HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Česká legislativa je nepřítel pětipatrových dřevostaveb

Při svých zahraničních cestách se často přesvědčuji o tom, že naše české firmy si s těmi zahraničními klidně mohou změřit síly. Jak v kvalitě, tak i v rozsahu díla. Není obor dřevostaveb, kde bychom my, Češi, neměli fundovaného zástupce. Snad jen určité kapacity, myšleno množství a typ výroby, nám Čechům ve srovnání se zahraniční konkurencí chybí.

Kde však absolutně ztrácíme dech a kde se nám naši zahraniční kolegové ztrácí daleko za horizontem, je legislativa. Dřevostavbám v České republice prostě chybí jasná vize, "Leading group“ a vývojové projekty. Snad nejvíce toto vnímám v oblasti vícepodlažních dřevostaveb.


Proces stavby dřevostavby
i Foto: © Dřevostavitel

Příkladem, jak se nám okolí vzdaluje a jaký časový handicap mají vícepodlažní dřevostavby v České republice, byl příspěvek Ivana Brühwilera - Požární odolnost stavebních dílců a spojovacích prostředků prezentovaný na konferenci. Tento příspěvek otevřeně prezentoval, jak přistupovat k návrhu dřevěných konstrukcí z hlediska požárních účinků, požárního zatížení.

Tělo přednášky se opíralo o velice zajímavý aplikační dokument. Šlo o publikaci veřejně přístupovou všem švýcarským inženýrům a architektům, která v podobě tabulek, grafů a příkladů řešení dává inženýrům do rukou jasný a jednoduchý manuál. Manuál, jak správně a bezpečně navrhovat a dimenzovat dřevostavby na účinky požárů běžně pro objekty s pěti a více podlažími.

Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům

Zdůrazňuji, že vše bez nákladných, často experimentálních zkoušek, expertíz a znaleckých posudků, které se v Čechách staly běžnou součástí dění kolem vícepodlažních dřevostaveb. Kromě toho, že tyto aktivity dost značně finančně zatěžují firmy, v horším případě legislativa zcela znemožní dřevostavbám účastnit se soutěže o zakázku. Zastaralé a bez širšího kontextu špatně sestavené, takové jsou v současné době platné normy a závazné předpisy, které dřevostavby diskriminují a zbytečně zdržují vývoj, který za našimi hranicemi již pokročil o nemálo kupředu.

Bude Vás zajímat: Dřevostavby bungalovy

Toto tvrzení je samozřejmě silného významu, avšak skutečnost, že opravdu ztrácíme kontakt s Evropou, je viditelná na každé konferenci či semináři. Pro mě byla tato naposledy zhlédnutá prezentace od Ivana Brühwilera jedním z dalších důkazů, že máme co dohánět.

Svým článkem bych rád vyvolal diskuzi, která může sloužit jako argument, lépe jako reklamace k zastaralému, špatnému a nevhodnému systému českých norem a předpisů zabývajících se požárním designem. Jaký názor zastáváte vy?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
22.03.2012

8

Požární odolnost dřevostaveb 2. díl - Požadavky na stavební materiály
Splnění požadavků na dřevostavbu z požárního hlediska začíná správným

Co pálilo dřevostavitele ve Volyni?
16. odborný seminář o dřevostavbách ve Volyni. O čem byl?

Proč (ne)držet dřevostavby při zemi?
Jedno nebo dvě patra? Postavte jich pět! Aneb jak se staví ve Švýcarsku

Vícepodlažní dřevostavby za použití sádrovláknitých desek
Vícepodlažní domy, které mají ve Skandinávii a Severní Americe dlouhou

Je česká legislativa připravena na zavedení EPBD II?
Zeptají se studenti v obdorné debatě fundovaných expertů

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?
Když architektovi při navrhování zahradního skleníku ujede ruka, může vzniknout i kancelářský komplex. Podívejte se.

Cesta ke zvýšení spotřeby dříví v ČR
Zajímáte se o problematiku spotřeby dříví? Jak si vede ČR ve srovnání s ostatními státy se dozvíte z průzkumu Dřevařského ústavu.

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!
Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Protipožární dveře vám při požáru poskytnou desítky minut navíc
Kolik stojí a co s sebou přináší pořízení protipožárních dveří? Jak poznat stupeň odolnosti dveří a kam je vlastně nejlépe umístit?

Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém
Unikátní lesní rezervace vznikla ve Švédsku. Z lesa, který sežehnul požár, udělali naučnou stezku. Tvrdí, že požár může mít pro les i velice regenerační funkci. Neveříte?