HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?

Pyramidy v Egyptě, megalitické chrámy na ostrově Malta nebo kamenný kruh Stonehenge. Vybavit si pár opravdu starých objektů postavených lidmi není zase takový problém. Jaké jsou ale ty nejstarší budovy na světě postavené ze dřeva?


Nejstarší dřevěné stavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Vincent van Zeijst

S jak dlouhou životností se vlastně dá u dřevostaveb počítat? Tato zdánlivě prostá a jednoduchá otázka však nemá snadnou odpověď, ve hře je spousta dílčích faktorů. Místní klima, tedy především teplota a vlhkost, užitý stavební postup a zcela pochopitelně druh použité dřeviny. Podstatné je, že za optimálních podmínek mohou dřevěné objekty přežít celá staletí, aniž by jim to významně uškodilo.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Vincent van Zeijst, Acabashi, Martin Falbisoner, Erik

Být nejstarší budovou není jen tak

Světový žebříček nejstarších budov světa, kam patří i těch pár ze dřeva, má velmi jasně nastavené parametry. První je pochopitelný: aby sem mohl být objekt započítán, musí být nutně dílem lidských rukou. Dále musí tento projev lidské tvůrčí činnosti dosahovat minimálně 1,5 metru výšky a být patrný v rozměru celé stavby. To proto, aby kvůli vsazeným prehistorickým rámům oken či dveří nebyla za výjimečnou považována i novostavba. A musí se jednat o objekt v principu ohrazený a uzavřený s jasně daným vstupem. Plaňkový plot z pravěku by tedy neměl šanci.

1. Prvenství na celém kontinentu

A teď, když už jsme v obraze, můžeme zvolna přistoupit k prvnímu kousku. Je starý 123 let a nachází se na nejsevernějším výběžku mysu Adare, který je součástí poloostrova Viktoriiny země ve východní Antarktidě. Celá tato oblast byla lidmi zmapována teprve v roce 1841 a v roce 1895 sem směřoval svou expedici i norský badatel Carsten Borchgrevink.

Proč je to důležité?

Předtím, než se pustil do sběru geologických vzorků, tu vybudoval dva severské sruby. A ty stojí na tom místě dodnes, navzdory tuhému mrazivému klimatu. Stáří Borchgrevinkových chatrčí vás možná neoněmí údivem, ale jedno se jim nechat musí. Jsou nejstarší dochovanou a stále využívanou stavbou na celém kontinentu.

2. Kostel, na který zapomněl čas

Další exemplář už je o poznání starší. Kostelík Greensted stojí ve vesničce Greensted-juxta-Ongar bezmála 1200 let. Za jeho dlouhou životností stojí především masivní provedení z odolného dubového dřeva a laskavá péče místních farníků. Nepříliš vzhledný svatostánek díky tomu drží několik prvenství: je pravděpodobně nejstarší dochovanou budovou ze dřeva v celé Evropě a nejstarším dochovaným dřevěným kostelem, který je stále v provozu. Dílo, které pamatuje léta předcházející vzniku království Velké Británie, dál funguje každou neděli.

Materiál na stavbu připlaval z Norska!

Název nejstarší dřevěné a lidmi stále obývané budovy nám nejspíš zlomí jazyk. Její plné jméno zní Kirkjuboargardur a nachází se na Faerských ostrovech. To, že ji její obyvatelé datují do 11. století, je spíše znakem skromnosti. Budova zemědělské farmy totiž pod sebou nemá základy a je zjevné, že byla na své místo přesunuta odjinud. Nejspíš o nějaké to století dříve.

Zajímavý je i původ stavebního smrkového dřeva. Jak potvrdily analýzy, jeho prapůvodním zdrojem je Norsko, které je asi 900 kilometrů po moři. Místní legenda ale tuto neobvyklou cestu potvrzuje. Většina historických domů na faerském pobřeží je prý vystavěna z naplaveného dřeva.

3. Chrámový komplex, kterému táhne na čtrnáct století

Absolutním šampionem, pokud se bavíme o prožitých létech i velikost, je budhistický chrám Hórjúdži v Japonsku. Základy mu byly položeny v roce 604 našeho letopočtu, plně funkční byl o 36 let později. Překrásná a bohatě zdobená stavba chrámového komplexu, ve kterém se nachází dvacítka budov, přežila požáry, války, a dokonce i 46 zemětřesení.

Japonská vláda jej oficiálně prohlásila národním pokladem, což je kategorie, kterou nesdílí žádná jiná památka na ostrovech. S věkem 1378 let je považována za nejstarší dochovanou dřevostavbu na světě.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.08.2018

Photocredit: Vincent van Zeijst

5

Zbytečná diskuse o dřevostavbách – Vydrží věčně?

Vydrží dřevostavby věčně? Zamyšlení o tom, proč je to zbytečná diskuse.

Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi

Stará japonská technika Shou-sugi-ban je jednoduchým, přírodním a funkčním způsobem povrchové úpravy dřeva. Její postup si můžete prohlédnout v tomto videu.

Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)

Navštivte skanzen Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě. Projděte si dřevěné městečko a krásné roubenky nejen v naší fotogalerii.

Video: Dřevěný spoj ve tvaru vycházejícího slunce

Tradiční japonský tesařský spoj, kterému se přezdívá „Sunrise“ neboli Východ slunce. Jeho tvar připomíná sluneční paprsky, ale také je velice složitý. Podívejte se na tento krásný tesařský spoj ve videu.

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Jaká je životnost dřevostaveb?

Jak dlouho bude stát vaše dřevostavba? Do životnosti dřevěných konstrukcí promlouvá vlhkost a kvalita provedené práce. Jak? Dočtete se v článku.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala

Klasická japonská preciznost ve zpracování detailů je pro japonské stavby typická již po tisíciletí. Podívejte se, jak se navrhují japonské dřevostavby v dnešní moderní době.

Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?

Dřevo je v Japonsku považováno za tradiční stavební materiál. Architekti na projektu domu v Akashi dokazují, že své kouzlo má i dnes.

Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny!

Roubenky prý mají životnost 100 až 150 let. Omyl! Představíme vám takovou, která byla postavena už v 16. století a dnes má asi 470 let.