HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dvě romantické hygge chatky s koupacím cedrovým sudem v malebném Posázaví

Navštivte dvě malé dřevěné chatky v srdci Vysočiny, které nesou výstižné pojmenování Hygge a Lykke. Tyto severské pojmy jsou perfektní definicí návodu na šťastný život. Zvenčí byste si chatek možná ani nevšimli, ovšem interiéry, které nabízí, vás dostanou do kolen. Jaký zážitek tyto chatky nabízí?


Dvě romantické dřevěné chatky s koupacím sudem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Hotel Kouty (se souhlasem)

Lesní chatky Hygge a Lykke

V malebném Posázaví, nedaleko Humpolce, můžete narazit na jedinečné lesní dřevěné chatky s nečeskými názvy Hygge a Lykke. Obě tyto chatky poskytují dostatek soukromí, a proto nemusíte mít strach, že byste byli něčím nebo někým rušeni. Prohlédněte si interiéry obou chatek v naší fotogalerii. Která se vám líbí více?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Hotel Kouty (se souhlasem)

Skryté tajemství receptu na šťastný život

Jaký je význam pojmů Hygge a Lykke? Tyto skandinávské názvy jsou v jednoduchosti definicí a návodem ke šťastnému a spokojenému životu. Tento životní styl se stává populárním už i Česku.

  • Hygge = nalézání štěstí v obyčejných věcech a každodenních činnostech

Hygge neznamená pro každého z nás to samé, a proto není jeho definice natolik přesná. Je to zkrátka příjemný životní styl a činnosti, které máte jednoduše rádi (pro někoho je to relax u kávy, plavání, zpívání, pro jiného zase trávení času s přáteli apod.)

  • Lykke = nalézání štěstí v zásadách, které nejsou součástí vašich každodenních činností

Lykke je oproti hygge trochu odlišné. Rozdíl spočívá v tom, že k docílení šťastného životního stylu hygge byste měli věnovat více pozornosti každodenním činnostem, které máte rádi. Naopak k docílení šťastného životního stylu lykke byste měli provádět činnosti, které pro vás nemusí být tak jednoduché. Jedná se zejména o: důvěřování, naslouchání druhým, odměňování sebe sama, pozitivní myšlení a uvažování, sbližování a vytvoření si vlastních životních pravidel.

Chatka Hygge se 100 let starými podlahovými prkny

Příjemná a útulná chatka v Posázaví je perfektní definicí dánského stylu Hygge. Uvnitř této hřejivé dřevěné chatky se pohodlně vyspí čtyři osoby. Zatímco budou vaši přátele či rodina usínat na ručně vyráběných postelích v patře, máte v přízemí prostor pro využívání kuchyňky a vlastního sociálního zařízení.

zimních měsících chatku perfektně prohřeje praskající oheň v krbu, přímotopy i podlahové topení v koupelně. Udělejte si ve vlastní kuchyňce horké kakao a pozorujte padající sníh za velkými okny.

Mohlo by vás zajímat: Tiny house – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Velkorysý interiér chatky v hygge stylu

Prožijte ty nejšťastnější chvíle v hygge stylu. Natáhněte se na kravské kůži se skleničkou vína a začtěte se do vaší oblíbené knihy. Správnou atmosféru takového stylu interiéru podtrhují i podlahová prkna s historií více než 100 let. Hygge styl bydlení je doplněný i o gramofon s několika vinylovými deskami. Přestože je vnitřní prostor chaty velmi malý, působí interiér vzdušně a prostorně.

Vše, co potřebujete vědět o hygge, dánském receptu na štěstí

Do chatky Lykke i s vašimi čtyřnohými mazlíčky

chatce Lykke si připomenete vaše dětství. Tato chatka je o něco mladší než výše zmíněná chatka Hygge. S návrhem si dali majitelé opravdu velkou práci. Dekorace hrají v tomto případě zásadní roli, jelikož má spousta těchto doplňků a nábytku svoji historii a příběh.

letních měsících se můžete před chatkou procházet v ranní rose a máčet si nohy v blízkém potůčku. Cítíte tu vůni lesa, sena a čerstvě poseté trávy? Jelikož je chatka Lykke hlouběji v lese, máte zde dostatek soukromí a v noci tmu jako „v pytli“.

