmi hezky a tvoří zajímavý designový prvek. Případně můžete pořídit mřížovou stěnu, kterou necháte porůst popínavými rostlinami.
  • Posuvná dělicí stěna – stěna s posuvným panelem, pomocí kterého můžete regulovat míru zastínění požadovaného místa.
  • Paraván – výhodou paravánu je jeho přenositelnost, zároveň ale potřebuje pro své umístění rovnou zem, aby dobře stál. Jedná se velmi univerzálního pomocníka, který vám vytvoří soukromí nebo třeba stín tam, kde právě potřebujete.

Mohlo by vás zajímat: Paravany do bytu i do zahrady jsou v módě. Jak je vybrat?

Jednoduchou dělicí stěnu ze dřeva si taky můžete vyrobit sami, není na tom nic těžkého a šikovný kutil to zvládne levou zadní. Několik takových zajímavých dělicích stěn vyrobených svépomocí si prohlédněte v naší fotogalerii.

Neprůhledný plot jako nejrychlejší řešení pro celou zahradu

Pokud chcete soukromí na celé zahradě a nechce se vám čekat, až vyroste živý plot, řešením pro vás je neprůhledný plot. A jestli zvolíte dřevěný, betonový nebo jiný je už jen na vašich preferencích.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.04.2022

Photocredit: Pezibear (Pixabay CC0)

3

Ploty a oplocení: Fotogalerie plná inspirace

Budete stavět plot a hledáte inspiraci? Vertikální, horizontální i velmi originální ploty najdete právě v tomto článku.

Péče o živý plot: Jak na stříhání, řez a další údržbu

Péče o živý plot není náročná, pokud víte, jak na to. Poradíme vám.

Poštovní schránka nerezová nebo dřevěná? 5 kroků k výběru

Ať už máte dům nebo byt, tak i dnes je poštovní schránka nezbytným vybavením. Podívejte se, jaké jsou konstrukce a materiály poštovních schránek.

Pletivo: Jeho druhy a použití na zahradu i do omítek

Chystáte se na plot a nevíte zda zvolit pletivo poplastované, pozinkované či svařované? Případně lesnické pletivo či na voliéry? Tipy a ceny najdete zde.

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?

Dřevěný plot z plotovek svépomocí – postup stavby krok za krokem

Chtěli byste si zkusit udělat dřevěný plot svépomocí? V následujícím článku získáte přehled o postupu a potřebném vybavení pro jeho realizaci.

DIY kurníky pro slepice – 25+ inspirace pro chovatele, kteří chtějí domácí vajíčka

Rozhodli jste se pro domácí chov slepic? Pusťte se do budování domácího kurníku. Načerpejte základní potřebné informace a inspirujte se v galerii.