HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům postavený z bývalé garáže v západním Londýně vás okouzlí

Londýnští architekti se rozhodli přestavět bývalé garážové místo v dům na míru, který do daného prostoru padne jako ulitý. Dům jako takový představuje čisté linie a přírodní materiály, které slouží jako odkaz na přírodní dědictví dané lokality. Náhlédněte do něj s námi.


Dům plný světla v Londýně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Alex James

Ze všeho nejdříve bylo třeba znát předpisy

Dům s názvem The Courtyard House od architektonického studia De Rosee Sa je postaven na místě bývalé garáže. Při stavbě tohoto domu dbal majitel domu na to, aby se celá stavba odehrávala v souladu s plánovacími předpisy. Ty stanovují vertikální limit výšky nemovitosti, jenž říká, že každá nová stavba postavena na daném prostoru musí odpovídat půdorysu již exitující stavby, přičemž se stavbou vysokých zdí by museli souhlasit majitelé sousedních nemovitostí ještě před zahájením stavby. To předurčilo, kudy se stavba bude vyvíjet. Prohlédněte si ji zblízka v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Alex James, Alex James / De Rosse Sa

Přízemní dům nabízí vše, co majitel může potřebovat

Aby se předešlo potížím s výškou budovy a nedostatkem prostoru, architekti se rozhodli, že stavba bude přízemní, přičemž suterén dodá domu další podlaží navíc. Přízemí domu je rozděleno mezi prostorný obývací pokoj, kuchyň, ložnici s vlastní koupelnou. V suterénu se pak nachází druhá ložnice – taktéž s vlastní koupelnou. A dále i menší funkční prostory, jako je toaleta, pracovna nebo třeba technická místnost.

Osvětlení domu bylo pro architekty výzvou

Vkládání oken nebylo architektům umožněno v takové míře, jak by si přáli. Bylo to kvůli tomu, že bylo třeba dosáhnout co největší šíře stavby, která díky tomu sahá od jedné zdi hraničící k sousednímu pozemku po druhou. To architektům umožnilo umístit okna pouze na dvě stěny ze čtyř. Čímž před architekty vyvstala otázka, jak osvětlit 37 metrů dlouhý úzký prostor.

Dřevěný obklad a bílé stěny tvoří kouzlo tohoto domu

Nakonec se architekti rozhodli pro vytvoření velkých skleněných dveří, které budou zabírat téměř celou polovinu přední i zadní strany domu. To umožňuje přímý pohled přes celou délku nemovitosti. Během letních dní pak může majitel otevřít dveře na obou stranách domu a propojit tak interiér s exteriérem. Najdeme zde také množství střešních oken, které prostoru dodávají další dávku přirozeného denního světla, které je pro nás nejpříjemnější.

Dům je obložen cedrovým dřevem, jež odkazuje na historii tohoto místa, jež dříve sloužilo právě pro odkládání dřeva. Toto obložení najdeme jak na předním štítu domu, tak i na příjezdových vratech. S dřevěným obkladem ladí zejména bílá barva, které je v interiéru opravdu mnoho. Bílý podklad je v kontrastu s ocelovými konstrukcemi a parketovými podlahami se vzorem rybí kosti.

Interiér v duchu minimalismu

Celý interiér tohoto domu se nese v jistém duchu minimalismu. Nenajdeme zde žádné zbytečné dekorace. Bílé stěny jsou zdobeny maximálně pár obrazy, které nijak zvlášť nepoutají naši pozornost. Právě naopak. Díky barvám, v nichž jsou namalovány, skvěle zapadají do barevné palety domu, která se nese v duchu hnědé, černé a bílé barvy. Přesto však interiér domu nepůsobí nijak sterilním dojmem, který v nás může občas přehnané množství bílé barvy navodit. Velkou roli v tom hrají právě dřevěné prvky, které kromě obkladu a podlah najdeme i ve formě nábytku.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.05.2019

Photocredit: Alex James

4

Jak se žije v dřevostavbě Jirkovi a jeho rodině?

Jirka svůj dům postavil téměř svépomocí a nyní vám o něm poví víc, ne-li vše.

5 faktorů, podle kterých zjistíte ideální velikost vašeho domu

Jaké faktory zohlednit při výpočtu velikosti dřevostavby a kolik vás bude dům stát?

Video: Dřevostavba z dřevěných cihel

Žádné hřebíky, žádné šrouby, žádné lepidlo. Podívejte se na dům z dřevěných cihel, který se skládá jako lego.

Dva kamarádi si postavili domy na úzkém pozemku

Jak postavit dům na úzkém pozemku? Dva kamarádi si tam postavili jeden dům hned dvakrát. V rozhovoru nám prozradí, jak se to podařilo a jak se jim bydlí.

Video: Miniaturní dům o rozloze 1 m2

Tenhle dům není nic pro klaustrofobiky. Pojďte se podívat, jak vypadá nejmenší dům na světě!

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Dřevěný domeček pro babičku přestavěli ze staré garáže

Třiapadesát metrů čtverečních v příjemně světlém jednoúrovňovém prostoru a k tomu vysoké stropy. Těžko uvěřit, že tohle byla obyčejná garáž.

Dům s názvem House on Clifden Bay vás zaujme i svým okolím

Kombinace dřeva, skla a kamene – to nemůže dopadnout jinak než dokonale. Dům, na který se dnes podíváme, stojí v blízkosti oceánu.

Historie garáží: Vznikly kvůli zápachu koní, součástí domů se staly po válce

Proč páchly luxusní vozy po zvířatech, kde vůbec původně vznikly garáže a kdy bylo vynalezeno dálkové ovládání garážových vrat? Přečtěte si o zajímavostech a historii.

Návrh a realizace dřevěné garáže na auta s obytným podkrovím – návod, jak na to

Mít vlastní garáž je snem mnoha motoristů. V dnešním článku jsme se zaměřili na garáže ze dřeva včetně návrhu i možností provedení. Načerpejte rady i inspiraci.