Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

V srdci italských Dolomit, na místě, které patří na seznam světového přírodního dědictví UNESCO, stojí v nadmořské výšce 2 096 m horská chata s krásnou slunnou terasou a panoramatickým výhledem na okolní hory. Chata je naprosto unikátní svým vzhledem a tvarem, který připomíná rozvětvený padlý strom vyrůstající ze svahu. Kdo za touto netradiční stavbou stojí a k čemu chata slouží, si přečtěte v našem článku.


alpská chata
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Günther Pichler (se souhlasem)

Skvělé umístění na vrcholku sjezdovky

Alpská chata Oberholz slouží jako restaurace. Stojí přímo u stejnojmenné výstupní stanice lanovky, na vrcholku oblíbené sjezdovky. Lyžaři si tak mohou udělat přestávku na oběd či kávu a kochat se dokonalým výhledem z jihozápadně orientované terasy nebo z moderního interiéru, který díky prosklené fasádě nabízí nerušený výhled na nejvýznamnější hory v okolí. Celou chatu si můžete prohlédnout v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Günther Pichler (se souhlasem), Günther Pichler, Mads Mogensen, Giacomo Cantisani

Na podobu horské chaty vypsal její budoucí majitel architektonickou soutěž

Originální koncept navrhli společně italský architekt Peter Pichler a jeho slovenský kolega Pavol Mikolajčák jako soutěžní návrh o podobě nové horské chaty v italských Dolomitech. Soutěž v roce 2015 vyhráli a hned na to se začalo se stavbou. Oba architekti jsou známí svým individuálním přístupem ke každému návrhu s důrazem na kvalitu a detail bez ohledu na rozpočet.

Jedinečná konstrukce připomíná rozvětvený strom

Konzolová konstrukce doslova vyrůstá z kopce jako padlý strom se třemi hlavními větvemi, což je vidět hlavně při pohledu shora. Z čelního pohledu to vypadá, že je chata rozdělená na tři samostatné části, uvnitř je ale celý prostor propojený. Celá konstrukce chaty je ze dřeva – konstrukční prvky v interiéru jsou ze smrkového dřeva, vnější fasáda je z modřínu a nábytek je z dubového dřeva. Všechno jsou to lokální dřeviny typické pro tuto oblast. Interiér je definován komplexní, křivočarou a viditelnou dřevěnou konstrukcí, která postupně zaniká do stěn a vytváří tzv. kapsy, které poskytují hostům větší soukromí.

  Mohlo by vás také zajímat:

Rozložení chaty je funkční a praktické

Přízemí chaty slouží jako restaurace a salonek. Díky proskleným plochám je celý prostor restaurace osvětlený přirozeným denním světlem, které dává vyniknout jednotlivým prvkům v interiéru. Navíc je z restaurace krásný výhled. U vchodu do chaty je bar, který je napojený na restauraci. V přízemí se dále nachází kuchyně a sklad potravin. Pokoje pro personál a technické zázemí jsou umístěné v suterénu. Před chatou v jihozápadním směru je velká terasa, ze které se lyžaři mohou kochat okolní horskou krajinou.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
04.05.2022

Photocredit: Günther Pichler (se souhlasem)

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE