HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

V srdci italských Dolomit, na místě, které patří na seznam světového přírodního dědictví UNESCO, stojí v nadmořské výšce 2 096 m horská chata s krásnou slunnou terasou a panoramatickým výhledem na okolní hory. Chata je naprosto unikátní svým vzhledem a tvarem, který připomíná rozvětvený padlý strom vyrůstající ze svahu. Kdo za touto netradiční stavbou stojí a k čemu chata slouží, si přečtěte v našem článku.


alpská chata
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Günther Pichler (se souhlasem)

Skvělé umístění na vrcholku sjezdovky

Alpská chata Oberholz slouží jako restaurace. Stojí přímo u stejnojmenné výstupní stanice lanovky, na vrcholku oblíbené sjezdovky. Lyžaři si tak mohou udělat přestávku na oběd či kávu a kochat se dokonalým výhledem z jihozápadně orientované terasy nebo z moderního interiéru, který díky prosklené fasádě nabízí nerušený výhled na nejvýznamnější hory v okolí. Celou chatu si můžete prohlédnout v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Günther Pichler (se souhlasem), Günther Pichler, Mads Mogensen, Giacomo Cantisani

Na podobu horské chaty vypsal její budoucí majitel architektonickou soutěž

Originální koncept navrhli společně italský architekt Peter Pichler a jeho slovenský kolega Pavol Mikolajčák jako soutěžní návrh o podobě nové horské chaty v italských Dolomitech. Soutěž v roce 2015 vyhráli a hned na to se začalo se stavbou. Oba architekti jsou známí svým individuálním přístupem ke každému návrhu s důrazem na kvalitu a detail bez ohledu na rozpočet.

Jedinečná konstrukce připomíná rozvětvený strom

Konzolová konstrukce doslova vyrůstá z kopce jako padlý strom se třemi hlavními větvemi, což je vidět hlavně při pohledu shora. Z čelního pohledu to vypadá, že je chata rozdělená na tři samostatné části, uvnitř je ale celý prostor propojený. Celá konstrukce chaty je ze dřeva – konstrukční prvky v interiéru jsou ze smrkového dřeva, vnější fasáda je z modřínu a nábytek je z dubového dřeva. Všechno jsou to lokální dřeviny typické pro tuto oblast. Interiér je definován komplexní, křivočarou a viditelnou dřevěnou konstrukcí, která postupně zaniká do stěn a vytváří tzv. kapsy, které poskytují hostům větší soukromí.

Rozložení chaty je funkční a praktické

Přízemí chaty slouží jako restaurace a salonek. Díky proskleným plochám je celý prostor restaurace osvětlený přirozeným denním světlem, které dává vyniknout jednotlivým prvkům v interiéru. Navíc je z restaurace krásný výhled. U vchodu do chaty je bar, který je napojený na restauraci. V přízemí se dále nachází kuchyně a sklad potravin. Pokoje pro personál a technické zázemí jsou umístěné v suterénu. Před chatou v jihozápadním směru je velká terasa, ze které se lyžaři mohou kochat okolní horskou krajinou.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.05.2022

Photocredit: Günther Pichler (se souhlasem)

2

Romantická chata ve švýcarských horách

Tato krásná chata ve Volleges, v náruči švýcarských hor, vás zaujme svým elegantním designem, ale i přírodou, v níž se nachází. Prohlédněte si ji s námi.

Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci

Norské počasí je velmi chladné. I proto byl dům, na který se dnes podíváme, vybaven dřevěnou kapucí, která jej chrání před větrem.

Jak vypadá chata na střeše Evropy? Nenáročná, soběstačná.

Unikátní chata ve švýcarských Alpách se nachází opravdu na pomyslné „střeše Evropy“. Je vyrobena z prefabrikovaných modulů a přitom je kompletně soběstačná jak po stránce energií, tak vody. Jak se toho docílilo?

Horská chata inspirována unikátními prvky staveb architekta Le Corbusiera

Nahlédněte do interiéru unikátní horské chaty určené pro společenská setkání v divočině.

Chata postavená v tradičním duchu dokonale zapadne do alpského údolí

Chata postavená ve stylu tzv. švýcarského raccardu ničím nenarušuje krásu alpského údolí pod Mont Blancem a dokonale využívá své polohy. Prohlédněte si ji zblízka.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.

Dřevěná chata na pozlacených nožkách stojí ve Švýcarsku

V západním Švýcarsku poblíž města Lausanne proběhla výstavba nové dřevostavby, která je mnohem více spjatá s tamním okolím, než si možná myslíte. Drobná stavba s plochou 49 m2 je situovaná na pobřeží mezi velmi starými skotskými borovicemi.

Horská chata z kamene a dřeva ukrývá luxusní interiér

Alpská horská chata je postavená z materiálů, které dokážou odolávat drsné přírodě po staletí. Slouží k odpočinku rozvětvené rodině.

Dvě romantické hygge chatky s koupacím cedrovým sudem v malebném Posázaví

Čím jsou výjimečné dvě dřevěné chatky Hygge a Lykke postavené v srdci Vysočiny? Tyto původem skandinávské pojmy skrývají recept na šťastný život.

Chata s úžasnými závěsnými kamny – designová vychytávka, která vytopí celý dům

Co bylo inspirací při stavbě této horské chaty a jaké zajímavé prvky obsahuje? Čím jsou specifická závěsná kamna v interiéru a jaké mají parametry a výkon?