HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak se staví moderní montované dřevostavby? Zapomeňte na truhláře a motorovou pilu

Pokud jste pravidelnými čtenáři našeho portálu, pak jistě víte, že dřevostavby mají řadu výhod. Především se jedná o moderní a ekologické bydlení s nízkými provozními náklady. Není proto divu, že se jejich podíl na českém stavebním trhu dlouhodobě zvyšuje. My se dnes však zaměříme na vlastní výrobu jednotlivých částí, z nichž budoucí dřevostavba vzniká. Provedeme vás výrobní halou a odhalíme tajemství prefabrikovaných dřevostaveb.


Výroba moderní montované dřevostavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem)

Romantické představy vs. tvrdá realita

Pokud se zajímáte o dřevostavby nebo si ji plánujete pořídit, určitě vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká. Představy lidí o výrobě a montáži dřevostaveb se od skutečnosti často liší. Moderní dřevostavba je technologicky náročný projekt, který vyžaduje precizní přípravu, kvalitní výrobní zázemí a dostatek zkušeností i oborových znalostí při vlastní montáži stavby. Zapomeňte proto na jednoho truhláře nebo tesaře s motorovou pilou, který při stavbě dřevostavby improvizuje na zelené louce. Je to sice romantická představa, ale s realitou nemá dnes už nic společného.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem), Jan Planička, DMK system

Promyšlená skládačka montované dřevostavby

Moderní dřevostavba je do posledního detailu promyšlený stavební systém, který si můžete představit jako velkou a náročnou skládačku navrženou na míru požadavkům klienta. Hlavními komponenty u nejčastějších systémů moderních dřevostaveb bývají sendvičové stěnové panely, stropní konstrukce a příhradové střešní vazníky.

Bez kvalitního vybavení to nejde

Pokud hledáte kvalitního výrobce dřevostaveb, zaměřte se na jeho výrobu. Moderní technologie, špičkové strojní zařízení, krytá výrobní hala a pečlivá kontrola jsou jedny ze základních ukazatelů kvalitní realizační firmy.

Jaké jsou největší výhody prefabrikovaných dřevostaveb?

1. Rychlost výstavby

Vysoký stupeň prefabrikace jednotlivých komponentů má celou řadu výhod. Tou nejviditelnější pro běžného zákazníka je především až zarážející rychlost výstavby – montáž hrubé stavby je hotová za dva dny a pátý den lze pokládat střešní krytinu.

2. Kvalita staveb

Z technického a odborného hlediska je však důležitější, že vysoký stupeň prefabrikace minimalizuje prostor pro chyby při vlastní montáži a umožňuje tak prvotřídní kvalitu stavby. Výhodou prefabrikace je totiž především dokonalá přesnost výroby, vysoká technologická kázeň a za všech okolností vhodné výrobní podmínky. I při použití těch nejkvalitnějších materiálů, které jsou dlouhodobě ověřené, je extrémně důležité, že skladování i vlastní výroba probíhá v kryté hale. Dobré vlastnosti materiálů, jako třeba ideální vlhkost dřeva, jsou tak stoprocentně zachovány.

3. Předcházení problémům

Vysokým stupněm prefabrikace se vlastně předchází mnoha problémům. Díky použitým strojům a technologiím nemůže dojít k nedostatečnému spojení jednotlivých dílů, k zabudování vlhkosti nebo třeba ke špatné rovinnosti konstrukcí.

Technologie výroby stěnových panelů

Při výrobě sendvičových panelů se často využívá automatická CNC pila. Ta pečlivě vybrané řezivo krátí. Každý dřevěný prvek je číselně označen, takže nemůže dojít k záměně při sestavování panelů. Jednotlivé díly jsou do sebe zapasovány na překlápěcím stole, následuje jejich vzájemné spojení šrouby, vruty nebo lepením. Kvůli manipulaci se vkládají do horního trámu nosné popruhy. U každého panelu je kontrolována rovinnost v ploše. Pokud není některý ze sloupků dokonale rovný, upraví se pomocí elektrického hoblíku. Takto vyrovnaný panel je opláštěn OSB deskou. Na něj jsou v dalším kroku šroubovány hranoly instalačních předstěn.

Na dalších stolech se aplikuje izolace, například foukaná celulóza, jejíž hustota se následně kontroluje zkušebními odběry. Když je vše v pořádku, je panel opláštěn zateplovací deskou (např. DHF – difuzně otevřená dřevovláknitá deska). Příčky, vnitřní nosné a ztužující stěny se vyrábějí obdobným způsobem. Liší se pouze použitým materiálem opláštění a tepelná izolace je do stěn vkládána dodatečně – až po dokončení všech instalací a rozvodů. Při převozu na stavbu se panely ukládají na ocelové stojany dle přesného montážního schématu.

Na detailní prohlídku výrobní haly se můžete podívat také v krátkém videu:

Technologie výroby příhradových vazníků

Příhradové vazníky jsou tradiční dřevěné vazníky spojené deskami s prolisovanými trny. Na jejich výrobu se užívá certifikované smrkové řezivo třídy C24 o maximální vlhkosti 22 %. Veškeré řezivo pro výrobu vazníků je kráceno dle výrobní dokumentace na automatické úhlové pile. Jednotlivé díly jsou opět označeny číslem, čímž se eliminuje riziko případné záměny. Následně je řezivo impregnováno máčením po dobu 30 minut v desetiprocentním roztoku Bochemitu. Vazník se začne skládat po zaschnutí impregnátu. Následuje vkládání ocelových styčníkových desek s prolisovanými trny do míst vzájemného styku diagonál a jejich zalisování hydraulickým lisem. Po dokončení jsou přepravně zabezpečené vazníky naloženy na kamion a putují na stavbu.

Precizní montáž je stále nenahraditelná

I když většina nového domu vznikne s využitím moderních technologií a v ideálních podmínkách výrobní haly, používají se ty nejkvalitnější dostupné materiály a pracuje se s vysokou přesností, význam precizní montáže je pro kvalitu budoucího domu stále zásadní. Sebedokonalejší výroba bez kvalitní montáže zkrátka nefunguje. Proto je důležité, aby montáž prováděli jen zkušení a proškolení pracovníci. Důležitá je samozřejmě i role zkušeného stavbyvedoucího.

A jak vypadá hotový výsledek? Nahlédněte do fotogalerie.


Vydáno dne:
15.06.2022

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

2

Výroba, prefabrikace a příprava dílů pro dřevostavby

Výroba a prefabrikace dřevostaveb se liší podle použitého systému výstavby.U dřevostaveb víc než u kterýchkoliv jiných staveb, je nutno předvýrobní přípravě věnovat velkou pozornost... Číst více →Konstrukční systém dřevostavby difúzně otevřený nebo uzavřený?

Jedním z hlavních aspektů konstrukčního systému dřevostaveb je stavební fyzika - problematika tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti... Číst více →Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce

Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním... Číst více →Konstrukční systémy dřevostaveb 2. díl - Stěny, stropy, střechy

Konstrukční systémy dřevostaveb dnešní doby... Číst více →Dřevostavby pod lupou? Pod mikroskopem!

Podle čeho hodnotí dřevostavby Dokument národní kvality? Důsledky pro zákazníky.. Číst více →Rizika dřevostaveb? Cena domu a firma, která jej bude stavět, říká Vratislav Blaha

Co stojí za rozvojem dřevostaveb u nás, a kde se schovávají rizika, na která byste si při výběru domu měli dát pozor?.. Číst více →Čtyři důvody, proč si Češi oblíbili život v dřevostavbách

Oblíbenost dřevěných staveb mezi českou populací narůstá. Jakých výhod dřevostaveb si jejich uživatelé cení nejvíce?.. Číst více →Dřevostavba s duší umělce

Dřevostavba pro výjimečné lidi – jak asi vypadá? V garáži Jaguár a na zahradě jacuzzi? Vůbec ne. Přečtěte si rozhovor se skvělým a skromným umělcem, který má rád krásné věci, ctí tradice a přírodu... Číst více →Chceme stavět vlastní dům – jak probíhá a kolik opravdu stojí výstavba

Máte představu o tom, co vás před a během výstavby domu čeká a kolik vás to bude stát? Vše potřebné se dozvíte po přečtení článku... Číst více →Manželé v nejlepším věku si nechali postavit bungalov 4+kk za Prahou. Milion za zahradu odmítli

Navštivte s námi prostorný bungalov 4+kk, který si nechali za Prahou postavit manželé Marcela a Karel. Co si na nové dřevostavbě pochvalují a co by naopak udělali jinak?.. Číst více →