HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dva skvostné dřevěné mosty u Pernštejna – tip na celoroční výlet

V České republice se nachází 19 krytých dřevěných mostů a hned 2 z nich najdeme blízkosti hradu Pernštejn. Pokud tedy zavítáte na západní Moravu k městečku Nedvědice, máme pro vás senzační tip na výlet. Jedná se o dva historické dřevěné mosty, které rozhodně stojí za návštěvu.


Most Černvír
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Zdeněk Charvát (se souhlasem)

Dřevěný most Pernštejn

Hned pod hradem Pernštejn můžeme nalézt dřevěný most, který pochází z 19. století a přemosťuje říčku Nedvědičku, která protéká osadou Pernštejn. Tento most trámové, dvojitě věšadlové konstrukce je dlouhý 13,2 metrů. Jeho mostovka se nachází tři metry nad hladinou říčky. Most je krytý a má sedlovou střechu, která je pokryta tradiční střešní krytinou – šindeli. Prohlédněte si oba krásné historické mosty v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Zdeněk Charvát (se souhlasem), Paveln4 (Wikipedia CC), JirkaSv (Wikipedia CC), Zdeněk Charvát (se souhlasem)

Zajímavost o mostu Pernštejn

Tato stavba se může pyšnit unikátem. Jako jediný krytý most u nás má čtyři kamenné rohové pilíře. Právě tyto pilíře nesou tíhu střechy. Pilíře stojí na každém konci mostu a tyčí se do výšky 2,5 metrů. Dále můžeme najít uprostřed mostu dvě okna na obou stranách. Určitě bychom neměli přehlédnout také zdobené ostění oken a štíty sedlové střechy. Na stavbu byl použit materiál ze smrkového a modřínového dřeva.

Poprvé byl most Pernštejn rekonstruován v roce 1933 a podruhé v roce 2005 kvůli výměně nosných trámů. Podél říčky Nedvědičky byla vybudována cyklostezka a přes most vede naučná stezka.

Most Černvír

Druhý unikátní dřevěný most najdeme 3 kilometry od dřevěného mostu Pernštejn. Tento most nejdeme v obci Černvír, která patří k nejstarším osadám na východním svahu Českomoravské vysočiny. Most v Černvíru se také může pyšnit tím, že je nejstarším dochovaným krytým dřevěným mostem na Moravě a patří mezi kulturní památky České republiky.

Konstrukce mostu Černvír

Starobylou obcí protéká řeka Svratka, nad kterou se tyčí už přes 300 let starý dřevěný most. Pochází z roku 1718 a letopočet vzniku byl vysekán do sloupku nacházejícím se ve střední části mostu. Jako hlavní materiál pro stavbu mostu bylo použito jedlové dřevo, jen na některé části se použilo dřevo dubové. Jedná se o trámový most věšadlové konstrukce o délce 32 metrů, šířce 2,6 metrů a jeho mostovka je ve výšce 4 metry nad hladinou řeky. Uprostřed mostu se nachází kamenný pilíř, který podpírá celou konstrukci.

Střecha mostu je sedlová a krytá šindelem. Právě jediná střecha byla zrekonstruována v roce 1971, jinak se zbytek mostu dochoval v původní stavu. Most během své existence byl svědkem mnoha událostí, například na konci druhé světové války se na mostě strhla přestřelka mezi německou policií a místními partyzány. Dále byl na mostě způsoben požár odhozeným nedopalkem cigarety, který dopadl na jeho dřevěnou mostovku. Nebýt rychlé reakce místních lidí z nedalekého mlýna, most by tu dnes už nestál.

V dnešní době most neslouží k veřejné dopravě, tu přenechal nedaleko stojícímu modernímu silničnímu betonovému mostu. Ale je nadále využíván pro pěší.  

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.11.2021

Photocredit: Zdeněk Charvát (se souhlasem)

2

Škola Fujian – dřevěný most mezi minulostí a budoucností

Škola v čínské provincii Fujian tvoří dřevěný most mezi minulostí a budoucností.

Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa

Bojíte-li se výšek, pak je tento skleněný most váš nepřítel. Pojďte se projít po skleněném mostě zavěšeném 300 metrů nad zemí!

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více.

Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa.

Stylová ruská chata se vznáší nad řekou

Dům, nebo most? Bridge House obsadil oba břehy malé říčky a vyplnil prostor, nad kterým se doslova vznáší. Pohodlí vám tu ale chybět nebude. Nahlédněte s námi dovnitř.

Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton

Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?

Rozhledny na Vysočině se strašlivou historií i nádhernými výhledy až do Alp

Máme pro vás dva zajímavé tipy na výlety v srdci Vysočiny. Objevte rozhledny se strašlivými pověstmi a přenádhernými výhledy až do Alp.