HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Čínští stavaři nás začínají předbíhat. Představují dosud nevídané věci

Čína byla vždy velmocí a posouvá hranice všeho. Nyní čínští inženýři představují dosud nevídané věci i ve stavitelství. Díky zavedení nových technologií a inovacím jsou schopni rychleji stavět vysoce kvalitní budovy, které mají nejen dlouhou životnost, ale jsou také úsporné a architektonicky skvostné a ekologicky šetrné. Tento překvapivě zajímavý dřevěný most vznikl v čínské oblasti plné historických rybářských vesniček. Spojuje jednotlivé oblasti vodních systémů a slouží kulturně-ekologickému centru, které se snaží zachovat tradiční způsob využití místní krajiny pro další generace.


Dřevěný most v Číně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: LUO studio, Foto: Weiqi Jin (se souhlasem)

Cesta do historie a kulturní kontext

Čínským městečkem Jiangmen protéká řeka, která dala vzniknout rozsáhlému vodnímu systému plnému umělých rybníčků přecházejících do kopečků a ostrůvků vhodných pro rybolov či zemědělství. Právě vodní systémy a rybníky tu zabírají značnou část země, a vytváří tak poměrně rozdrolený prostor několika vesnic sofistikovaně propojených mosty.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: LUO studio, Foto: Weiqi Jin (se souhlasem)

I v této až poetické oblasti se ale podepisuje urbanizace. Mnoho místních opouští venkov, přesouvá se za městským životem a unikátní vesnice pomalu mizí. Proto vznikl Gulou Waterfront, ekologicko-kulturní turistický resort snažící se o revitalizaci těchto oblastí a zachránění kulturního dědictví minulých generací. Ekologické středisko si zachovává podobu typického místního vodního systému a snaží se o environmentální výchovu dalších generací. Nejen za tímto účelem pak bylo potřeba nově propojit některé oblasti, a tak vznikl nádherný dřevěný obloukový most, který ctí místní tradice, a navíc vnáší do vesnice moderní prvky.

Pěší mosty jako doplněk lodní dopravy

Obloukový dřevěný most vychází z původních místních staveb. V době největšího rozmachu rybářství byly silnice hodně špatně rozvinuté, takže vodní systémy se staly klíčové pro veškerou dopravu a logistiku. I proto mosty, které zde vznikly, musely být sice pohodlně pochozí, ale zároveň musely zachovat dostatek prostoru pro lodě, které pod nimi pravidelně projížděly. Je proto logické, že mosty v této oblasti jsou obloukové, tedy konstrukčně vysoce efektivní a s dostatkem prostoru pro lodní dopravu. A tradiční materiál? Vzhledem k množství čínských lesů to bylo vždy dřevo.

Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou

Moderní kousek ve starém stylu

Tento dřevěný most je jedním z mnoha v celém resortu, ale svým vzhledem je pravděpodobně nejvýjimečnější. Za jeho návrhem stojí Studio LUO a hned na začátek je nutné zdůraznit, že jako hlavní kritérium byla zvolena právě výška mostu nad hladinou, tedy snaha zajistit pohodlný průjezd lodí. Studio navrhlo jako hlavní konstrukční prvek velké zakřivené nosníky smontované ocelovými šrouby přímo na místě do jednoho velkého dřevěného nosníku.

V duchu tradic se pak jedná o kompletně krytou mostní konstrukci, takže po mostu mohou lidé procházet po celý rok takříkajíc suchou nohou, chráněni proti větru či dešti. Ze zkušenosti se také ví, že krytá chodba zvyšuje celkovou stabilitu a chrání dřevěnou konstrukci pod ní před slunečním zářením a dalšími vlivy počasí. Exteriér prostoru chodby pokrývají kovové pláty, které stavbu rovněž účinně chrání před deštěm a zároveň vytvářejí pocit soudržnosti prostoru. Krytí mostu je dále tvořeno množstvím dřevěných segmentů stejného tvaru navozující dojem jakési dětské skládačky.

Trochu jiný uvnitř

Zajímavá je stavba i v interiéru, jelikož se nejedná o jednoúrovňový most. Prostor je rozdělen do několika výškových úrovní a nabízí něco jako vyhlídkové plošiny. Díky tomu se architektům podařilo zabránit jakési monotónnosti pro mosty typické. Jak vypadá členitý interiér mostu, se můžete podívat ve fotogalerii.

Veškeré použité dřevěné a kovové komponenty byly vyrobeny a zpracovány továrnami podle průmyslových standardů a ošetřeny moderní průmyslovou technologií. Během instalace a výstavby ale byly pouze tři hlavní nosníky zvednuty velkými stroji. Všechny další navazující stavební kroky byly, s odkazem na místní tradici, montovány ručně.


Vydáno dne:
09.05.2023

Photocredit: LUO studio, Foto: Weiqi Jin (se souhlasem)

1

Fotogalerie dřevěných mostů z celého světa

Nechte se unést krásou mostů z celého světa. V této fotogalerii naleznete přes 15 dřevěných skvostů, které spojují rozpojené břehy... Číst více →Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa

Bojíte-li se výšek, pak je tento skleněný most váš nepřítel. Pojďte se projít po skleněném mostě zavěšeném 300 metrů nad zemí!.. Číst více →Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech

Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí... Číst více →Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více... Číst více →Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?

V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?.. Číst více →V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?

Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?.. Číst více →Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa... Číst více →Projděte se s námi po nejdelším týkovém mostě světa. Měří více než kilometr.

Prohlédněte si nejdelší týkový most na světě – U Bein bridge, který už přes 150 let odolává klimatu jihovýchodní Asie. Jeho stav je důkazem, že týkové dřevo má výjimečné vlastnosti... Číst více →Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton

Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?.. Číst více →Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou

Zkombinovat starý stavební styl s nově dostupným materiálem přineslo fascinující výsledek. Moderní, ale tradiční most se stal v Japonsku technickou památkou... Číst více →