HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hrubá stavba domu se může navzdory očekávání prodražit

Každý, kdo řeší bydlení, je postaven před základní, ale poměrně náročnou otázku. Nechat si postavit dům na klíč nebo zvolit raději hrubou stavbu a dokončit si ji svépomocí? Která volba je ta správná? V Dřevostaviteli dostáváme touto otázku velmi často, a proto jsme se rozhodli vám ji zodpovědět.


Hrubá stavba verus stavba na klíč
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce (100 dřevostaveb )

Cena může klamat

Již na první pohled do katalogu rodinných domů je zřejmé, že cena hrubé stavby je oproti domu na klíč opravdu výrazně nižší. Nabízí se tak příležitost dosáhnout na lepší hypotéku, postavit si lepší (větší?) dům nebo jednoduše ušetřit peníze na něco jiného. Dříve, než se pustíte do čtení, projděte si pár základních rad v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Archiv redakce (100 dřevostaveb )

Větší znamená lepší?

V první řadě bychom se měli zamyslet nad velikostí domu, jestli skutečně budeme potřebovat tolik užitné plochy, kolik jsme si namysleli. Nezapomeňme, že taková plocha často končí jako skladový prostor určený k hromadění věcí, které místo radosti přinesou spíše frustraci. Můžete se také stát otroky svého domu odsouzenými k permanentnímu úklidu. Jakmile skončíte s vysavačem na jedné straně, je čas začít znovu na té druhé. Velký dům vůbec nemusí znamenat vyšší životní komfort a často je tomu skutečně naopak.

Já to zvládnu

Mnoho lidí věří, že si dílo dokončí bez problému sami. Není pochyb o tom, že nakonec každý z nás může zvládnout mnoho, i odborných, úkonů. A často skutečně i v lepší kvalitě než řemeslník, který to dělá „pro cizího“. Než se do něčeho takového pustíme, je ale dobré podívat se na současný stav svého bydlení a přístup k volnému času – do jaké míry mě baví si tyto věci řešit sám, do jaké míry jsem je schopen dělat a jestli budu schopen a ochoten tomu svůj čas věnovat. Představy totiž často nekorespondují se skutečností. Buďte k sobě upřímní, nemyslete si, že něco bude jinak, než je teď. Jediný, kdo pak bude vystaven nepříjemným důsledkům, budete vy.

Také si zkuste propočítat, jestli se vám stavba svépomocí vyplatí z hlediska času. Pokud jste nikdy dům nestavěli, je těžké odhadnout, co všechno to obnáší. Dobře si spočítejte, jaká je cena vašeho času, protože každá cesta do stavebnin pro zapomenuté těsnění, fólii, lepicí pásku apod. vám bude vaši stavbu svépomocí výrazně prodražovat. Může se nakonec stát, že když si spočítáte, kolik času strávíte průkopnickými pokusy, dostanete se na cenu, za kterou by vám dům postavila stavební firma, a to za mnohem kratší čas.

Mohlo by vás zajímat: Jak si nechat postavit dům a ušetřit statisíce korun – náš online kurz Stavíme dům je nyní ZDARMA

„Tohle je úplně špatně!“

... ozve se často z úst řemeslníka, kterého si pozvete na dokončovací práce jako výpomoc ve chvíli, kdy zjistíte, že práce svépomocí se vám už trochu přejedla. Kritizovat práci ostatních je snadné a bohužel lidé k tomu často sklouzávají. A tak jakmile se stanete stavbyvedoucím, budete vystaveni neustálému odkazování se jednoho řemeslníka na druhého, kdo co jak špatně udělal. Neposoudíte nic, protože tomu nebudete rozumět – a v tu chvíli přichází na řadu i finanční ztráty, stres, nahánění řemeslníků atp. Známe případ, kdy řemeslník se již na místo činu raději vůbec nevrátil. Nechal tam i nářadí a zmizel beze stopy.

Ve chvíli, kdy zvolíte stavbu domu na klíč, předáváte odpovědnost za kompletní výsledek stavební firmě. Ta koordinuje všechny probíhající práce a zodpovídá za ně. Pokud se někdo bude na někoho vymlouvat, vás to nezajímá – vše je odpovědností firmy, která vám na závěr do ruky předá klíče od domu. Ušetříte si čas, nervy a studium věcí, kterým nerozumíte a třeba vlastně ani rozumět nechcete.

Mohlo by vás zajímat: Architekt vs. stavební firma – na koho si dát pozor

Jak to tedy je?

Pokud chcete bydlet a jste schopni se uskromnit, běžte raději do menší stavby, ale na klíč. Pokud máte čas, šikovné ruce, nervy ze železa a chuť, může být koneckonců taková dokončovací práce i docela zajímavým životním zážitkem. V případě, že se tak rozhodnete, držíme vám palce!

TIP: Nezapomeňte se podívat na další rady a tipy v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.05.2020

Photocredit: Archiv redakce (100 dřevostaveb )

3

Dřevostavba do 1 milionu – bydlíte v malém, ale ve svém

Dřevostavba za milionu korun postavit lze, má ale řadu podmínek, které třeba hlídat

Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč

Pokud máte limit 2 miliony, nekupujte dřevostavbu za 1,99 milionu. Proč?

Dřevostavby na klíč: Jaký je rozsah dodávky?

Firma ji postaví, vy dostanete klíče a hned bydlíte. Pozor, tento ideál neplatí vždy!

Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí

Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.

Dřevostavba z katalogu vytvořila útulný domov mladé rodině. Jak se v ní žije?

Jak probíhá stavba dřevostavby na klíč podle typového projektu? Navštívili jsme dům Beáty a Martina, kteří nám prozradili všechny detaily. Podívejte se na jejich dům zblízka.

Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji

Bungalovy patří mezi nejoblíbenější typ staveb u nás. Které z nich se těší největší oblíbenosti a jsou nejčastěji vyhledávány?

Jak se žije v dřevostavbě po šesti letech od nastěhování

Návštěva dřevostavby 6 let po dokončení. Majitelé jsou nadmíru spokojeni, oprav zatím nebylo potřeba a typový dům zcela vyhovuje.

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí.

Postavte dětem zahradní domek z palet a zbytků jako tento šikovný tatínek

Postavil synovi dřevěný zahradní domeček a použil na něj pouze zbytky, co našel doma. Prohlédněte si fotogalerii a inspirujte se.

Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí

Zveme vás na jedinečnou proměnu starého návěsu v krásný rodinný domek s fantastickou terasou. Neuvěříte, že tento dům skoro nic nestál.