Interiér chatky Lykke v hygge stylu

Zachumlejte se v této dřevěné chatce do hřejivých plédů, zapalte si svíčky pro navození romantiky a poslouchejte společně vinylové desky z gramofonu. Ve vlastní kuchyňce si můžete připravit ty nejsladší dobrůtky a zahřát se u krbu. V chatce Lykke je připravený také pelíšek pro vaše čtyřnohé členy rodiny.

Jaké jsou rozdíly v chatkách?

Návrh chatky Hygge je více romantický. Z gramofonu můžete poslouchat líbeznou hudbu vinylových desek Šimka a Grossmana, Jana Wericha i nových desek Čechomoru, Vojty Dyka či Hapky a Horáčka. Uvnitř jsou také stolní hry, starožitné šachy, knihy, květiny, vonné olejíčky atd.

Lykke je více zaměřená na design. Motivy červené, mahagonové a přirozeného dekoru dřeva jsou v dokonalém v souladu a vytváří velice příjemné prostředí. Díky výrazným červeným dveřím tuto chatku v lese dozajista neminete.

Co najdete v obou chatkách?

  • Gramofon a vinylové desky,
  • hřejivý krb na dřevo,
  • cedrový koupací sud,
  • cedrovou saunu,
  • ručně vyráběné pohodlné postele,
  • vybavenou kuchyňku,
  • koupelnu se sprchovým koutem.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.07.2022

Photocredit: Hotel Kouty (se souhlasem)

4

Malinká dřevostavba Etno Hut: nenáročnost na prvním místě

Sázka na jednoduchost a nenáročnost se v Litvě líbí. Dřevěná chatka Etno Hut zabere jen 14 metrů čtverečních a je důkazem toho, že ke štěstí stačí vlastně hrozně málo.

Minichatku celou ze dřeva stavěl vlastníma rukama několik let

Mladý polský architekt chtěl vybudovat něco výjimečného, a tak se rozhodl postavit si malou útulnou chatku ze dřeva celou svépomocí. Inspirujte se jeho prací v dnešním článku.

Stará polorozpadlá chatka dostala nový nostalgický vzhled

Z polorozpadlého domku, který stál na pozemku přes sto let, vytvořili doslova za pár korun krásně nostalgickou chatku.

Prázdninový dvojdomek umístěný 80 metrů nad mořem

Prázdninový dům na pobřeží se zrodil ve výšce 80 metrů nad mořem. Dřevostavba stoupající na kopci Lagunilla je určená pro dvě osoby s celkovou plochou 45 metrů čtverečních.

Horská chata inspirována unikátními prvky staveb architekta Le Corbusiera

Nahlédněte do interiéru unikátní horské chaty určené pro společenská setkání v divočině.

Čtyři domy, čtyři příběhy, jedno hygge – objevte kouzlo klidného života a recept na štěstí

Prohlédněte si čtyři domy, které jsou všechny postaveny nebo zrekonstruovány s akcentem na pohodu a spokojené žití, tzv. hygge styl.

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

Prohlédněte si zajímavou chatu stojící na vrcholu sjezdovky. Lyžařům nabízí pohoštění a odpočinek s dokonalými panoramatickými výhledy.

Bílá dřevěná chata pro romantické duše ohromí svým boho stylem

Anglická chata nabízí svým obyvatelům místo k relaxaci nejen uvnitř, ale zejména v zahradě okolo. Kombinuje romantiku, vintage a eleganci.

Moderní mini domek v srdci Vysočiny – odpojte se pomocí kouzelného tlačítka OFF

Ubytujte se na vrcholku hory Melechov v moderní chatě s proskleným štítem a podlahovým vytápěním. Čím vším tento dům disponuje?

Nevíte, kde strávit silvestr 2022? TIPY na 14 míst v Česku, kde oslavit Nový rok

Stále hledáte? Přečtěte si našich 14 tipů, kam vyrazit letos na silvestra. Jeden žhavý tip je horská vesnice na Šumavě, která se nahází kousek za hranicemi ČR, věděli jste o ní?