HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba do 1 milionu – bydlíte v malém, ale ve svém

Často se setkáváme s dotazem, zda je možné stavět například modulové dřevostavby na klíč za 1 milion korun? Odpověď je ano, které má ovšem řadu podmínek. Které to jsou, se dočtete v tomto příspěvku.


Domeček a nápis dřevostavba do 1 milionu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bydlení Dnes

Minimalismus jako nutnost

Pokud za 1 milion očekáváte dřevostavbu na klíč standardní velikosti, tak vás asi zklameme. Matematika je bohužel neúprosná a dům o užitné ploše 100 m2 zkrátka za milion postavit nelze. Když se pustíte do dřevostavby, na kterou máte milion korun, musíte počítat s výrazně menším a případně modulovým prostorem pro bydlení. To však nemusí být na škodu a navíc se bydlení v malém stává zajímavou alternativou a určitým trendem, jak se můžete dočíst i v článku: Bydlet v malém, myslet ve velkém

Jednoduchá matematika: 1 milion = 30 m2

Pokud chcete dům postavit na klíč, neměla by jeho užitná plocha o mnoho překročit 30 m2.

TIP: Cenu dřevostavby podle její velikosti si můžete snadno ověřit v kalkulačce cena dřevostavby.

Určení ceny dřevostavby podle její velikosti je orientační a nezaručí, že se do milionu vejdete, ale poslouží k tomu, abyste měli alespoň rámcovou představu. Pozor! Tato cena je za stavbu jako takovou, není v ní započítané založení stavby a její připojení k inženýrským sítím. U založení (pokud Vám jej bude dělat firma) je třeba na 30 m2 počítat přibližně s částkou okolo 140 000,- Kč za základovou desku a na přípojky počítejte alespoň dalších 65 000,- Kč.

Výhodou takto malé nebo modulové dřevostavby je, že nemusíte řešit například plynovou přípojku kvůli kondenzačnímu plynovému kotli. K vytopení 30 m2 domu vám budou stačit jednoduché elektrické přímotopy, takže připojit musíte jen elektřinu, vodu a odpad (ještě počítejte s tím, že nějak musíte vyřešit i dešťovou vodu).

Čtete více: Kdy se elektrické přímotopy vyplatí?

Kromě nákladů na založení stavby a přípojky nesmíte zapomenout na náklady za projekt a další nutné výdaje se stavbou spojené, takže se z dřevostavby za 1 milion o velikosti 30 m2 dostanete na dřevostavbu přes 1,25 milionu (což je nárůst o 25 %).

TIP: Než začnete stavět, nahlédněte do katastru nemovistostí

Přiložte ruku k dílu, cena začne klesat

V jakémkoli odvětví v ČR, které pracuje na základě zpracování materiálů, neuděláte příliš velkou chybu, pokud budete počítat, že výsledná cena díla je tvořena přibližně z poloviny náklady za suroviny (cena za materiály) a z poloviny platíte za zpracování, transport a další úkony (cena za práci). Vychází to shodně, ať jde o jídlo v restauraci nebo dřevostavbu na klíč.

Aby se tedy 30 m2 dřevostavba vešla do milionu, měli byste zvládnout přibližně 50 % prací svépomocí. V praxi to zpravidla znamená, že základy budete řešit víkendovou brigádou všech vašich přátel, kteří se nebojí ponořit krompáč a lopatu do hlíny.

Čtěte více: Základová deska pro dřevostavbu

Další možností, jak snížit celkové náklady, je nechat si samotnou dřevostavbu postavit jako hrubou stavbu, kterou si sami dokončíte. Nebo se do stavby dřevostavby pusťte kompletně svépomocí a nejspíš ušetříte prostředky i na dobrou kuchyňskou linku. Počítejte však s tím, že v rozpočtu 1 milion korun pravděpodobně nezbude na hi-tech materiály a budete se muset spokojit se standardem.

Postavit dřevostavbu za 1 milion tedy lze, musíte však počítat s tím, že výrazně přiložíte ruku k dílu a dům nebude žádný velký hrad. Souhlasíte? Nesouhlasíte?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.11.2013

Photocredit: Bydlení Dnes

65

Cena dřevostavby – online nástroj, který vám to spočítá

Spočítejte si, kolik bude stát vaše dřevostavba i s úroky a kdy

Celoroční mobilní domy plní díru na trhu

Mobilní dřevostavby, čím jsou přelomové a jak řeší problémy dnešní doby?

Dřevostavbu levnou nebo dobrou?

Je možné mít dobrý a ještě k tomu levný dům? Hledáme odpověď.

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.

Dřevostavby do 1,5mil – útulný dům bez vlastní práce

Útulný dům bez vlastní práce. Jakým jít směrem a na to si dát pozor

Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč

Pokud máte limit 2 miliony, nekupujte dřevostavbu za 1,99 milionu. Proč?

CHYBA: Cena dřevostavby na prvním místě!

Při koupi dřevostavby bývá cena jedním z hlavních rozhodujících faktorů

Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack

Mobilní dřevostavby představují např. v USA určitý životní styl

Video: Luxusní dům postavený z ocelových námořních kontejnerů

Hledáte alternativní způsob bydlení? Zkuste třeba námořní kontejnery!

Jak při zařízení prvního bydlení finančně nevykrvácet

Zařízení prvního bydlení je pro mladé lidi často náročným úkolem. Přinášíme ty nejdůležitější rady, jak vše zvládnout a vytvořit příjemné bydlení za málo peněz.