HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva. Historicky se zakotvil názor, že dřevostavby jsou méně hodnotné než stavby zděné. Současné trendy moderního bydlení a narůstající počet lidí, kteří se rozhodli pro život v dřevostavbě, však jasně naznačují pravý opak. Důkazem je i variabilita dřevostaveb, která ukazuje, že dřevostavby mohou bez problému nahradit zděné stavby.

Dřevostavba s bazénem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Dřevostavba není jen roubenka

Pod pojmem dřevostavba si nepředstavujme pouze kanadské sruby nebo roubenky, jak je známe z našich končin v podhorských oblastech. Tyto stavby jsou pouze úzkým segmentem celého portfólia, které se pod rozsahem slova dřevostavby skrývájí. Roubenky a sruby se řadí do tzv. dřevostaveb masivních, kde samotné dřevo figuruje v konstrukci větším dílem než 50%. U těchto staveb tvoří dřevo složku nejen konstrukční, ale částečně také izolační.

Dřevostavby jsou dnes nejčastěji montované domy z dřevěných sloupků, opláštěné konstrukčními deskami, vyplněné izolačním materiálem, nazývané rámové dřevostavby. Tato konstrukce je ideální pro stavbu rodinných a menších bytových domů. Kombinace dřevěných sloupků a velký výběr velkoplošných a izolačních materiálů zajišťuje dobrý poměr mezi cenou a vysokou užitnou hodnotou takové dřevostavby.

Jak probíhá stavba dřevostavby?

Nespornou výhodou rámových dřevostaveb je možnost jejich prefabrikace, a to až do stádia hotových stěn. To v praxi znamená, že lze dřevostavbu ve výrobní hale připravit tak, že se jednotlivé stěny, stropy a krovy na stavbu přivezou již hotové a pouze se smontují dohromady. Tímto způsobem je dosahována až pozoruhodná rychlost stavby dřevostaveb, detailní přesnost montovaných dílů a vysoká kvalita samotné stavby.

Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb

Mezi dřevostavby však patří i objekty občanské vybavenosti jako např. plavecké bazény, sportovní haly, výrobní prostory a jiné větší stavby. Nosný systém těchto staveb je tvořen masivními dřevěnými nosníky a obecně se nazývají dřevostavby skeletové. Historickými předchůdci těchto dřevostaveb jsou hrázděné stavby, které u nás najdeme hlavně v severních a západních Čechách. Skeletové stavby nepoužívají k přenesení vodorovných sil velkoplošné desky a konstrukce je ve vodorovném směru ztužená jiným způsobem.

Bude Vás zajímat: Jaká je reálná cena dřevostavby?

Dřevostavba již dávno neznamená pouze roubenku či srub. Dřevostavba je synonymem moderního bydlení, rychlé a efektivní výstavby, zdravého bydlení a smysluplného užívání staveb.

Zajímáte se aktivně o dřevostavby? Přečtěte si naše další články, nebo si pořiďte kvalitní literaturu.

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který se koná 22.–23. 1. 2021. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
05.09.2011

12 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE