HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva. Historicky se zakotvil názor, že dřevostavby jsou méně hodnotné než stavby zděné. Současné trendy moderního bydlení a narůstající počet lidí, kteří se rozhodli pro život v dřevostavbě, však jasně naznačují pravý opak. Důkazem je i variabilita dřevostaveb, která ukazuje, že dřevostavby mohou bez problému nahradit zděné stavby.

Dřevostavba s bazénem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Dřevostavba není jen roubenka

Pod pojmem dřevostavba si nepředstavujme pouze kanadské sruby nebo roubenky, jak je známe z našich končin v podhorských oblastech. Tyto stavby jsou pouze úzkým segmentem celého portfólia, které se pod rozsahem slova dřevostavby skrývájí. Roubenky a sruby se řadí do tzv. dřevostaveb masivních, kde samotné dřevo figuruje v konstrukci větším dílem než 50%. U těchto staveb tvoří dřevo složku nejen konstrukční, ale částečně také izolační.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Kristina Nešporová, Jan Homola

Dřevostavby jsou dnes nejčastěji montované domy z dřevěných sloupků, opláštěné konstrukčními deskami, vyplněné izolačním materiálem, nazývané rámové dřevostavby. Tato konstrukce je ideální pro stavbu rodinných a menších bytových domů. Kombinace dřevěných sloupků a velký výběr velkoplošných a izolačních materiálů zajišťuje dobrý poměr mezi cenou a vysokou užitnou hodnotou takové dřevostavby.

Jak probíhá stavba dřevostavby?

Nespornou výhodou rámových dřevostaveb je možnost jejich prefabrikace, a to až do stádia hotových stěn. To v praxi znamená, že lze dřevostavbu ve výrobní hale připravit tak, že se jednotlivé stěny, stropy a krovy na stavbu přivezou již hotové a pouze se smontují dohromady. Tímto způsobem je dosahována až pozoruhodná rychlost stavby dřevostaveb, detailní přesnost montovaných dílů a vysoká kvalita samotné stavby.

Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb

Mezi dřevostavby však patří i objekty občanské vybavenosti jako např. plavecké bazény, sportovní haly, výrobní prostory a jiné větší stavby. Nosný systém těchto staveb je tvořen masivními dřevěnými nosníky a obecně se nazývají dřevostavby skeletové. Historickými předchůdci těchto dřevostaveb jsou hrázděné stavby, které u nás najdeme hlavně v severních a západních Čechách. Skeletové stavby nepoužívají k přenesení vodorovných sil velkoplošné desky a konstrukce je ve vodorovném směru ztužená jiným způsobem.

Bude Vás zajímat: Jaká je reálná cena dřevostavby?

Dřevostavba již dávno neznamená pouze roubenku či srub. Dřevostavba je synonymem moderního bydlení, rychlé a efektivní výstavby, zdravého bydlení a smysluplného užívání staveb.

Zajímáte se aktivně o dřevostavby? Přečtěte si naše další články, nebo si pořiďte kvalitní literaturu.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.09.2011

Photocredit: Shutterstock

16

Volba firmy pro stavbu dřevostavby

Jak vybrat správnou firmu je jedna z nejdůležitějších otázek, pokud jste se již rozhodli pro život v dřevostavbě.

Jaká je reálná cena dřevostavby?

Je logické, že se lidé zajímají o své výdaje na bydlení až na prvním místě.

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jakou mají dřevostavby životnost? Na tuto často kladenou otázku ohledně

Jaká je životnost dřevostaveb?

Jak dlouho bude stát vaše dřevostavba? Do životnosti dřevěných konstrukcí promlouvá vlhkost a kvalita provedené práce. Jak? Dočtete se v článku.

Co je to standardní dřevostavba a kolik stojí?

Jak vypadá standardní dřevostavba a co od ní můžeme očekávat? A kolik bude stát? Dozvíte se z průzkumu českého trhu dřevostaveb.

Proč dřevostavba nevypadá jako dřevostavba?

Ne každá dřevostavba vypadá jako dřevěný dům. Podle čeho dřevostavbu pozná odborník? A dovede to vůbec? Čtěte a dozvíte se víc.

Zařízení interiéru srubu

Interiér srubu má specifickou atmosféru harmonie, hřejivosti a klidu. Poradíme vám, jak takovou atmosféru vytvořit.

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt I.

Po výběru pozemku přichází čas zaměřit se na projekt. Co vás při tvorbě projektu čeká a na kolik vás jednotlivé kroky přijdou?

Montáž dřevostavby: Rodinný dům s provětrávanou dřevěnou fasádou – postup krok za krokem

Rodinný dům jako dřevostavba s fasádou z dřevěného obkladu je fenomén dnešní doby nejen u nás, ale i v zahraničí. V tomto článku jsme se podívali blíže na montáž dřevostavby krok po kroku.