HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Čtyři domy, čtyři příběhy, jedno hygge – objevte kouzlo klidného života a recept na štěstí

V Kalifornii vyrostly čtyři domy, které mají jedno společné, a to inspiraci v hygge. Pravděpodobně jste už alespoň jednou toto slovo slyšeli, a to právě v souvislosti se spokojeným životem a pohodlným bydlením. Hygge je dánské slovo označující schopnost radovat se ze života a užívat si maličkostí a přítomného okamžiku. Jako životní filozofie je hygge od konce 20. století v Dánsku doslova fenoménem, o kterém se dnes již učí i na univerzitách.


hygge bydlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Laure Joliet Photography (se souhlasem)

Následující čtyři stavby má na kontě kalifornský architekt a umělec, který hygge aktivně žije, a tak tento styl přirozeně prosakuje i do jeho návrhů. Ať už je původním zadáním moderní nebo klasický dům, chata či statek, konečným cílem je stále wellness v pravém slova smyslu, tedy důraz na zdravý a spokojený život a soulad tří složek lidské osobnosti – mysli, duše a těla. Všechny čtyři domy si můžete prohlédnout v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Laure Joliet Photography (se souhlasem), Belden Carlson Photography, Paul Dyer Photography

Mohlo by vás zajímat: Co je hygge? Vše, co potřebujete vědět o hygge, dánském receptu na štěstí

1. Rodinný dům Sonoma jako víkendové útočiště architektovy rodiny

Víkendový dům ve stylu statku navrhl architekt pro sebe a svou rodinu. Stavba je umístěna v bývalém ořešákovém sadu, velmi pokorně zasazená do okolní krajiny. Dům s užitnou plochou 175 m2 doplňuje stodola o rozloze 56 m2, která slouží jako umělecký ateliér architektovy ženy a která je s domem propojena dřevěnou terasou ve tvaru L. Na velkou terasu vedou dveře ze všech pokojů v domě. Umístění domu ve východně-západním směru zajišťuje přirozené denní světlo v každé místnosti v ideální dobu. Úkryt před sluncem poskytuje krytá veranda.

Všechny místnosti v domě jsou zařízené ve světlém a jednoduchém stylu, který navozuje pocit pohody a klidu. V koupelně je velké okno s krásným výhledem, ze kterého je vidět přímo z vany, takže každá koupel přináší dokonalou relaxaci. A pokud si majitelé přejí zaplavat, hned u domu mají zapuštěný bazén, který poskytne ochlazení v horkých kalifornských dnech.

Mohlo by vás zajímat: Dvě romantické hygge chatky s koupacím cedrovým sudem v malebném Posázaví

2. Rodinný dům Berkeley Hills zalitý světlem

Majitel si přál mít rodinný dům plný světla ve stylu ranče z 50. let a jeho snem byla bílá kuchyně. Architekt toto zadání dodržel a jako zajímavý akcent přidal na různá místa domu červenou barvu. Dům, který bude hlavním útočištěm pro blížící se důchod, je v přímém kontrastu s dosavadním bydlením majitele, které bylo tmavé a nedostatečně osvětlené. Nyní si tak majitel může užívat krásné výhledy a sluncem zalitou kuchyni, kde uplatní svou vášeň pro vaření.

3. Rodinný dům Carter Acres stojí v přírodní rezervaci

Stavba s jedinečnou polohou přímo u přírodní rezervace, s výhledem na okolní park a divokou zvěř. Jeho umístění bylo navrženo tak, aby zároveň poskytoval výhled na vzdálenější Mount Diablo, pohoří v severní Kalifornii. Interiér i exteriér domu je navržený z přírodních materiálů, takže dům dokonale ladí s okolím. Obývacímu pokoji dominují velká kamna umístěná v prostoru tak, aby oddělovala obývák od kuchyně a jídelny. Dalším zajímavým prvkem jsou velkoryse dimenzované posuvné dveře, které poskytují maximální výhled do okolí.

Mohlo by vás zajímat: Luxusní vila – přehled nejoblíbenějších českých projektů

4. Rodinný dům Point Reyes je zdařilou rekonstrukcí původní chalupy

V případě posledního ze čtveřice domů se jednalo o rekonstrukci chalupy z 30. let 20. století a přilehlé stodoly, která byla ještě o něco starší. Majitelé si přáli moderní bydlení, ale zároveň chtěli zachovat původní styl a stávající základy domu. Jejich ekologické cítění jim nedovolilo dům zbourat.

Zatímco tedy dům zvenku zapadá mezi sousední šindelové domy, uvnitř poskytuje pohodlný a moderní styl pro každodenní příjemný život. Fotky všech domů si můžete prohlédnout ve fotogalerii. A co vy, žijete hygge?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.04.2022

Photocredit: Laure Joliet Photography (se souhlasem)

4

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Útulnost a pohodlí ve spojení s drsnou norskou přírodou? Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge.

Vše, co potřebujete vědět o hygge, dánském receptu na štěstí

Chcete si vytvořit interiér, který ve vás bude vyvolávat pohodu a spokojenost? Inspirujte se naším článkem a vytvořte si bydlení ve stylu dánského hygge.

Ekologická rekonstrukce ve stylu Asie: staré dřevo, nový spirit

Dřevo má podstatnou výhodu v tom, že když mu dopřejete správnou péči, je i po desítkách let zase jako nové. Díky tomu je Kloem hostel starým domem s novou vizáží.

Dům ve stylu USA si postavili v Česku. Rozhodnutí hodnotí s odstupem

Po několika letech života v dřevostavbě v USA se rozhodli postavit si ji i doma. Je řešena nápaditě a obyvatelům dopřává soukromí. Navštivte ji dnes s námi.

Rustikální horský domek překvapí svým neobvyklým interiérem

Dokonalá kombinace odstínů bílé, promyšlené osvětlení a sofistikovaný výběr nábytku i doplňků vytvořily ojedinělý interiér horského domku. Prohlédněte si ho zblízka.

Šedá barva v interiéru – inspirace, vychytávky a možné kombinace

Moderní kuchyně, ložnice, obýváky i koupelny v neokoukané šedi. Tato luxusní barva se hodí téměř do všech místností. Inspiraci naleznete v naší fotogalerii.

Dvě romantické hygge chatky s koupacím cedrovým sudem v malebném Posázaví

Čím jsou výjimečné dvě dřevěné chatky Hygge a Lykke postavené v srdci Vysočiny? Tyto původem skandinávské pojmy skrývají recept na šťastný život.