Česká legislativa je nepřítel pětipatrových dřevostaveb
Kde však absolutně ztrácíme dech a kde se nám naši zahraniční kolegové ztrácí daleko za horizontem, je legislativa. Dřevostavbám v České republice prostě chybí jasná vize, "Leading group“ a vývojové projekty. Snad nejvíce toto vnímám v oblasti vícepodlažních dřevostaveb.

Příkladem, jak se nám okolí vzdaluje a jaký časový handicap mají vícepodlažní dřevostavby v České republice, byl příspěvek Ivana Brühwilera - Požární odolnost stavebních dílců a spojovacích prostředků prezentovaný na konferenci. Tento příspěvek otevřeně prezentoval, jak přistupovat k návrhu dřevěných konstrukcí z hlediska požárních účinků, požárního zatížení.
Tělo přednášky se opíralo o velice zajímavý aplikační dokument. Šlo o publikaci veřejně přístupovou všem švýcarským inženýrům a architektům, která v podobě tabulek, grafů a příkladů řešení dává inženýrům do rukou jasný a jednoduchý manuál. Manuál, jak správně a bezpečně navrhovat a dimenzovat dřevostavby na účinky požárů běžně pro objekty s pěti a více podlažími.
Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům
Zdůrazňuji, že vše bez nákladných, často experimentálních zkoušek, expertíz a znaleckých posudků, které se v Čechách staly běžnou součástí dění kolem vícepodlažních dřevostaveb. Kromě toho, že tyto aktivity dost značně finančně zatěžují firmy, v horším případě legislativa zcela znemožní dřevostavbám účastnit se soutěže o zakázku. Zastaralé a bez širšího kontextu špatně sestavené, takové jsou v současné době platné normy a závazné předpisy, které dřevostavby diskriminují a zbytečně zdržují vývoj, který za našimi hranicemi již pokročil o nemálo kupředu.
Bude Vás zajímat: Dřevostavby bungalovy
Toto tvrzení je samozřejmě silného významu, avšak skutečnost, že opravdu ztrácíme kontakt s Evropou, je viditelná na každé konferenci či semináři. Pro mě byla tato naposledy zhlédnutá prezentace od Ivana Brühwilera jedním z dalších důkazů, že máme co dohánět.
Svým článkem bych rád vyvolal diskuzi, která může sloužit jako argument, lépe jako reklamace k zastaralému, špatnému a nevhodnému systému českých norem a předpisů zabývajících se požárním designem. Jaký názor zastáváte vy?
P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Ing. Michal Šopík
Hlavní inženýr Vesper Frames s.r.o.
Vydáno dne:
22.03.2012
Mohlo by Vás zajímat:
- Požární odolnost dřevostaveb 2. díl - Požadavky na stavební materiály
- Proč (ne)držet dřevostavby při zemi?
- Vícepodlažní dřevostavby za použití sádrovláknitých desek
- Kde je budoucnost dřevostaveb? Studuje na univerzitě.
- Je česká legislativa připravena na zavedení EPBD II?
- Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?
- Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!
- Protipožární dveře vám při požáru poskytnou desítky minut navíc
- Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: