HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Návrh a realizace dřevěné garáže – návod, jak na to

Garáž je stavba, která zajistí ochranu našich plechových miláčků před venkovními vlivy počasí. Podle typu auta se obvykle navrhují její rozměry. Pokud máme možnost, vždy je vhodnější volit větší než minimální požadované vnitřní rozměry garáže. Zajistíme si tak pohodlnější nástup do vozidla i pohybu kolem něj. Garáž může sloužit i pro parkování více aut nebo může mít například i obytné podkroví. Spoustu garážové inspirace i postupný návod, jak na postupovat při stavbě garáže, najdete v přiložené fotogalerii.


Dřevěná garáž
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Oak_Garages

Návrh garáže

Návrh garáže má své specifické požadavky, které vychází obvykle z rozměru automobilu, který zde bude parkovat. Pokud již dopředu víme, pro jaký automobil bude garáž určena, můžeme si tímto krokem ušetřit mnoho starostí. Pokud ale nevíme, jaký automobil si pořídíme, je dobré vycházet z rozměru automobilu střední třídy. Automobil střední třídy se pohybuje v rozměrech (délka x šířka) 5000 x 1900 m. K velikosti automobilu je nutné připočíst potřebné rozměry pro možnost otevření dveří nebo pohybu kolem auta.

Jak na stavbu garáže svépomocí krok za krokem si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Oak_Garages, ARBRE ÉVOLUTION, quickgardenn

Rozměry garáže

Norma pro garáže nám sice říká minimální rozměry kolem automobilu, ale z hlediska používání se jedná o nevyhovující čísla s ohledem na pohyb kolem. Doporučuje se, aby prostor mezi automobilem od strany řidiče a protilehlou stěnou byl alespoň 800 mm. Ze strany spolujezdce může být prostor menší, pokud spolujezdec bude vystupovat mimo prostor garáže. Zde postačí i 300 mm. Mezi autem a garážovými dveřmi je optimální mít alespoň 600 mm, v zadní části garáže mezi vozidlem a stěnou 800 mm. Při těchto doporučeních tedy lze říct, že půdorysné rozměry garáže pro auto střední třídy by měly být alespoň 2800 x 6100 mm. Výšku garáže je dobré uvažovat alespoň 2200 mm.

Umístění garáže a přehled možných variant

Garáž je vhodné situovat v přímé blízkosti rodinného domu, často však garáž bývá součástí domu. Všechno se odvíjí od daného pozemku. Důležité je také vyřešení návaznosti garáže na pozemní komunikaci.

Rozdělení garáží podle velikosti:

- pro parkování jednoho automobilu

- pro parkování dvou a více automobilů

- kombinovanou garáž s parkovacím stáním

- garáž s možností využitelného podkroví

Postup výstavby dřevěné garáže

Jako příklad ukázky výstavby dřevěné garáže jsme zvolili technologický postup „Balloon Frame“. Ten je definován průběžnými nosnými sloupky vedoucími přes více podlaží nebo až po konstrukci střechy v místě štítových stěn. K těmto sloupkům se připevňuje například konstrukce stropu nebo další roznášecí dřevěné hranoly, na které se stropní nosníky pokládají. Celý postup výstavby takové garáže si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení

Hrubá stavba

Na připravenou základovou desku se přikotví masivní nosné sloupy, které v budoucnu budou přebírat zatížení od ostatní prvků stavby. Nosné sloupky je nutné zavětrovat podpůrnými deskami do doby, než se ke sloupkům připevní vodorovné prvky. Ty tvoří roznášecí konstrukci pro umístění stropních nosníků. Tyto prvky se vloží do předpřipravených otvorů u svislých sloupů a jako spojovací materiál se použijí dřevěné kolíky. Následně se na vodorovné prvky položí stropní nosníky, které se zaklopí dřevěnými fošnami. Nosné sloupy jsou vysoké přes obě podlaží a současně tvoří nadezdívkovou stěnu budoucího podkroví. Do vyfrézované kapsy v nosném sloupku při jeho horním okraji se osadí pozednice. Následně se osadí vazba krovu. Spojování krokví k sobě nebo spoje krokví s kleštinami probíhá opět pomocí dřevěných kolíků. Na krokve se přikotví hranolky, které se zaklopí dřevěnými deskami. Tím je hrubá stavba garáže připravená na dokončovací práce.

Dokončení garáže

Na připravené bednění střechy se osadí plechová krytina v podobě trapézového plechu. Trapézový plech od dřevěného bednění odděluje separační folie. Konstrukce stěn podkroví se obloží dřevěnými deskami. Do připravených stavebních otvorů se vloží dřevěná okna. Po obvodu garáže mezi nosné sloupy se vloží dřevěné dílce z desek. Tím se zásadně urychlí montáž opláštění garáže. Vnitřní stěny už není potřeba nijak zásadně upravovat. Vnitřní plocha desek se pouze natře transparentním lakem na dřevo. Tento nátěr je dobré aplikovat i na vnější plochy opláštění fasády. Garáž s podkrovím spojuje jednoduché mlynářské schodiště. V hotové garáži je pak možné parkovat i dvě auta.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
12.08.2019

Photocredit: Oak_Garages

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE