Dřevostavba je srdcovka nebo pragmatismus?

Dřevostavby a architektura
Všimli jsme si, jaký je poměr zdařilých realizací domů (dřevostavba vs. cihla), který naleznete na zpravodajských serverech nebo v odborných časopisech? Odvážím si tento poměr odhadnout na 50/50. Když už je nějaká stavba zajímavá, tak to není typovka, ale dům, který navrhl architekt. Architekti mají dřevostavby rádi pro jejich čistá a jednoduchá řešení. Kdyby se však s dřevostavbou investor neztotožnil, nikdy by se návrhy nezrealizovaly. Díky kombinaci dobrého architekta s investorem, který nelpí na cihle, a dřevostavba se stala jeho srdcovkou, můžeme vídat zdařilé realizace dřevostaveb velmi často.
Dřevostavba a ekonomika
Další a daleko početnější skupinou lidí, kteří se pro dřevostavbu rozhodnou, jsou lidé, kteří se nebojí vzít kalkulačku do ruky a spočítat si pro a proti. Jednu roli hrají náklady na provoz domu a druhou doba jeho výstavby. Zejména u časově vytížených lidí byla dřevostavba volbou, která výrazně zkrátila jejich „ušlý zisk“, tedy dobu, po kterou se nemohli věnovat svému zaměstnání.
Bude Vás zajímat: Dřevostavba do 1 milionu?
Dřevostavba jako inovace
Část zejména mladých dřevostavitelů tvoří skupina, která ráda zkouší nové postupy a produkty. Cihlu znají, protože v ní bydleli celý život, tak chtějí zkusit něco nového. Navíc je jim blízké to, že dřevostavby jsou technologicky „na špici“ stavebního oboru a jsou rádi, že se této stavební revoluce u nás mohou účastnit.
Dřevostavby a ekologie
Toto téma je velmi zajímavé a také diskutované. V příspěvcích se objevují názory, že sendvičová dřevostavba není žádná ekologická spása, protože je plná vaty a dřevotřísky, takže jen část stavby tvoří samotné dřevo. Dnes lze většinu materiálů nahradit jejich přírodní alternativou. Navíc i ten nejběžnější konstrukční systém dřevostavby s OSB nebo sádrovláknitou deskou, minerální izolací a dřevěnou rámovou konstrukcí má méně zabudované energie než dům cihlový. Díky tomuto kritériu zažívají ve státech jako Kanada nebo Švýcarsko další posun směrem k velkým projektům postavených ze dřeva nebo na jeho bázi.
Bude Vás zajímat... Olympijský ovál ve Vancouveru
Od každého trochu
Nakonec tu máme zajímavý průnik s různým poměrem, který tvoří lidé, kteří nejsou ve svých požadavcích na architekturu ti nejodvážnější, ale současně nechtějí běžnou typovku. Použití více obnovitelných materiálů berou jako pozitivní přidanou hodnotu celého rozhodnutí a navíc je zajímá rychlost výstavby a budoucí ekonomika provozu rodinného domu.
Spočítejte si... Výpočet nákladů na vytápění
Tento fakt vidím jako jeden z největších přínosů dřevostaveb do českého stavebnictví – kvalitní a někdy i odvážná architektura nemusí jít ruku v ruce s velkými náklady na provoz, jak tomu bylo doposud. Navíc s sebou dřevostavby nesou jak materiálový, tak technologický pokrok, který celé stavebnictví tak trochu „nakopnou“.
P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Josef Nerušil
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
29.04.2013
Photocredit: Archiv redakce
Mohlo by Vás zajímat:
- Dřevostavba je investice, která vám nepřeroste přes hlavu
- Anketa: Proč si dřevostavbu nekoupit
- Bydlet v malém domě, myslet ve velkém
- Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby
- 5 důvodů, proč nestavíte s architektem
- Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi
- Domy ve stromech nejsou jen pro děti
- Fotogalerie: Co se starými paletami a krabicemi?
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: