HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ekologické okenní profily: Jaké jsou současné trendy?

Vývoj v oblasti oken jako by v poslední době poněkud usnul. Je to ale klamné zdání. Klasická eurookna s izolačním dvojsklem dnes již představují zastaralou a neperspektivní konstrukci a nahrazují je okna s trojsklem blížící se nebo odpovídající pasivnímu standardu. Vývoj se tedy musel zaměřit především na rám okna, který z tepelného hlediska představuje nejslabší článek okenní konstrukce. Výrobci dřevěných oken si ale zároveň uvědomují, že musí umět reagovat i na zvyšující se požadavky zákazníků na ekologičnost používaných materiálů. Jaké jsou tedy dnes možnosti? Dozvíte se v článku.


Nová konstrukce oken
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Životnost okna je jak známo z velké části závislá na způsobu ochrany jeho vnějších částí proti působení povětrnostních vlivů. U dřevěných oken se obecně má za to, že nejdelší životnost nabízí systémy vnějších hliníkových případně plastových ochranných profilů. Plast má zároveň menší tepelnou vodivost než hliník a lze ho tedy využít i jako tepelně-izolační element.

Někteří výrobci proto vnitřní duté prostory venkovních profilů vyplňují tepelně-izolačním materiálem (nejčastěji PU pěnou), čímž vedle vysoké odolnosti proti povětrnostním vlivům docilují i lepších tepelných parametrů profilů, a tím i okenních rámů.

Bude Vás zajímat: Plastová okna do dřevostavby: Jaké mají výhody a nevýhody?

Okna z ekologických materiálů

Ne každý zákazník je ale vůči neekologickým materiálům přátelsky nakloněn a kombinace dřevo-plast je pro řadu z nich nepřijatelná. Proto se na trhu objevují různé ekologičtější alternativy. Patří k nim např. venkovní krycí profily vyrobené z Purenitu (tvrdá PU pěna s mechanickými vlastnostmi podobnými dřevu) nebo vylisované z minerální vlny.

Profily okna z vlisované minerální vlny

Okenní profily vylisované z minerální vlny mají součinitel tepelné vodivosti (λ) 0,058 W/mK a jsou vhodné i pro okenní konstrukce s požadavkem na pasivní standard. Jsou odolné vůči požáru i povětrnostním vlivům a jedná se o recyklovatelný materiál. Mají dlouhodobě vysokou tvarovou stálost s ohledem na velké teplotní rozdíly i odolnost vůči slunečnímu záření. Jsou dodávány jen jako profily na okenní rám a štulp (vnější klapačka kryjící sraz dvou křídel) s práškovou povrchovou úpravou v barvách RAL.

Z těchto profilů se zhotovují rámy přesně podle rozměrů oken, v rozích se spojují na pokos pomocí Hoffmannových rybin a PU lepidla. Hotové rámy se pak nalepí na vnější stranu okenního rámu pomocí oboustranné lepicí pásky 3M VHB. Na křídla se nalepují speciální pryžové profily, které doléhají z vnitřní strany na vnější „minerální“ profily, čímž po celém obvodu utěsňují vnější spáru mezi křídlem a rámem.

Ukázky moderních okenních rámů najdete ve fotogalerii.

Profily okna z Purenitu

Druhá zmíněná alternativa – profily z Purenitu (PIR), je v principu velmi podobná až na dva hlavní rozdíly.

  • První rozdíl spočívá v tom, že díky vlastnostem Purenitu podobným dřevu se okenní profily vyrábí standardními truhlářskými postupy: řezání, frézování, broušení, povrchová úprava.

 

  • Druhý rozdíl je v tom, že se PIR profily aplikují na vnější stranu jak rámu, tak i křídla.

Systém představený na loňském veletrhu LIGNA v Hannoveru byl řešen tak, že rám zhotovený z PIR profilů (rohové spoje na pokos lepené PU lepidlem a spojené Hoffmannovými rybinami) je na vnější stranu okna naklapnutý pomocí suchých spojek, podobně, jako je tomu u Al profilů na dřevo-hliníkových oknech.

Čtěte dále: Jaké požadavky musí splňovat kvalitní okna do moderního domu?

Článek byl převzat z časopisu Dřevařský magazín.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.11.2016

4

Mohlo by Vás zajímat: