HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Milujete snídaně na palubě? Postavte si dům připomínající loď

Lidé si často představují, jak bude jednou vypadat jejich dům. Vědí přesně, jak bude velký, kolik místností v něm bude, že bude mít terasu a velkou zahradu. Málokdo ale přemýšlí o tom, jaký by měl být pozemek, na kterém bude stavba stát. Ne každý dům se hodí kamkoliv a na každý pozemek nejde postavit cokoliv. Někdy to nedovolují různé regulace obce, v jejímž katastru se místo na stavbu nachází, občas ani samotný pozemek.


Dům svým majitelům připomíná loď
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Raphaël Thibodeau (se souhlasem)

Parádní pozemek, na kterém není možné postavit vysněný dům

Když si dva milovníci plachtění a outdooroví nadšenci koupili menší pozemek na Lac des Deux-Montagnes, oblasti proslulé svým jachtařským klubem a výjimečnou vodní plochou velmi oblíbenou mezi fanoušky plachetnic, měli přesnou představu, jak bude jejich budoucí domek vypadat. V okamžiku, kdy oslovili se svou představou a plány architekta, bylo všechno jinak. Na pozemku nebylo možné takový dům postavit. Zklamaný pár chvilku přemýšlel o hledání jiného pozemku, ale chtěli být blízko jezera a zakoupený pozemek byl krásný. Nakonec tedy opustili svoje plány a dali architektům volnou ruku. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Raphaël Thibodeau (se souhlasem)

Časté záplavy výrazně omezily stavební plochu

Pozemek představoval i pro architekty velkou výzvu. Kolem jezera je totiž ustanovena linie stoleté záplavy a za ní se v souladu s předpisy územního plánování nesmí stavět. Mimo linii stoleté záplavy se nacházela pouze asi polovina pozemku a prostor pro stavbu byl omezen ještě dalšími překážkami. Budova tak získala zvláštní tvar, přizpůsobený daným podmínkám. Majitelé museli zapomenout na přízemní domek, který by byl pro jejich potřeby příliš malý.

Mohlo by vás zajímat: Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní

Loď mezi stromy

Domek musel být malý, ale dobře optimalizovaný podle potřeb klientů a vlastností lokality. Vypadá jako velká dřevěná bedna chráněná širokou bílou střechou, která nese první patro elipsovitého tvaru naznačující tvar lodi plující k jezeru. Ložnice majitelů v prvním patře je hlavní kajutou lodi a nabízí nádherné výhledy na jezero a západ slunce. Při pohledu z klidné silnice před domem zaujme všechny kolemjdoucí neobvyklý tvar chaty a místní domku rádi říkají „loď mezi stromy“.

Mohlo by vás zajímat: Moderní dřevostavby – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Obří okna s dřevěnými žaluziemi

Dům má ze všech stran velká okna od stropu až k podlaze. Zatímco ale strana otočená k jezeru je celý čas maximálně odkrytá, přední strana vedoucí na ulici disponuje posuvnými žaluziemi z dřevěných latí. Tyto žaluzie jsou stejné jako fasáda domu a dají se přesouvat z oken na stěnu. Velké okno pokryté žaluziemi z cedru dodává fasádě poloprůhledný efekt a zároveň chrání soukromí obyvatel. Panely se vysouvají a umožňují obyvatelům otevřít nebo zavřít fasádu směřující do ulice. V otevřené poloze poskytuje posuvný panel také soukromí na verandě s výhledem na jezero. V zadní části velké okno otevírá obytné prostory v přízemí na pláž a výhled na jezero. V létě, když jsou posuvné dveře otevřené, vítr fouká okenními závoji a poskytuje pocit plavby po jezeře.

Neobvyklá střecha má několik funkcí

Velká bílá střecha podepřená tenkými lakovanými ocelovými sloupky dobře přesahuje přední, boční a zadní část a chrání interiér před přehříváním. Vytváří také velkou verandu, která je chráněna před deštěm, a chrání terasu v zadní části, která vyčnívá nad pozemek jako molo nad jezerem. Tato střecha je zarostlá trávou a zelenými rostlinami a slouží zároveň jako terasa přístupná z hlavní ložnice s výhledem na jezero.

Minimalistický interiér evokuje život na lodi

Jednoduchý interiér domu, velké terasy a propojenost vnitřku s vnějškem mají připomínat život na jachtě. Život v domě probíhá jako by pořád byly prázdniny: jednoduše, pomalu, klidně. Přesvědčte se sami v galerii fotek.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.12.2021

Photocredit: Raphaël Thibodeau (se souhlasem)

1

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Stylový dřevěný dům, ke kterému nevede žádná cesta

Nemít žádné sousedy a přitom bydlet uprostřed přírody pouhých 15 minut od centra? To je možné jedině na soukromém ostrově uprostřed řeky.

Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům

Jak postavit dům na pozemku, který je z větší části zarostlý vzrostlými jedlemi, aniž bychom pokáceli jediný strom?

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Navštivte s námi tajemnou chatu, která stojí na opuštěném ostrově uprostřed kanadského jezera. Z původní loděnice tu majitelé s pomocí architektů vykouzlili překrásné, romantické místo.

Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní

Plánujete výstavbu rodinného domku? Nebo jste teprve na začátku a máte v plánu koupit stavební pozemek? Co všechno prověřit se dozvíte v následujícím článku.

Dřevostavba unikátního tvaru je postavena ze dřeva, které odolá i záplavám

Navštivte s námi dřevostavbu unikátního tvaru postavenou z výjimečných materiálů – obrovské vejce ze speciálně upraveného dřeva, které odolává záplavám.