HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Poklady z našich sadů a zahrad – 2. díl: hrušeň a jabloň

V dnešním díle jsme se zaměřili na hrušeň a jabloň. Jejich plody každý z nás dobře zná, patří k typickým plodinám z našich sadů, bez kterých si mnozí nedovedou své zahrady ani jídelníček představit. Ale jak je to s jejich dřevem? Víte, jak vlastně vypadá a kde všude se dá použít? Některé způsoby využití pro vás možná budou překvapením. Pojďte se na ně s námi podívat.


Sady a zahrady skrývají nejeden klenot...
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ErWin

minulém článku jsme se podívali na dřevo dvou našich ovocných stromů, peckovin – krásné třešně a švestky, se kterými se v našich sadech, zahradách, polích, ale občas také lesích setkáváme skoro nejčastěji. Tentokrát jsme pro vás vybrali dvě další zajímavé a velmi hodnotné dřeviny.

Hrušeň

Materiál pro neobvyklé účely

Myslíte, že dřevo nemůže přijít do styku s roztaveným sklem? Nebo že dřevěná šroubovice bude k ničemu? To byste se divili! Především v minulosti se z hruškového dřeva vyráběly dnes už méně obvyklé výrobky, jako jsou formy pro ruční foukání skla, závity, šroubovice a lisy nebo geometrické pomůcky. Několik ukázek těchto neobvyklých předmětů můžete vidět ve fotogalerii.

Vzácná gotická památka z hrušňového dřeva

Málokdo také ví, že z hrušky je vyrobena i jedna naše cenná gotická památka – soška Panny Marie Svatohorské, kterou můžete vidět v Příbrami, a která má na svědomí podle kronik přes 4000 zázraků. Tato soška je jednou z pouhých tří českých korunovaných madon. Časem dřevo ztmavlo, má proto netypickou tmavou barvu. Není divu, soška byla pravděpodobně vyrobena již v polovině 14. století. 

Vlastnosti a využití

Dřevo hrušně patří mezi ovocnými dřevinami k nejtvrdším. Po vyschnutí poměrně málo „pracuje“, nebortí se. Výborně se soustruží a brousí. To jej předurčuje nejen pro výrobu nábytku. Je vhodné tam, kde je nutná stejnorodost materiálu – tedy například jako materiál pro tvorbu lepených soch nebo reliéfů, ale také hraček, dřevorytů či stavbu modelů historických lodí. Občas hruškové dřevo tvoří i krky smyčcových hudebních nástrojů.

Mohlo by vás zajímat: Příběh mluvícího dřeva: Odkud bral tajemný houslař materiál?

Jabloň

Kráska z našich zahrad

Kmen nejprve odvětvíme (větve můžeme použít třeba v udírně). Někdy se doporučuje i odkornění, to však není nezbytně nutné. Pak kmen nařežeme na fošny či prkna a pomalu necháme schnout zahrabané v seně či hoblinách. Nezapomeňte jednotlivé vrstvy proložit! Zpočátku je také dobré hobliny či seno kontrolovat a v případě vyšší vlhkosti vyměnit, aby nedošlo k vytvoření plísně a tím znehodnocení dřeva. Díky správnému uskladnění a pomalému schnutí nám jabloňové dřevo při sušení nepopraská.

Vysoká hustota a načervenalá barva

Jabloňové dřevo patří k našim dřevům s nejvyšší hustotou, má krásné tmavě hnědé jádro. Úpravou napařením získá teplý načervenalý barevný tón. Texturou může připomínat třešeň. Díky jeho omezené dostupnosti a obtížnějšímu zpracování se používá především na umělecké a luxusnější výrobky nebo na tvorbu menších dekorativních či užitečných předmětů.

Využití jabloňového dřeva

Jak bylo zmíněno, z jabloňového dřeva se vyrábí půvabné dekorativní předměty, nábytek, ale také třeba golfové hole, hlavy paliček, rukojeti nástrojů nebo ozdobných nožů. Je možné, že jste někde už jabloňové dřevo viděli, nebo z něj dokonce jedli. Díky tomu, že je tvrdé, pevné a – na to nesmíme zapomenout – velmi estetické, je používáno na výrobu například soustružených misek, táců, talířů nebo třeba vařeček, s kterými bude radost vařit. Nebo právě naopak – budete se jimi chtít těšit jen pohledem.

I maličkost z krásného dřeva zahřeje u srdce

Pokud tedy zvažujete, co se starými ovocnými stromy, které už dosloužily, můžete se inspirovat v naší fotogalerii a nechat si něco vyrobit na památku, nebo zkusit něco vytvořit sami. Nemusí to být nic složitého, i maličkost, která je vyrobena s láskou, potěší. A kusy dřeva, s kterým opravdu nemáte jiné plány než s ním zatopit, s těmi klidně zatopte a zkuste domácí uzení – ovocná dřeva patří pro tento účel k nejoblíbenějším. Máte s ovocnými dřevinami nějaké vlastní zkušenosti? Podělte se o ně s námi!

Mohlo by vás zajímat: Video: Jak postavit víceúčelovou udírnu

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který se koná 22.–23. 1. 2021. Vsupenku si můzete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Hana Svobodová

Vydáno dne:
21.01.2019

5 0

Mohlo by Vás zajímat: