HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Starou chatu proměnili téměř svépomocí na plnohodnotný rodinný dům

Zvenku nevypadá příliš prostorný, ale místa je uvnitř dost. A z každého coulu prostoru tu dýchá zabydlenost a pohoda. Čtyřpokojový rodinný dům se totiž během rekonstrukce vydal cestou dřevostavby, z fádní a rozpadající se chaty tak vznikla mimořádná stavba. S atmosférou a uvolněným stylem, jak se na příjemné rodinné hnízdo sluší.


Dřevostavba jako rodinný dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Simon Maxwell

Stavba se nachází na pozemku, který původně přiléhal k farmě ve Farnhemu. V šedesátých letech minulého století tu vznikla jednoduchá chatka zajišťující ubytování sezónním zemědělským pracantům. Jenže časy se mění a dnes už nefunguje ani původní podnik.

Chata chátrala, a proto se ji původní majitel rozhodl i s kusem pozemku prodat jako samostatnou stavbu. A v tom se zhlédla jedna britská rodina, která si už dlouho přála vyměnit město za venkov jako nový prostor k životu. Navíc očekávali, že se jejich rodina brzy rozroste. Proto se jim rekonstrukce a rozšíření cenově dostupné chatky jevila jako nejschůdnější cesta. Prohlédněte si tuto dokonalou proměnu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Simon Maxwell

Udělat pořádek ve velkém zmatku

Prakticky od nastěhování pak usilovali o renovaci a rekonstrukci stavby. S citem pro detail, protože se dvěma dětmi v zádech to ani jinak nešlo. Pozvolné vedení projektu pak dozorovali profesionálové ze studia Sketch Architects, kteří se starali o to, aby jednotlivé kousky zapadly na své místo. Většinu prací ale na svém bydlení odvedli sami majitelé. A že to bylo nějaké práce. 

Po základní stavební úpravě, která překryla původní chatku dřevěnou fasádou a rozšířila tak dům na příjemných 175 metrů čtverečních, totiž působilo uspořádání interiéru velice neladným, chaotickým dojmem. Ostatně, i projektový název domu – Shambles – značí velký nepořádek. Anebo také jatka, ale úplně tak drastické to zase nebylo.

V dřevostavbě se pracuje volněji

Bylo zapotřebí vytvořit novou toaletu oddělenou od koupelny. Zajistit nové rozvody a izolaci stěn. V dnes už obývacím pokoji nebyla vůbec zavedena elektřina. Malé zásahy doprovázely ty velké. Třeba odstraněné stropní přepážky nad centrálním obývaným prostorem. Když totiž pracujete na profilu dřevostavby, můžete si dovolit i razantnější zákroky. Interiér se tak dočkal výrazného prosvětlení a získal dojem velkolepého otevřeného prostoru. A změn se dočkal i exteriér.

Stříbrošedá fasáda doplňuje les

Zahrada byla například přístupná jen po příkrém betonovém schodišti, což se s dětmi nejevilo ani trochu praktické. Zajímavé, a to nejen na pohled, je i otevření čelní stěny domu okolí. Rodinný dům tak lépe komunikuje s prostředím venku a nestaví bariéry do cesty dětem, které mohou kdykoliv vyběhnout ven. Třeba až do Bournova lesa, kterým parcela končí. Což by se jim při bydlení ve městě povedlo zažít jen stěží. Blízkost lesa se promítla do vzhledu fasády, která je „šedivě nenápadná“. To díky fošnám z modřínového dřeva.

Místo pro život, místo pro rodinu

Návrh domu počítal s optimalizací solárního příjmu. A to tak, aby místo nebylo ve stínu zbytečně chladné nebo vlhké. Napomohla tomu široká okna, která dům prohřívají i v zimních měsících. „Dalším klíčovým prvkem designu je vizuální propojení přímo přes dům do zahrady, kterým se dá projít hned předními dveřmi,“ popisuje Will Dewar, vedoucí projektu. Kuchyně tedy směřuje do jídelny, ta přechází v obývací pokoj a dál? Dál už je jen zahrada a les. „Vytváří to dojem kontinuity, návaznosti.“

Při pohledu z ulice nevypadá dům příliš velký, ale jakmile se na něj podíváte ze strany zahrady, máte jasno. Je to krásné místo pro celou rodinu. Přesvědčit se o tom můžete sami v naší fotogalerii.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho také se svými přáteli. 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.07.2020

Photocredit: Simon Maxwell

6

Mohlo by Vás zajímat: