HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Výběr typu palivového dřeva. Které je nejvýhřevnější v poměru cena/výkon?

Výhřevnost se mezi jednotlivými druhy absolutně suchého dřeva různí. Tento rozdíl se u jednotlivých druhů dřeva při přepočtu na kilowatthodiny (kWh) pohybuje kolem 4,1–4,4 kWh na 1 kg čisté dřevní hmoty. Díky rozdílné objemové hmotnosti (hustotě) jednotlivých druhů dřeva se tento faktor projeví při koupi většího množství. Takže 1 PRMr smrkového dřeva nebude mít stejnou hmotnost jako 1 PRMr dubového. Tabulku výhřevnosti jednotlivých druhů dřeva s přepočtem na 1 PRMr naleznete v galerii.

Které palivové dřevo je tedy nejvýhodnější v poměru cena/výkon? Udělejme si jednoduchý přepočet na 1 kg paliva.

Smrkové dřevo: 1 PRMr × 415 (objemová hmotnost 1 PRMr) × 4,4 kWh (získaná energie z 1 kg dřeva při vlhkosti 20 %) = 1826 kWh za 1200 Kč (aktuální průměrná cena smrkového dřeva) = 0,65 Kč/kWh

Dubové dřevo: 1 PRMr × 565 (objemová hmotnost 1 PRMr) × 4,2 kWh (získaná energie z 1 kg dřeva při vlhkosti 20 %) = 2370 kWh za 2500 Kč (aktuální průměrná cena smrkového dřeva) = 0,95 Kč/kWh

Hmotnosti dřeva si můžete spočítat v naší online kalkulačce.

Z uvedených výpočtů vyplývá, že 1 kWh získaná spálením smrkového dřeva, vychází o zhruba 0,3 korun levněji než u dubového. Je ale třeba mít na paměti, že jelikož má dubové dřevo vyšší objemovou hmotnost, tak nebude potřeba tak častého přikládání do kotle či kamen.

Jak vypočítat hmotnost palivového dřeva – postup a výpočet

Shrnutí: Jak lze ušetřit při nákupu palivového dřeva?

Pokud hledáte způsob, jak maximálně ušetřit náklady na vytápění dřevem, rozhodně se vyplatí držet se těchto základních aspektů:

  • Za prvé je potřeba si ověřit vlhkost nakupované palivového dřeva. Dřevo s vyšší vlhkostí vám poslouží jako kvalitní palivo až po čase, kdy dostatečně vyschne.
  • Dále je dobré si ověřit údaj u prodejce, zda prodává palivové dřevo jako rovnaný nebo sypaný prostorový metr.
  • Rovněž je dobré si i dle výše uvedeného příkladu přepočítat, jaký objem koupí dřeva získáte i v porovnání s cenou za kubík.
  • V neposlední řadě je důležité vybrat si typ dřeva, kterým budete topit. Měkké smrkové dřevo je sice oproti dubovému cenově výhodnější, nicméně je třeba počítat s většími objemy v rámci skladovacích prostor a častějším přikládáním. Obecně se doporučuje při topení kombinovat tvrdé a měkké dřevo v poměru 1:2.

Pozor na podvodné prodejce palivového dřeva


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.10.2022

Photocredit: Pexels

8

Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Štípačka na dřevo: Připravte si palivové dřevo na zimu

Máte už nachystané palivové dříví? Pokud ne, tak štípačky na dřevo vám tuto práci značně ulehčí. Podívejte se, jak vybrat tu správnou štípačku.

Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo

Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.

Krby od A do Z: Krby jsou opět v kurzu, najděte ten svůj!

Nahlédněte do světa krbů, krbových kamen a krbových vložek a zjistěte vše, co jste chtěli o krbech vědět. Dozvíte se, kolik stojí krb i krbová kamna, z čeho jsou složeny a mezi jakými druhy krbů můžete vybírat?

Šamotové cihly do krbu a kamen: V čem jsou tak výjimečné?

Šamotové cihly slouží ke stavbě kamen, krbů nebo grilů. Šamot je tradiční materiál, který dobře akumuluje teplo. Jak šamotové cihly vybrat? A jak s nimi při stavbě krbu pracovat? Dočtete se v článku.

Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?

Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?

Jak správně topit v krbových kamnech a krbech

Topení v krbu či kamnech není jen způsob, jakým doma vykouzlit romantickou atmosféru, ale i příjemné teplo. Víte ale, jak správně topit?

Jak vypočítat hmotnost palivového dřeva – postup a výpočet

Jak se vypočítá hmotnost dřeva? A které faktory hmotnost dřeva ovlivňují? To vše zjistíte v našem článku a online kalkulačce.

Kamenný krb je dominantou každého domu, má však svá ale

Hodí se kamenný krb do každého interiéru? Jaké jsou typy a jak vybrat ten správný? Inspirujte se v článku a galerii nádhernými realizacemi.