HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rustikální horský domek překvapí svým neobvyklým interiérem

Chaty a chalupy byly vždycky především mezi starší generací populární. Pořídit si chatu se zahrádkou a trávit tam v létě víkendy bylo snem spousty městských obyvatel už v minulém století. Poslední dva roky ale bydlení v přírodě, na samotě či dál od hustě obydlených oblastí dostalo novou roli. Chaty se pomalu přizpůsobily dlouhodobému pobytu a s tím se změnil i jejich interiér. Pokud i vy toužíte po pohodlnějším a sofistikovanějším interiéru vaší chaty, inspirujte se v našem článku.


Ranč v Montaně nadchne svým interiérem milovníky klidu a harmonie
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Locati Architects (se souhlasem)

Proměna chat a chalup šla ruku v ruce se změnou jejich role

Jakmile se víkendové pobyty změnily na celotýdenní a z chat a chalup se v podstatě kvůli pandemii staly druhé domovy, musela se nutně změnit i samotná obydlí. Interiér musí být pohodlný, příjemný a poskytovat vše, co jeho obyvatelé potřebují ke každodennímu životu. Pár z našeho článku pravidelně vyrážel do hor do starého horského domku. Na těch pár víkendů v roce jim stačil jednoduchý interiér a starý nábytek, stejně trávili většinu času venku a do domku se vraceli pouze na přespání. Začátek pandemie ale všechno změnil. Po tom, co asi dva měsíce bydleli přímo v chatce, aby unikli lockdownu, se rozhodli ji kompletně zrekonstruovat a upravit pro potřeby celoročního bydlení. Prohlédněte si výsledek ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Locati Architects (se souhlasem)

Zenové bydlení je pro chaty to pravé

Původní interiér byl klasicky tmavý a prostory spíše uzavřenější. Domek tak představoval standardní horský domek z 80. let minulého století, s tmavými trámy i tmavým nábytkem. Pár věděl, že pro delší bydlení potřebuje především více světla a pocit větší pohody. Při listování časopisy s bytovým interiérem je zaujaly skandinávské minimalistické interiéry a jim myšlenkově podobný styl zenového bydlení. Věděli, že chtějí především útulné bydlení, kde bude vše do detailu promyšlené a kde se budou cítit uvolněně a odpočinutě.

Mohlo by vás zajímat: Jednoduchý domek kombinuje skandinávský a japonský životní styl

Odstíny bílé v hlavní roli

Základní změnou byla změna barev jak v interiéru, tak v exteriéru. Veškeré dřevo, které bylo použito na trámy, podlahy i nábytek, dostalo nádech bílé. Bělené dřevo vyvolává dojem tepla a útulnosti a interiér působí okamžitě prostorněji a světleji. V kombinaci se správným osvětlením pokoje okamžitě prokoukly. Velká okna propouští spoustu přirozeného světla a umožňují fantastické výhledy na blízké hory a okolní údolí. Bílé a šedé dřevo i nábytek jsou doplněny čalouněním a koberci s geometrickými vzory, čímž interiér inspirovaný dánským směrem hygge nabyl na sofistikovanosti a zajímavosti.

Pohoda čiší z každé místnosti a každého detailu

V domku platí heslo útulnost a pohoda nade vše. Prostorný obývací pokoj disponuje obřími sedačkami a měkkými křesly, z nichž se nabízí přes celou prosklenou stěnu výhled do blízkého údolí. Vysoký strop přes obě patra umožnil výhled až na vrcholky hor. Velký kamenný krb dokáže v zimních měsících rychle vyhřát celý prostor, od obývacího pokoje ho odděluje prosklená stěna, která zajišťuje místnosti s krbem, která má sloužit primárně k odpočinku a relaxaci s knihou či časopisem, ticho a ničím nerušený klid. Na obývák navazuje impozantní kuchyň s barovým pultem a velkorysá jídelna.

Dům nabízí odpočinek pro celou rodinu i jejich přátele

Celý dům je navržen tak, aby v něm mohla dlouhodobě pobývat nejen samotná rodina se čtyřmi menšími dětmi, ale také příbuzní či přátelé, kteří hledají únik před městským životem nebo jenom chtějí na pár dní vyrazit na hory. Disponuje tedy i dvěma koupelnami, ložnicí s patrovými postelemi pro děti a ložnicí pro hosty. Útulný a do nejmenšího detailu propracovaný interiér horské chaty ve svých návštěvnících okamžitě vyvolá pocit pohody, klidu a dokonalého odpojení se od vnějšího světa.

Zdroj informací: Locati Architects

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.02.2022

Photocredit: Locati Architects (se souhlasem)

2

Pan Josef o rekonstrukci svépomocí: Když se toho nebudete bát, výsledek bude fantastický

V rozhovoru s panem Josefem se dočtete o tom, proč má tak v oblibě dřevostavby a jaké nástrahy na něj při rekonstrukci jeho chalupy čekaly.

Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála

Pokud jste propadli kouzlu starých stodol a plánujete rekonstrukci, inspirujte se v našem článku a pusťte se do toho. Poradíme vám pár tipů.

Zrekonstruovala starý bungalov. Postarala se, aby ji nerušili sousedé v těsné blízkosti

Původní bungalov zrekonstruovala pomocí dřevěných prvků a vdechla tak domu druhý život. Obklopuje ho divoká zahrada, která vytváří dokonalé soukromí uprostřed města.

Ze staré maringotky vykouzlil útulné bydlení. Je to pro mě terapie, říká o rekonstrukci její majitel

Proměna staré maringotky v útulnou chatu v krásném Českém středohoří. Podívejte se, jak si Tomáš poradil s malým prostorem.

Skromný srub na konci cesty se stal pro rodinu úkrytem před koronavirem

Malý srub určený k relaxaci uprostřed přírody se v době koronavirové pandemie proměnil v trvalé bydlení pro celou rodinu.

Svépomocí zrekonstruovali starý hausbót a zakotvili s ním na Slapech. Je to ráj, říkají manželé

V rozhovoru nám Linda prozradí, co bylo na rekonstrukci nejtěžší, co obnáší život na vodě a jestli by do toho šli s manželem znovu.

Tiny house s kuchyní ve venkovském retro stylu kombinuje dřevo a bílou barvu

Líbí se vám retro styl kuchyně a máte sympatie k mini domkům? Inspirujte se tiny housem, který svým návrhem předčil všechna očekávání.

Čtyři domy, čtyři příběhy, jedno hygge – objevte kouzlo klidného života a recept na štěstí

Prohlédněte si čtyři domy, které jsou všechny postaveny nebo zrekonstruovány s akcentem na pohodu a spokojené žití, tzv. hygge styl.

Našel dokonalý pozemek a starou horskou chatu proměnil ve vysněné bydlení

Prohlédněte si zdařilou rekonstrukci, která se málem nestala, kdyby se majitel pozemku vzdal při prvním nezdaru. Někdy se vyplatí zabojovat.

Horská chata z kamene a dřeva ukrývá luxusní interiér

Alpská horská chata je postavená z materiálů, které dokážou odolávat drsné přírodě po staletí. Slouží k odpočinku rozvětvené rodině.