HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)

Hledáte program na víkend? Neváhejte a jeďte se podívat do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Dřevěné městečko s procházkou a krásné roubenky na každém kroku, však se podívejte do naší galerie, co vás čeká. 


Roubenka s podsíní
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Michal Klajban

Areál Valašského muzea v přírodě se dělí na několik menších celků. Všechny se nacházejí v těsné blízkosti, takže navštívit můžete buď vybraný areál, anebo si projít všechny. Roubenky byly do tohoto skanzenu přeneseny z různých částí a širšího okolí Rožnova. V areálu muzea v přírodě se navíc v průběhu roku konají i různé akce a programy, které návštěvníky seznamují se zvyklostmi a dovednostmi předků, kteří v roubenkách žili.

Vznik a vývoj Valašského muzea v přírodě

Původními zakladateli byli bratři Jaroňkovi, které začala zajímat lidová architektura a roubenky. Po několika zahraničních cestách a návštěv několika výstav, kde se výstavní dědiny prezentovaly, navštívil jeden z bratří Alois první muzeum v přírodě na světě, Skanzen u Stockholmu.

Zde vznikla i mýlka s označením skanzen, protože u Stockholmu se jednalo o přesné označení místa, ale slovo skanzen se přeneslo i do ostatních názvů ve významu, že se jedná o muzeum v přírodě.

První plány na založení skanzenu musely počkat až několik let po válce a následně bratři Jaroňkovi využili situace při přípravě valašského folklorního festivalu v roce 1925 a prosadili jeho místo konání v místě, kde dnes stojí dřevěné městečko. V době konání festivalu byly již na místo přeneseny dva domy z Rožnovského náměstí. Postupně se do areálu přesunovaly další stavby a areál Valašského muzea v přírodě se rozšiřoval až do stávající podoby.

Areály Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší muzeum v přírodě v celé střední Evropě (otevřen v roce 1925) a rovněž je i nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Prohlídka s průvodcem trvá okolo 45 minut, ale městečko si můžete projít i sami.

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina je nejmladším areálem s technickými stavbami, které mají převážně vodní pohon. Areál je postupně od svého otevření (1982) rozšiřován o další roubenky a jejich prohlídka s průvodcem je kolem 1 hodiny.

Valašská dědina

Jde o nejrozsáhlejší areál Valašského muzea v přírodě a jeho umístění v kopci připomíná typickou zástavbu vesnic v Beskydech. Přenesly se do něj roubenky, které plnily funkci hospodářské usedlosti, salaše, nebo i kovárny. Vzhledem ke svažitému terénu je třeba počítat s delší dobou prohlídky kolem 2 hodin.

Pustevny

Dalším areálem jsou Pustevny, které se skládají ze čtyř objektů Pustevenka, Libušín, Maměnka a Zvonice. Bohužel v objektu Libušín došlo k rozsáhlému požáru a tento objekt je prozatím veřejnosti nepřístupný.

Líbil se vám článek? Neváhejte ho ohodnotit a hlavně navštívit Rožnov a jeho Valašské muzeum v přírodě. 

 

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.06.2017

Photocredit: Michal Klajban

4

Stezka korunami stromů (tip na výlet)

Chystáte se v létě na Lipno? Pak nesmíte vynechat stezku korunami stromů. Podívejte se do fotogalerie, co vás čeká.

Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Hledáte tip na výlet? Adršpašské skály jsou jedním z nejkrásnějších míst v ČR. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout roubenky v nádherné přírodě.

Stezka v oblacích (tip na výlet)

Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Video: Vorarlbersko jako ráj dřevostaveb

Travnaté svahy plné krav, vysoké zasněžené hory a nádherná architektura. Byli jste už někdy v Alpách? Pokud ne, je čas to napravit!

Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova

Něco pro milovníky originálního ubytování. Levitující stodola? V Anglii je možné všechno!

Muzeum borovic: Z nudné expozice udělali místo, které vás nadchne

Muzeum borovicové pryskyřice. Zní to jako nuda? V čínské v Pine Park Village postavili muzeum, které vás nudit nebude.

Roubenka z Vultureni: jak ožívají staré dřevostavby v Rumunsku?

Rumunští architekti dokazují, že roubenky ještě nepatří do skanzenů. Může z nich být i velmi moderní a stylové bydlení. Podívejte se ve fotogalerii.

Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?

Prohlédněte si dřevostavby, které jsou starší než království Velké Británie, pamatují dobývání Antarktidy nebo japonské císařství.

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami

Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.