HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný domeček pro babičku přestavěli ze staré garáže

Říká se, že na velikosti prý nezáleží. V tomhle konkrétním případě je skutečně důležitější velikost milé myšlenky, která za celým projektem stojí, než zastavěná plocha. Mladý pár ze Seattlu se totiž rozhodl, že zajistí ubytování pro svou babičku. Do jejich domu by se už ale nevešla, aniž by to narušilo životy všech zúčastněných. A tak jí prostě svépomocí postavili na zahradě vlastní miniaturní domek – dřevostavbu přebudovanou z původní garáže.


Domeček pro babičku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ed Sozinho

„Je to problém, který řeší stovky rodin napříč celými Spojenými státy,“ tvrdí architekti ze studia Best Practise, kteří tu sehráli roli odborného dozoru. Co přesně? Mladí lidé vylétávají z hnízda, stěhují se za prací, zakládají vlastní rodiny. A jejich rodiče či prarodiče pak zvolna stárnou v osamění. Kilometry i hranice států, které je dělí od jejich rozrůstajícího se příbuzenstva, se s přibývajícími lety stávají stále větší překážkou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ed Sozinho

Podzim života

Na důchodce pak čeká v lepším případě dům s pečovatelskou službou, kam je jejich ratolesti přijdou jednou za čas navštívit. A to je trochu smutný podzim života. Chvályhodná snaha sestěhovat celou rodinu dohromady a mít pod jednou střechou třeba tři generace zase naráží na omezené finanční a prostorové možnosti lidí. Skoro jako by taková situace neměla řešení.

Místa je vlastně dost

Mladý pár ze Seattlu se ale rozhodl, že se pesimistickou zažitou praxí řídit nebudou a svou babičku si k sobě stejně nastěhují. Jejich finanční možnosti jim sice neumožňovaly, aby jí pořídili nájem hned přes ulici nebo aby vlastní obydlí rozšířili o pár dalších místností. Ale přesto si poradili: Přestavili nízkou garáž na zahradě svého domu na samostatný dvoupokojový domek. Jeho třiapadesát metrů obytné plochy sice není mnoho, ale v zásadě to pro nenáročnou a stále čilou americkou důchodkyni stačí. Aby ne, jen pár kroků přes rozkvetlou zahradu se totiž nachází dům s jejími vnoučaty, která se o ni hezky postarala. K přestavbě a rozšíření původního krytého parkování postačila jen trochu větší hromada dřeva. Podívejte se na úžasnou proměnu garáže ve fotogalerii.

Bezbariérové bydlení

Nečekejte ale žádný kurník. Objekt rozdělený do dvou spojitých místností s vlastním hygienickým zázemím a kuchyňským koutem je velmi elegantní. Prostor je zařízen velmi neformálně v příjemném domáckém duchu. Do detailu se přitom počítá se sníženou mobilitou obyvatelky, takže je celý veden v jednoúrovňovém profilu. I připojená etáž s mezonetem je pohodlně přístupná zvenčí, kde se vstup nachází v úrovni mírně svažitého terénu. Zadní trakt dřevěného domku je totiž zasazen do svahu s převýšením 1,8 metru.

Harmonie obou domácností

Velmi pečlivě je tu rozvrženo umístění oken ve stěnách i ve střeše, tak aby stavbou přirozeně prostupovalo denní světlo, ale interiér se přitom nepřehříval. Krokve zůstaly odhalené a zpřístupňují tak plnohodnotný dojem luxusu vysokého stropu. Vše potřebné je tu na dosah. Pár metrů do koupelny, k pračce nebo ke kuchyňské lince. Obyvatelka je ale nezpochybnitelným „vládcem svého prostoru“ a není odkázaná na ničí rozmar nebo péči zdravotních sester, jako by byla v pečovatelském domě. Když bude chtít s něčím pomoci, má svou rodinu přes dvůr. Prostorové oddělení obou domů, byť skutečně jen pár metry dvora, nebývale přispívá k harmonii obou domácností. Nikdo není krácen na svém soukromí a zároveň mohou být všichni spolu, když chtějí. Drtivou většinu práce na stavbě odvedl mladý pár.

Chcete se starat o vlastní rodiče, nebo o auto?

Na přestavění dřevěné garáže využívané dříve jako úložný prostor nebylo skutečně nic těžkého nebo nákladného. Architekti tu vystupovali spíše v roli poradenské, konzultační. A jak sami říkají, něco se tu sami naučili. „Na to, že sestěhovat k sobě rodiče nebo prarodiče není možné, si stěžují lidé po celých Státech. Ale garáž za domem má skoro každý. Je tedy spíš otázkou, jestli se chcete raději postarat o své auto, nebo příbuzné.“

Mohlo by vás zajímat: Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.03.2019

Photocredit: Ed Sozinho

35

Domov pro mladou rodinu: Nenápadná, ale dobře vymyšlená dřevostavba

Chtěli hezké bydlení, které by jim pomohl navrhnout architekt, i když měli ze začátku obavy, že to bude stát hodně peněz. Jak to celé dopadlo se dozvíte zde.

Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí

Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.

Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?

Stavět dům vlastníma rukama může ušetřit peníze, ale přidat na starostech. Jaké fáze stavby si pohlídat a na co si při stavbě dát pozor?

Dvojbungalov ze dřeva – virtuální prohlídka s 360° videem

Jak řešit dvougenerační bydlení v dnešní moderní době? Nechte se inspirovat touto dřevostavbou. Pojďte ji s námi virtuálně navštívit a prohlédnout si ji z perspektivy 360 stupňů.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Pouze dobrá parta přátel, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu, stačí k tomu, abyste si mohli postavit dřevěnou chatu v lese.

Japonsko: Dobrá dřevostavba se přizpůsobí potřebám obyvatel

Tato japonská dřevostavba přežila bez úhony 36 let, neotřáslo s ní ani silné zemětřesení v roce 2011. Jak se proměnila pro své obyvatele, kteří požadovali na stáří menší obytný prostor?

Dům postavený z bývalé garáže v západním Londýně vás okouzlí

Jak může vypadat dům postavený místo bývalé garáže? My můžeme tvrdit, že báječně. Zkuste se o tom přesvědčit i vy v našem článku.

Tři propojené domky pro tři generace: spolu, ale každý ve svém

Tři propojené domky poskytují dostatek soukromí třem generacím. Jednoduché a přitom důmyslné bydlení podle farmářských tradicí spojuje rodinu.

Historie garáží: Vznikly kvůli zápachu koní, součástí domů se staly po válce

Proč páchly luxusní vozy po zvířatech, kde vůbec původně vznikly garáže a kdy bylo vynalezeno dálkové ovládání garážových vrat? Přečtěte si o zajímavostech a historii.