HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bungalov nebo dům na patro?

Ať už plánujete stavět zděný dům nebo dřevostavbu, určitě budete řešit otázku, zda si postavit přízemní dům, kde budete mít všechny místnosti v jednom patře, nebo jestli půjdete do patra, tedy cestou menší zastavěné plochy a užitnou plochu v domě získáte v obytném podkroví či dalším patře. Tento článek vám shrne výhody a nevýhody bungalovů a patrových domů


Bungalov a patrový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Kdy si dřevostavbu vybírat mezi bungalovy

Bungalov je název pro přízemní dům, který nemá schodiště nezbytné k tomu, aby propojil místnosti v přízemí s místnostmi v obytném podkroví nebo v druhém patře. Bungalov může mít jakýkoli typ střechy (plochou, sedlovou, pultovou,…). V případě, že máte bungalov se sedlovou střechou a využíváte prostor pod střechou např. k uskladnění věcí, jedná se stále o bungalovy nikoli o přízemní dům s obytným podkrovím. Pokud bude obyvatelem nového domu někdo se sníženou pohybovou schopností nebo je pro tuto osobu pohyb po schodišti z nějakých důvodů problematický, je tato volba více než jasná.

Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji

Výhody, přízemního domu (bungalovu)

 • Máte možnost postavit bezbariérový dům.
 • Všechny pobytové místnosti mohou být propojené s exteriérem a všichni obyvatelé tak mohou snadno využívat možností dané pozemkem, na kterém bungalov stojí.
 • Na bungalovu můžete mít jakýkoliv typ střechy (to může být výhodou hlavně v případě, když je místním regulativem typ střechy předepsaný a současně to umožňuje architektům větší volnost pří návrhu domu).
 • Nepotřebujete v domě prostor pro schodiště.

Nevýhody bungalovu

 • V případě že nemáte dostatečně velký pozemek, můžete mít i se středně velkým bungalovem problém s jeho umístěním.
 • Při srovnání investičních nároků na bungalov s domem na patro, počítejte, že při stejné užitné ploše domu, bude bungalov celkově nákladnější minimálně o větší plochu základové desky a střechy.
Navzdory snům o skromném bungalovu mají luxusní roubenku. Výsledku nelitují

Proč si pořídit dům s obytným podkrovím?

Tento typ rodinného domu je velmi oblíbenou variantou. Dům s obytným podkrovím je brán stále jako jednopodlažní, i když můžete prakticky využívat patra dvě. Tento způsob zvyšování užitné plochy vznikl velmi logickým způsobem: zateplením sedlové střechy (konstrukce tam již je, a proto je přece škoda ji nevyužít).

Obytné podkroví (tedy prostor, který je z části vymezen konstrukcí krovu a dalšími konstrukcemi) má navíc oproti plnohodnotnému patru v přízemí minimální požadavek na světlou výšku místností, a to pouze 2,3 m oproti standardní výšce předepsané pro rodinné domy 2,5 m. Podmínkou je pouze to, že světlou výšku 2,3 m musíte mít nad polovinou podlahové plochy, která je vymezena rovinou kolmou k rovině podlahy, protínající rovinu zkoseného stropu ve výšce 1300 mm nad podlahou.

U obytného podkroví jsou výhodné stavby, které mají vyšší tzv. nadezdívku, která vám umožní vyšší světlou výšku i zkoseným částí. Naopak sklon střechy se snažte mít co nejnižší (čím vyšší sklon, tím více konstrukcí >> vyšší investice).

Výhody domu s obytným podkrovím

 • Při stejné užitné ploše budete mít menší zastavěnou plochu, než kdybyste stavěli bungalov (nepočítejte ale s tím že bude poloviční, protože budeme mít v domě schodiště a v podkroví nemáte kvůli zkosené konstrukci stejnou užitnou plochu jako v přízemí).
 • Oproti bungalovu se stejnou užitnou plochou ušetříte investiční náklady.
 • Z hlediska regulativů je dům s obytným podkrovím brán stále jako přízemní dům.

Nevýhody podkroví

 • Podkroví s sebou stále nese snížení výšky stropu v šikmých částech, a proto se tyto části nedají plnohodnotně využívat, jako by byla všude plná světlá výška a stěny na sebe kolmé.
 • Schodiště zabírá v domě místo a navíc se může stát, že někdo z obyvatelů bude mít s pohybem po schodišti problém.
 • U podkroví, která nejsou dostatečně zaizolována, se v letních měsících vyskytují problémy s přehříváním.

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru

Vícepatrový rodinný dům

Z hlediska definice rodinného domu můžete mít maximálně dvě podlaží (se světlou výškou min. 2,5 m) a obytné podkroví. Pokud tedy chcete eliminovat nevýhody snížených konstrukcí v podkroví a půjdete s vaším domem do patra, budete mít dvě plnohodnotná patra s minimální světlou výškou 2,5 m a až nad druhým patrem budete mít střešní konstrukci.

Také se chystáte stavět? Přípravili jsme pro vás kurz Stavíme dům, ve kterém se dozvíte spoustu užitečných informací na co si dát v průběhu stavby pozor a jak ušetřit. Více informací o kurzu naleznete zde.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.12.2014

18

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru

Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?

Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč

Pokud máte limit 2 miliony, nekupujte dřevostavbu za 1,99 milionu. Proč?

Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Proč je výhodné stavět dřevostavby jako bungalovy? Odpověď v příspěvku

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

Je možné postavit moderní vzdušný bungalov na tradiční farmě v jižní Anglii? Přečtěte si náš článek a posuďte sami, jak se architektům podařilo skloubit staré s novým.

Plně otočný dům následuje slunce po celý den

Před několika lety vznikl v severní Itálii originální a technologicky pokrokový rodinný dům. Čtěte více o tom, jak funguje tento rotující nulový dům.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

Navštívili jsme moderní bungalov s nosnou konstrukcí ze dřeva. Nabízí dvě samostatné bytové jednotky a je skvělým řešením pro dvougenerační bydlení. Proč se ho majitelé rozhodli takto postavit?

Zajímavé krovy, které jen tak nevymyslíš

Střecha je jen tak dobrá, jaký má krov. Inspirujte se nejrůznějšími variacemi z celého světa. Mimochodem, víte, jak vypadá ten váš?

Na stará kolena nový dům – proč se tak rozhodli a jak se jim žije?

Stavět si dům na stáří má obrovskou výhodu. Už totiž víte, co chcete. Znáte sebe i své potřeby. Nechte se inspirovat tímto moderním bungalovem, který si nechal postavit starší pár, Iveta a Michal.