Horská chata z kamene a dřeva ukrývá luxusní interiér
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Horská chata z kamene a dřeva ukrývá luxusní interiér

Ačkoliv si spousta lidí myslí opak, alpská architektura je schopna pojmout různé materiály a rozličné architektonické styly. Zároveň jsou ale hory nemilosrdné, pokud jde o kvalitu. Vždy vyžadují pouze vysoce kvalitní a odolné materiály a nikdy neodpouští improvizovaná řešení, která nereagují efektivně na jejich sílu a proměnlivost.


Domy v horách vyžadují velmi kvalitní a odolné materiály
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marcello Mariana (se souhlasem)

Chata na horách nemusí být nutně jen pro zálesáka

Důraz na kvalitu a odolné materiály kladli architekti i při rekonstrukci a rozšíření chaty v italských Alpách. Horská chata v italském Madesimu blízko švýcarských hranic stojí už více jak jedno století a díky svým majitelům a odolným materiálům byla vždy udržovaná a v dobrém stavu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marcello Mariana (se souhlasem)

Poslední majitelé se ale rozhodli nejen pro rozsáhlou modernizaci, ale kvůli rozrůstající se rodině i pro její rozšíření. Aby vše dopadlo podle jejich představ, pozvali si na pomoc architekty s bohatými zkušenostmi s alpskou architekturou. Věděli, že stavět na horách není vůbec jednoduché a že zkušenosti a znalosti horského prostředí a architektury jsou nezbytné, pokud chtějí, aby jejich prázdninový domov zapadl do horského okolí a vydržel další staletí. Prohlédněte si ho detailně v naší fotogalerii.

Citlivá přístavba pomohla získat více prostoru pro rozrůstající se rodinu

Prvním úkolem byla modernizace exteriéru a s ní spojená přístavba. Chata měla původně tradiční krychlový tvar o dvou podlažích a pouze dvě menší ložnice. Majitelé se rozhodli v přízemí přistavět na obou stranách dřevěná křídla, která budou sloužit jako další ložnice a garáž s technickou místností. Nad jižní přístavbou vytvořili ještě velkou otevřenou terasu. Přístavby jsou minimální a svou polohou a architektonickými prvky umožňují zachovat identifikaci hlavní budovy. Použito bylo pouze vysoce kvalitní a odolné dřevo, které zvládne i ty nejhorší nápory alpské zimy.

Důmyslná fasáda kombinuje tradiční s moderním

Zároveň s přístavbou byla vyměněna původní dřevěná fasáda za systém dřevěných shrnovacích dveří, které se otevírají pouze po dobu užívání. Za nimi jsou velká okna od podlahy až ke stropu, ze kterých si obyvatelé chaty můžou užívat fantastické výhledy do okolní krajiny. Je to, jako by si stavba na sebe vzala dva kabáty. V době, kdy v domě nikdo nebydlí a stěny jsou zavřeny dřevěnou fasádou, působí jako stará tradiční horská chata. Ale jakmile přijedou návštěvníci, otevřou se dřevěné stěny a ukáže se ten druhý, vhodnější pro současné moderní bydlení – lehký, skleněný a průhledný.

Patro částečně vestavěné do kopce je určené pro spaní

Domek je postavený na dvou úrovních. Ta horní zahrnuje první patro, které je téměř na vrcholku kopce a tím pádem otevřené do krajiny. Jsou do něj umístěny společenské prostory – obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Součástí této úrovně je i nová dřevěná terasa na slunné straně svahu. Spodní úroveň je částečně pod zemí a slouží jako spací prostor. Prostory jsou tedy intimnější a i okna jsou menší. Ve spodním patře jsou tři menší ložnice a dvě stejné koupelny.

Interiéry chaty navozují pocit klidu a pohody, slouží především k relaxaci

V interiérech horské chaty pracovali architekti se stejnými materiály jako venku. Kvalitní kámen, odolné dřevo a sklo, veškerý nábytek v tlumených přírodních barvách. Chata má sloužit k odpočinku, setkávání širší rodiny a návštěvě hor a tomu jsou všechny prostory uzpůsobeny. V zimě se dá do chaty vejít přes technickou místnost, kde si návštěvníci můžou odložit lyže a mokré věci. Naopak v létě se můžou slunit na velkorysé terase či při snídani pozorovat nádheru okolních hor.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
22.06.2022

Photocredit: Marcello Mariana (se souhlasem)

1

Mohlo by Vás zajímat: