HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Horská chata inspirována unikátními prvky staveb architekta Le Corbusiera

Tentokrát se s námi můžete podívat do jedinečné horské chaty v národním parku uprostřed divoké skotské krajiny. Už na první pohled z ní čiší inspirace tradičními pasteveckými příbytky v horách či typickými švýcarskými horskými staveními. Nicméně inspirace tradičním a starým neznamená, že samotná chata je opravdu taková. Naopak v ní objevíte neotřelý moderní design, který se propsal zejména do interiéru stavby navržené architekty ze studia Moxon.


Skotská horská chata ve stylovém designu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Moxon Architects (se souhlasem)

Malá, ale vzdušná

Ačkoliv má samotné stavení pouhých sedmačtyřicet metrů čtverečních, působí vzdušným a příjemným dojmem. Stavba vznikla na požadavky speciálního klienta, který si přál, aby se stala místem společenských setkání uprostřed divoké Skotské vysočiny. Architekti tomu skvěle vyhověli a do středu prostoru umístili dlouhý dřevěný stůl, který přímo vybízí k tomu, aby se u něj odehrávaly dlouhé a vášnivé debaty s přáteli. Prohlédněte si interiér v detailu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Moxon Architects (se souhlasem)

Dalším požadavkem byla snaha nabídnout hostům co nejlepší výhled na okolní krajinu, která má v sobě opravdovou jedinečnost, podařilo se to díky velmi netradičnímu rozmístění oken po všech čtyřech stěnách. Výrazná sedlová střecha pak má velký přesah nad zdmi domu a je kompletně pokrytá vřesem, mechem a kamením. Tím stavba získala naprosto jedinečnou atmosféru splynutí s okolním prostředím a při pohledu shora ji v krajině spatříte jen velmi těžce.

Slavná inspirace

Celá konstrukce je kompletně dřevěná, což jí dodává pocit autentičnosti a návaznosti na ona zmíněná tradiční pastevecká stavení budována v horách napříč světem. Nicméně i přes onu inspiraci tradicí přiznávají autoři, že čerpali nápady také z mnoha dalších prací.

Monolitický dřevěný charakter stavby vznikl díky inspiraci stavbami finského architekta a designéra Alvara Aalto. Netradiční rozmístění oken různé velikosti pochází naopak z práce slavného architekta Le Corbusiera a jedné z jeho nejznámějších staveb kaple Notre Dame du Haut, známé též jako Ronchamp. Na první pohled je patrné, že s touhle stavbou si zkrátka architekti hodně pohráli.

Stavba zvaná Culardoch Shieling díky tomu všemu získala Cenu předsedy na Scottish Design Awards, čímž se vyšvihla mezi opravdu povedené a oblíbené architektonické skvosty.

Interiér na jedničku

Chata je celá ze smrkového dřeva, které je uvnitř lehce kombinované s kovovými prvky (panty dveří či nohy stolu). Uvnitř najdete neustále plápolající oheň, který zajišťuje, že si pobyt zde můžou majitelé užívat i při dlouhých zimních večerech. Světlo zajišťuje jakýsi pomyslný lustr nad stolem tvořený zavěšenou výraznou policí se spoustou plápolajících svíček.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.10.2021

Photocredit: Moxon Architects (se souhlasem)

1

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.

Našel dokonalý pozemek a starou horskou chatu proměnil ve vysněné bydlení

Prohlédněte si zdařilou rekonstrukci, která se málem nestala, kdyby se majitel pozemku vzdal při prvním nezdaru. Někdy se vyplatí zabojovat.

Dřevěná chata na pozlacených nožkách stojí ve Švýcarsku

V západním Švýcarsku poblíž města Lausanne proběhla výstavba nové dřevostavby, která je mnohem více spjatá s tamním okolím, než si možná myslíte. Drobná stavba s plochou 49 m2 je situovaná na pobřeží mezi velmi starými skotskými borovicemi.

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

Prohlédněte si zajímavou chatu stojící na vrcholu sjezdovky. Lyžařům nabízí pohoštění a odpočinek s dokonalými panoramatickými výhledy.

Chata a chalupa – 60+ inspirací pro odpočinek a rekreaci dle vašich nejtajnějších představ

Ať už renovujete starou chatu či chalupu, nebo jste se rozhodli postavit si svoji vlastní, poradíme vám, kde nabrat kapku inspirace pro začátek. Jaký styl chaty preferujete?

Horská chata z kamene a dřeva ukrývá luxusní interiér

Alpská horská chata je postavená z materiálů, které dokážou odolávat drsné přírodě po staletí. Slouží k odpočinku rozvětvené rodině.

Dvě romantické hygge chatky s koupacím cedrovým sudem v malebném Posázaví

Čím jsou výjimečné dvě dřevěné chatky Hygge a Lykke postavené v srdci Vysočiny? Tyto původem skandinávské pojmy skrývají recept na šťastný život.

Chata s úžasnými závěsnými kamny – designová vychytávka, která vytopí celý dům

Co bylo inspirací při stavbě této horské chaty a jaké zajímavé prvky obsahuje? Čím jsou specifická závěsná kamna v interiéru a jaké mají parametry a výkon?