HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Poklady z našich sadů a zahrad – 2. díl: hrušeň a jabloň

V dnešním díle jsme se zaměřili na hrušeň a jabloň. Jejich plody každý z nás dobře zná, patří k typickým plodinám z našich sadů, bez kterých si mnozí nedovedou své zahrady ani jídelníček představit. Ale jak je to s jejich dřevem? Víte, jak vlastně vypadá a kde všude se dá použít? Některé způsoby využití pro vás možná budou překvapením. Pojďte se na ně s námi podívat.


Sady a zahrady skrývají nejeden klenot...
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ErWin

minulém článku jsme se podívali na dřevo dvou našich ovocných stromů, peckovin – krásné třešně a švestky, se kterými se v našich sadech, zahradách, polích, ale občas také lesích setkáváme skoro nejčastěji. Tentokrát jsme pro vás vybrali dvě další zajímavé a velmi hodnotné dřeviny.

Hrušeň

Materiál pro neobvyklé účely

Myslíte, že dřevo nemůže přijít do styku s roztaveným sklem? Nebo že dřevěná šroubovice bude k ničemu? To byste se divili! Především v minulosti se z hruškového dřeva vyráběly dnes už méně obvyklé výrobky, jako jsou formy pro ruční foukání skla, závity, šroubovice a lisy nebo geometrické pomůcky. Několik ukázek těchto neobvyklých předmětů můžete vidět ve fotogalerii.

Vzácná gotická památka z hrušňového dřeva

Málokdo také ví, že z hrušky je vyrobena i jedna naše cenná gotická památka – soška Panny Marie Svatohorské, kterou můžete vidět v Příbrami, a která má na svědomí podle kronik přes 4000 zázraků. Tato soška je jednou z pouhých tří českých korunovaných madon. Časem dřevo ztmavlo, má proto netypickou tmavou barvu. Není divu, soška byla pravděpodobně vyrobena již v polovině 14. století. 

Vlastnosti a využití

Dřevo hrušně patří mezi ovocnými dřevinami k nejtvrdším. Po vyschnutí poměrně málo „pracuje“, nebortí se. Výborně se soustruží a brousí. To jej předurčuje nejen pro výrobu nábytku. Je vhodné tam, kde je nutná stejnorodost materiálu – tedy například jako materiál pro tvorbu lepených soch nebo reliéfů, ale také hraček, dřevorytů či stavbu modelů historických lodí. Občas hruškové dřevo tvoří i krky smyčcových hudebních nástrojů.

Mohlo by vás zajímat: Příběh mluvícího dřeva: Odkud bral tajemný houslař materiál?

Jabloň

Kráska z našich zahrad

Kmen nejprve odvětvíme (větve můžeme použít třeba v udírně). Někdy se doporučuje i odkornění, to však není nezbytně nutné. Pak kmen nařežeme na fošny či prkna a pomalu necháme schnout zahrabané v seně či hoblinách. Nezapomeňte jednotlivé vrstvy proložit! Zpočátku je také dobré hobliny či seno kontrolovat a v případě vyšší vlhkosti vyměnit, aby nedošlo k vytvoření plísně a tím znehodnocení dřeva. Díky správnému uskladnění a pomalému schnutí nám jabloňové dřevo při sušení nepopraská.

Vysoká hustota a načervenalá barva

Jabloňové dřevo patří k našim dřevům s nejvyšší hustotou, má krásné tmavě hnědé jádro. Úpravou napařením získá teplý načervenalý barevný tón. Texturou může připomínat třešeň. Díky jeho omezené dostupnosti a obtížnějšímu zpracování se používá především na umělecké a luxusnější výrobky nebo na tvorbu menších dekorativních či užitečných předmětů.

Využití jabloňového dřeva

Jak bylo zmíněno, z jabloňového dřeva se vyrábí půvabné dekorativní předměty, nábytek, ale také třeba golfové hole, hlavy paliček, rukojeti nástrojů nebo ozdobných nožů. Je možné, že jste někde už jabloňové dřevo viděli, nebo z něj dokonce jedli. Díky tomu, že je tvrdé, pevné a – na to nesmíme zapomenout – velmi estetické, je používáno na výrobu například soustružených misek, táců, talířů nebo třeba vařeček, s kterými bude radost vařit. Nebo právě naopak – budete se jimi chtít těšit jen pohledem.

I maličkost z krásného dřeva zahřeje u srdce

Pokud tedy zvažujete, co se starými ovocnými stromy, které už dosloužily, můžete se inspirovat v naší fotogalerii a nechat si něco vyrobit na památku, nebo zkusit něco vytvořit sami. Nemusí to být nic složitého, i maličkost, která je vyrobena s láskou, potěší. A kusy dřeva, s kterým opravdu nemáte jiné plány než s ním zatopit, s těmi klidně zatopte a zkuste domácí uzení – ovocná dřeva patří pro tento účel k nejoblíbenějším. Máte s ovocnými dřevinami nějaké vlastní zkušenosti? Podělte se o ně s námi!

Mohlo by vás zajímat: Video: Jak postavit víceúčelovou udírnu

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.01.2019

Photocredit: ErWin

7

Dřevostavitel radí: Jak zasadit strom?

To není jen vykopat jámu – postavit do ní strom – zakopat jámu – zalít

Video: Jak postavit víceúčelovou udírnu

Postavte si vlastní domácí udírnu a vychutnejte si šťavnaté čerstvě vyuzené maso.

Vybudujte si vlastní přírodní zahradu: Poradíme vám, jak na to

Sníte o ekologické zahradě, která bude plně v souladu s okolní přírodou? Díky našim radám pro vás bude její založení hračkou.

Tajemství houslí od Stradivaria? Chemií ztýrané dřevo!

Originální housle od Stradivariho se cení na pět milionů dolarů. Co ale skutečně stojí za jejich mimořádným zvukem?

Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Víte, že ve starých sadech a zahradách můžete najít hotové poklady? Po přečtení tohoto článku už s nimi nebudete chtít jen topit!

Poklady z našich sadů a zahrad – 3. díl: ořešák a olivovník

Ve třetím díle našeho seriálu o dřevinách ze sadů a zahrad vás zavedeme do sluncem zalitých zahrad jižněji položených států. Dnes se vám totiž představuje ořešák a olivovník.

Poklady z našich sadů a zahrad – 4. díl: tis a jalovec

V tomto článku o okrasných dřevinách jsme se zaměřili na dva magické a starobylé stromy: tis a jalovec. Nahlédněte s námi blíže na jejich vlastnosti a využití.

Připravte se na další suchá léta. Pořiďte zavlažovací vaky pro vaše stromy.

V mnoha městech využívají k zavlažování veřejné zeleně speciální vaky. Díky nim bojují se suchými léty. Vyzkoušejte je také.

Navštivte jeden z nejunikátnějších sadů v Česku: Mandloně pod dřevěnou rozhlednou v Hustopečích

V dobách největší slávy čítal hustopečský mandloňový sad přes 50 000 stromů. Dnes je menší, ale v Česku stále unikání. Prohlédněte si ho v našem článku.