HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva. Historicky se zakotvil názor, že dřevostavby jsou méně hodnotné než stavby zděné. Současné trendy moderního bydlení a narůstající počet lidí, kteří se rozhodli pro život v dřevostavbě, však jasně naznačují pravý opak. Důkazem je i variabilita dřevostaveb, která ukazuje, že dřevostavby mohou bez problému nahradit zděné stavby.

Dřevostavba s bazénem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Dřevostavba není jen roubenka

Pod pojmem dřevostavba si nepředstavujme pouze kanadské sruby nebo roubenky, jak je známe z našich končin v podhorských oblastech. Tyto stavby jsou pouze úzkým segmentem celého portfólia, které se pod rozsahem slova dřevostavby skrývájí. Roubenky a sruby se řadí do tzv. dřevostaveb masivních, kde samotné dřevo figuruje v konstrukci větším dílem než 50%. U těchto staveb tvoří dřevo složku nejen konstrukční, ale částečně také izolační.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Kristina Nešporová, Jan Homola

Dřevostavby jsou dnes nejčastěji montované domy z dřevěných sloupků, opláštěné konstrukčními deskami, vyplněné izolačním materiálem, nazývané rámové dřevostavby. Tato konstrukce je ideální pro stavbu rodinných a menších bytových domů. Kombinace dřevěných sloupků a velký výběr velkoplošných a izolačních materiálů zajišťuje dobrý poměr mezi cenou a vysokou užitnou hodnotou takové dřevostavby.

Jak probíhá stavba dřevostavby?

Nespornou výhodou rámových dřevostaveb je možnost jejich prefabrikace, a to až do stádia hotových stěn. To v praxi znamená, že lze dřevostavbu ve výrobní hale připravit tak, že se jednotlivé stěny, stropy a krovy na stavbu přivezou již hotové a pouze se smontují dohromady. Tímto způsobem je dosahována až pozoruhodná rychlost stavby dřevostaveb, detailní přesnost montovaných dílů a vysoká kvalita samotné stavby.

Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb

Mezi dřevostavby však patří i objekty občanské vybavenosti jako např. plavecké bazény, sportovní haly, výrobní prostory a jiné větší stavby. Nosný systém těchto staveb je tvořen masivními dřevěnými nosníky a obecně se nazývají dřevostavby skeletové. Historickými předchůdci těchto dřevostaveb jsou hrázděné stavby, které u nás najdeme hlavně v severních a západních Čechách. Skeletové stavby nepoužívají k přenesení vodorovných sil velkoplošné desky a konstrukce je ve vodorovném směru ztužená jiným způsobem.

Bude Vás zajímat: Jaká je reálná cena dřevostavby?

Dřevostavba již dávno neznamená pouze roubenku či srub. Dřevostavba je synonymem moderního bydlení, rychlé a efektivní výstavby, zdravého bydlení a smysluplného užívání staveb.

Zajímáte se aktivně o dřevostavby? Přečtěte si naše další články, nebo si pořiďte kvalitní literaturu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
05.09.2011

Photocredit: Shutterstock

16

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE