HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa

V Číně otevřeli v roce 2016 tehdy největší skleněný most světa visící 300 metrů nad zemí, který je tvořen 99 tabulemi vyrobenými ze tří vrstev čirého skla. Jak dlouho zůstal otevřený, kolik stál a která most ho v jeho prvenství později nahradil?


Největší skleněný most světa, zpřístupněný v roce 2016, se nachází v čínské provincii Chu-nan v národním parku Š'-niou-čaj, který je známý zejména pro natáčení amerického velkofilmu Avatar. Most dlouhý 430 metrů vybudovaný ve výšce 300 metrů navrhl izraelský architekt Haim Dotan, za což si připsal titul lamače rekordů. Tato nevšední stavba si rychle získala svou mediální pozornost a stala se z ní hojně navštěvovaná turistická atrakce, která je však také například oblíbeným místem pro konání adrenalinových svateb. 

Nicméně právě kvůli až příliš velkému přílivu turistů a s tím souvisejícími obavami z bezpečnosti byl most opět uzavřen, a to hned po 16 dnech jeho provozu! Denní kapacita byla dimenzována na 8000 návštěvníků, avšak reálně byla návštěvnost až 10× vyšší. Tento architektonický skvost stál tehdy v přepočtu 3 milionu amerických dolarů (což dnes odpovídá asi 74,5 milionu českých korun).

Opravdu nejdelší skleněný most v současnosti naleznete ale ve Vietnamu, má délku kolem 500 metrů. Přezdívá se mu Bílý drak a prohlédnout si ho můžete ve videu níže.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.10.2017

6

Yusuhara Wooden Bridge Museum

Tento unikát stojí v Yusuhaře, ve městě uprostřed regionu Shikoku

Fotogalerie dřevěných mostů z celého světa

Nechte se unést krásou mostů z celého světa. V této fotogalerii naleznete přes 15 dřevěných skvostů, které spojují rozpojené břehy.

Video: Největší test výškové dřevostavby při zemětřesení!

Podívejte se na první výškovou dřevostavbu na světě, která byla testovaná při zemětřesení.

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více.

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa.

Projděte se po krásných a odvážných lávkách z celého světa

Jeden neopatrný úkrok stranou a ... v naší galerii těch nejkrásnějších ale také nejnebezpenějších lávek se pádu do hlubin naštěstí obávat nemusíte.

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů

Spoustu problémů v zapadlé čínské vesničce vyřešila jediná „univerzální“ dřevostavba. Je mostem, školní třídou i duchovním centrem. Prohlédněte si ji zblízka.

Projděte se s námi po nejdelším týkovém mostě světa. Měří více než kilometr.

Prohlédněte si nejdelší týkový most na světě – U Bein bridge, který už přes 150 let odolává klimatu jihovýchodní Asie. Jeho stav je důkazem, že týkové dřevo má výjimečné vlastnosti.